هدایت آب سیل به استخرهای پرورش ماهی

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

  رئیس مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ماهیان استخوانی گلستان گفت: در پی سیل اخیر و با سرریز شدن رودخانه قره سو، این مرکز حجم زیادی از آب وارد شده به آببندان را به وسیله دستگاه های الکتروپمپ به داخل استخرها هدایت نموده و از این طریق به کاهش حجم سیلاب کمک نموده است.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از اداره کل شیلات گلستان، مهندس مراد محمد شکیبا با اعلام این خبر بیان داشت: آببندان ذخیره آب سیجوال با مساحت حدود 30 هکتار در مالکیت شرکت  آب منطقه ای است و با هدف ذخیره آب، از طریق کانال خاکی ارتباطی (TR1)، آب رودخانه قره سو را به آببندان مذکور هدایت می کند.
وی با اشاره به اینکه شرکت امور آب منطقه ای در حال حاضر مشغول مرمت این آببندان است خاطر نشان کرد: شرکت امور آب منطقه ای در سالهای 96 و 97 نسبت به مرمت و بهسازی آببندان اقدام نموده که در حال حاضر عملیات خاکبرداری و دیواره سازی آن نیمه کار مانده و دپوی خاک در وسط آببندان مشهود است.
وی تصریح کرد: ورودی آببندان از طریق سازه بتنی مجهز به دریچه تنظیم آب و ایستگاه پمپاژ (الکتروپمپ ها) در محل اتصال (TR1) انجام می گیرد و جهت پرکردن حجم کامل آببندان از الکتروپمپ ها استفاده می شود که در حال حاضر جهت کاهش حجم سیلاب رودخانه قره سو، با شکافتن دیواره و لوله گذاری جنب ایستگاه پمپاژ، ورودی آب به آببندان افزایش یافته است. وی افزود: لوله خروجی آببندان طی عملیات دیواره سازی توسط شرکت آب منطقه ای مسدود گردید و در حال حاضر جهت هدایت سیلاب به کانال اورکت حاجی از طریق شکافتن دیواره ضلع شمالی غربی انجام می گیرد.
رئیس مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ماهیان استخوانی گلستان با بیان اینکه وقوع سیلاب باعت شد آببندان نیمه کاره که هنوز مرمت آن به پایان نرسیده، سرریز از آب گردد، اظهار کرد: به علت تکمیل نشدن مراحل مرمت و بازسازی، این آببندان هنوز تحت اختیار شرکت آب منطقه ای است و شیلات هیچ اختیاری در مدیریت آن ندارد و لذا مسئولیت آن با شرکت آب منطقه ای استان می باشد.  
مهندس شکیبا در پایان گفت: علیرغم اینکه این آببندان در اختیار شرکت امور آب منطقه ای است اما مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ماهیان استخوانی گلستان، با تدابیر اندیشیده شده در زمینه استفاده از الکتروپمپ ها، حجم زیادی از این آب را به داخل استخرهای خود هدایت کرد و نقش موثری در سرازیر شدن کمتر سیلاب به سمت اراضی کشاورزی مجاور مرکز داشته است.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی