بانک ژن کلمه و کپور راه‌اندازی می‌شود

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

بانک ژن ماهی کپور

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان از راه‌اندازی بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان خبرداد و گفت: فعالیت‌های این مجموعه مستقیماً سبد خانوارهای ساحل‌نشین را مد نظر دارد.

«عباسعلی آقایی مقدم» با اشاره به این‌که امسال تولید 2000 تن میگو در استان پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: در اهداف بلند مدت رسیدن به تولید سالانه 15 هزار تن میگو دنبال می شود.

وی به راهکارهای مختلف برای تحقق این امر اشاره کرد و افزود: در سیستم‌های جدید پروش میگو سطح استخر را کوچکتر می‌کنند و تکنیک‌هایی را در همان استخرها برای افزایش بهره‌وری به کار می‌گیرند.

آقایی مقدم خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 2000 هکتار از مجموعه 4000 هکتاری سایت میگوی گمیشان فعال شده و در برنامه پنج ساله افزایش این میزان به 10 هزار هکتار دیده شده است.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان تصریح کرد: امسال برای نخستین بار مسئولان و کارشناسان پژوهشکده میگو کشور را به استان دعوت و نشست تخصصی را با حضور پرورش‌دهندگان میگو و کارشناسان اداره‌کل شیلات استان گلستان برگزار کردیم که مورد استقبال پرورش‌دهندگان قرار گرفت.

آقایی‌مقدم گفت: تغییر اقلیم، آلودگی، خشکسالی و کاهش آب رودخانه‌ها دست به دست هم داده وذخیره اصلی کپور و کلمه که دو گونه اصلی و اقتصادی مورد استفاده در سبد جامعه ساحل‌نشین استان هستند را تحت‌الشعاع قرار داده است.

وی به ایجاد بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان اشاره کرد و گفت: طی یک برنامه پنج ساله، هر سال 25 جفت از گونه کپور و به همین تعداد ماهی کلمه صید، ذخیره و تکثیر می‌شود، ماهی مولد نگهداری و بچه‌های آن رهاسازی می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان گفت: با این کار ذخیره ژنی این گونه‌های با ارزش حفظ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امکان اینکه گونه‌های دیگر ماهی را در بانک ژن نگهداری کنیم وجود دارد، هم‌چنین ایجاد بانک ژن غیر زنده را هم می‌توان دنبال کرد.

آقایی‌مقدم در ادامه گفت: آب‌های نامتعارفی در استان وجود دارد که قابلیت کشاورزی ندارند، برای این نوع آب‌ها معرفی گونه‌های سازگار با این شرایط را برنامه‌ریزی می‌کنیم. اولویت با ماهیان خاویاری است، همچنین تکثیر ماهی کفال و معرفی آن به‌عنوان گونه جدید پرورشی در استان با همکاری اداره‌کل شیلات گلستان در حال پیگیری است.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون صید مولدین کپور و کلمه برای بانک ژن از سواحل شمال شرق دریای خزر و صید مولدین کفال جهت تکثیر در استان از سواحل چابهار در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: 150 میلیون تومان اعتبار استانی برای مزرعه میگو مصوب و 386 میلیون تومان از محل اسناد خزانه اسلامی جهت توسعه و تجهیز ایستگاه قره سوءجذب شده است.

آقایی‌مقدم با اشاره به این‌که برای تکمیل بانک ژن 6.5 میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است، افزود: به‌دنبال این هستیم که از این مجموعه در هفته پژوهش امسال رونمایی شود.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در پروژه بانک ژن سالانه یک میلیون قطعه بچه ماهی از هر گونه تولید و رهاسازی شده و 50 هزار قطعه نیز به‌عنوان ذخیره ژنی نگهداری شود.

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان با اشاره به این‌که اشتغال ساحل‌نشینان از دغدغه‌های استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و دیگر مسؤلان است، تصریح کرد: فعالیت‌های این مجموعه مستقیماً سبد خانوارهای ساحل‌نشین را مد نظر دارد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی