نگاهی به عملکرد مرکز بازسازی ذخایر آبزیان سد وشمگیر

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

  مدیر کل شیلات گلستان گفت: یکی از مهم ترین اهداف مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سد وشمگیر تولید و تکثیر گونه های بومی ماهیان استخوانی دریای خزر است که در سال جاری پیش بینی می شود بیش از 25 میلیون قطعه بچه ماهی کپور دریایی در این مرکز  تولید شود.

به نقل از اداره کل شیلات گلستان مهندس سید جواد قدس علوی با اعلام این خبر بیان داشت: مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سد وشمگیر در فاصله 75 کیلومتری شمال شرق گرگان در مجاورت سد وشمگیر واقع شده است و از سال 1375 فعالیت بازسازی و ذخایر ژنتیکی آبزیان در آن آغاز گردیده و در حال حاضر عمده فعالیت این مرکز تولید و تکثیر ماهی کپور دریایی که از مهم ترین گونه های ماهیان استخوانی دریای خزر است، می باشد.

وی با اشاره به میزان تولید بچه ماهی کپور در این مرکز طی سال 97 خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از  19 هزار قطعه بچه ماهی در سطح کشت 20 هکتار از مزارع این مرکز تولید و در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی  شده است.

همچنین رئیس مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سد وشمگیر با اشاره به تکثیر ماهی کپور دریایی در این مرکز خاطرنشان کرد: از تاریخ 18 لغایت 21 فروردین ماه 1398 با رسیدن دمای آب به شرایط مناسب، تکثیر ماهی کپور دریایی در این مرکز ، از 950 قطعه مولد دریایی نر و ماده انجام شد.

مهندس موسی حسن پور تصریح کرد: این مولد ها پس از تزریق هورمون رسیدگی جنسی در 13 قطعه استخر 2 هکتاری کشت شده و پس از گذشت 24 ساعت از تزریق، تخم ریزی بر روی لانه های قرار داده شده در استخرها آغاز شد.

وی در پایان افزود: پیش بینی می شود در سال جاری 25 میلیون بچه ماهی کپور یک گرمی در این مرکز تولید و در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی گردد.

گفتی است در حال حاضر سه مرکز کلمه، سد وشمگیر و شهید مرجانی در زمینه بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان ماهیان استخوانی و خاویاری در استان گلستان فعال هستند.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی