لزوم ایجاد بانک ژن برای آبزیان در حال انقراض

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

محمد پورکاظمی

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: جلوگیری از انقراض گونه های آبزی در معرض خطر دریای جنوب و شمال ایران نیازمند راه اندازی بانک‎ ژن زنده این گونه‎ها است.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایرنا محمد پورکاظمی روز سه شنبه در سومین همایش و اولین کنگره ملی منابع شیلاتی فناوری های نوین در گرگان اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد جمعیت برخی از گونه‎ها در دریای خزر مانند فیلماهی، اوزونبرون، شیب، تاسماهی ایرانی و تاس‎ماهی روسی کاهش یافته و گونههای ماهی سیم، ماش، سوف و ماهی آزاد خزر نزدیک به انقراض است.
این محقق حوزه شیلات ادامه داد: در دریای جنوب هم ماهیانی مانند حلوای سفید و گونه‎های بومی در آب‎های طبیعی مانند بنی شیربت در حال انقراض است که برای جلوگیری از انقراض این گونه‎ها باید بانک‎های ژن زنده در کشور ایجاد شود.
وی گفت: ایجاد بانک ژن زنده آبزیان با فراهم شدن اقدامات و زیرساخت‎های لازم در مراحل نهایی قرار دارد که مشارکت جامعه صیادان و بهره‎برداران دریا می تواند بر غنای آن بیفزاید.
پورکاظمی به دیگر برنامه های مرکز تحقیقات شیلات کشور اشاره کرد و افزود: جهش در تولید گونه تپلاپیا تا سقف 150 تن در هکتار و میگو تا رقم 180 تن در هکتار برای تجاری سازی در دست بررسی و مطالعه قرار دارد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ویدئوی روز

سایت‌های هم‌خانواده

سایت فیش بیس fishbase.ir

سایت قزل آلا ghezelala.ir

سایت اسبله catfish.ir

سایت گیاهان آبزی aquatica.ir

سایت دانلود کتابهای شیلاتی infofish.ir

سایت ماهیگیری ورزشی angling.ir

سایت فیشری