لزوم ایجاد بانک ژن برای آبزیان در حال انقراض

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

محمد پورکاظمی

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: جلوگیری از انقراض گونه های آبزی در معرض خطر دریای جنوب و شمال ایران نیازمند راه اندازی بانک‎ ژن زنده این گونه‎ها است.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایرنا محمد پورکاظمی روز سه شنبه در سومین همایش و اولین کنگره ملی منابع شیلاتی فناوری های نوین در گرگان اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد جمعیت برخی از گونه‎ها در دریای خزر مانند فیلماهی، اوزونبرون، شیب، تاسماهی ایرانی و تاس‎ماهی روسی کاهش یافته و گونههای ماهی سیم، ماش، سوف و ماهی آزاد خزر نزدیک به انقراض است.
این محقق حوزه شیلات ادامه داد: در دریای جنوب هم ماهیانی مانند حلوای سفید و گونه‎های بومی در آب‎های طبیعی مانند بنی شیربت در حال انقراض است که برای جلوگیری از انقراض این گونه‎ها باید بانک‎های ژن زنده در کشور ایجاد شود.
وی گفت: ایجاد بانک ژن زنده آبزیان با فراهم شدن اقدامات و زیرساخت‎های لازم در مراحل نهایی قرار دارد که مشارکت جامعه صیادان و بهره‎برداران دریا می تواند بر غنای آن بیفزاید.
پورکاظمی به دیگر برنامه های مرکز تحقیقات شیلات کشور اشاره کرد و افزود: جهش در تولید گونه تپلاپیا تا سقف 150 تن در هکتار و میگو تا رقم 180 تن در هکتار برای تجاری سازی در دست بررسی و مطالعه قرار دارد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی