چابهار، بهشت آبزی پروری

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مدیرکل دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان در جلسه بررسی مشکلات فعالان شیلاتی استان و رفع موانع تولید در چابهار گفت: برای حمایت از سرمایه گذاران بخش شیلات سیستان و بلوچستان تا سقف 15 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 4 درصد وام پرداخت می شود.

‌به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، ‌به نقل از اداره‌کل دفتر جذب و سرمایه‌گذاری استانداری سیستان وبلوچستان، زنگنه افزود: 600 میلیارد تومان اعتبار روستایی برای حمایت از سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان تخصیص داده شده است‌.

زنگنه با اشاره به اهمیت پرورش ماهی و میگو در قفس، افزود: فعالیت‌های شیلاتی بعنوان مهمترین فرصت‌های سرمایه گذاری در استان است که می تواند تولید و اشتغال زیادی را در پی داشته باشد‌.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تعاونی های صیادی چابهار و کنارک هم با اشاره به کمبود سردخانه در فصل صید، گفت: صیادان منطقه در بازگشت از صید به علت این کمبود با مشکل ذخیرسازی صید روبه رو می شوند‌.

حلیم افشار همچنین تجمع لای در بنادر صیادی رمین بریس و هفت تیر را از دیگر مشکلات جامعه صیادی این منطقه بیان کرد‌.

گلشنی مشاور رییس سازمان شیلات کشور در توسعه سواحل مکران و معاون اجرایی طرح پرورش آبزیان دریایی در قفس با بیان اینکه ذخایر آبزی دریا محدود و تعداد صیادان غیرمجاز رو به افزایش است، خواستار حمایت تسهیلاتی استانداری برای ساخت زیستگاههای مصنوعی شد‌.

ادیب زاده کارآفرین موفق محصولات دریایی هم در این جلسه گفت: حمایت مسئولان از کارآفرینی در بخش شیلات سبب شد که ما امسال با کمک شرکت های خارجی در منطقه موفق به بسته بندی ماهی گیدر و صادرات آن شویم.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به شرایط محیطی خوب چابهار به عنوان بهشت آبزی پروری، تصریح کرد: توسعه صید صنعتی و تجاری یکی از کلیدهای رشد منطقه بوده و درآمدهای آن حتی می تواند با درآمدهای نفتی رقابت کند.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت وگو با ایسنا- با اشاره به ظرفیت‌های شیلاتی در سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان گفت: یکی از پتاسیل مهم استان بخش صید و آبزی پروری است. ما 75 درصد از صید صنعتی- تجاری کشور را انجام می دهیم و ماهی های تجاری این منطقه از تنوع و کیفیت خوبی برخوردار است.

به گفته وی، در بنادر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید واقع در شهرستان های چابهار و کنارک، شامل بنادر تیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر، در حدود 2 هزار و 400 صد قایق و لنج داریم و در حدود 24 هزار نفر صیاد و نیروهای فنی روی شناورها فعالیت دارند.

مدیرکل شیلات استان در ادامه اظهار کرد: طبق برنامه IOTC ، در بین 32 کشور از لحاظ رتبه صید، رتبه اول و از نظر صید در اقیانوس هند رتبه دوم را بعد از کشور اندونزی بدست آورده ایم.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان حدود سه سال است که پشت سر هم رتبه اول کشور را در میان استان های ساحلی دارد. سال اول با 231 هزار تن، سال دوم با 251هزار تن و امسال هم با 331 هزار تن رتبه اول کشوری را کسب کردیم.

مدیر کل شیلات استان سیستان و بلوچستان درباره لزوم اصلاح در نحوه صید گفت: ما صید با لانگ لاین شروع کردیم یعنی صید با قلاب. در این شیوه، نوع ماهی که قرار است صید شود، انتخاب خواهیم کرد. این روش جدید را آموزش و ترویج داده و مجوز داده ایم تا کیفیت صید بالا رود. ژاپنی ها ماهی گیدر را صید و خونگیری و با یخچال ها با دمای منفی 40 درجه منجمد می کنند و با قیمت 40 دلار می فروشند، این ماهی را اینجا 12هزار تومان می فروشیم. هدف ما این است که با علم روز صید کرده و بتوانیم بخوبی به کشورهای دیگر صادر کنیم.

وی با اشاره به اهمیت گسترش پرورش ماهی در قفس گفت: با توجه به ذخیره کنونی ماهی در دریا و افزایش جمعیت، باید پرورش ماهی در قفس داشته باشیم. این منطقه برای پرورش ماهی در قفس بسیار مناسب است. در حال حاضر برای 6 شرکت، 54 متقاضی را برنامه ریزی کردیم تا قفس های 125 تنی را در منطقه به کار گیرند. 4 تا قفس را تا حالا آماده کرده ایم تا در دریا بگذاریم.

میر مراد زهی درباره دستاوردهای شیلات منطقه گفت: برای تامین غذایی ماهی و میگو، کارخانه غذا را اینجا ساختیم. تور ماهی، قبلا از خارج وارد می شد ولی الان با بهره برای از کارخانه توربافی، تور را خودمان تامین می کنیم.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی