توسعه تولید غذای زنده آبزیان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دست اندر کاران صنعت شیلات می گویند، توسعه تولید غذای زنده آبزیان در کشور به منظور حفظ اکوسیستم، ایجاد کسب و کار جدید و جلوگیری از خروج ارز از کشور با توجه به شرایط فعلی ضرورت دارد و باید مورد توجه بخش خصوصی و دولتی قرار گیرد.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایرنا، «نغمه نظری» مدیر شیلات استان تهران روز شنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری نخستین همایش ملی تغذیه آبزیان با غذای زنده گفت: استان تهران با تولید بیش از 30 میلیون قطعه ماهیان زینتی در سال، رتبه دوم تولید را در اختیار دارد و پیش بینی می شود امسال این رقم به 35 میلیون قطعه برسد.
وی اظهار داشت: 100 واحد فعال در استان تهران مشغول تولید غذای زنده آبزیان هستند، به طوری که سالانه سه هزار و 500 تن آرتیما مصرف می کنند؛ 30 درصد این میزان توسط واحدها تولیدی تهیه و بقیه از کشورهای چین و تایلند از کشورهای آسیای جنوب شرقی تامین و وارد می شود که قیمت های بالایی دارد.
آرتیما نوعی آبزی به شمار می رود که در صنعت شیلات برای تغذیه ماهیان و میگو کاربرد دارد.
نظری تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم غذای زنده آبزیان وارداتی با قیمت 120 تا 200 دلار خریداری می شود، درحالی که میانگین قیمت این محصول تولید داخل بین 120 تا 150 هزارتومان است.
مدیر شیلات استان تهران اضافه کرد: اکنون دو مرکز در شهرستان های شهرری و شهریار استان تهران به تولید آرتمیا مشغول هستند که انتظار می رود که به مرور فعالیت خود را توسعه دهند.
وی استفاده از غذای زنده آبزیان را پراهمیت دانست و گفت: غذای زنده آبزیان نسبت به کنسانتره از افزایش هضم و جذب بالا، ایجاد ایمنی و مقاومت در مقابل استرس و بیماری ها محیطی دارد و برگزاری این همایش معرفی کننده گونه های مختلف برای بخش آبزی پروری است.
وی اضافه کرد: تولید آرتمیا در استان های جنوبی و گلستان نقش بسزایی در افزایش تولیی و کیفیت میگو و لارو میگو و در نهایت اقتصاد تولید کننده دارد.
مدیر شیلات استان تهران درباره عرضه قیمت ماهی در این استان گفت: با وجود افزایش قیمت گوشت قرمز و گوشت مرغ در کشور، نرخ ماهی نیز با افزایش مواجه شده اما با این وجود سرانه مصرف این محصول در استان تهران نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
وی گفت: امسال میزان صادرات آبزیان استان تهران نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است.
به گفته نظری، استان تهران به دلیل ورود حجم عمده ماهی شمال و جنوب کشور نقش تعیین کننده ای در قیمت محصولات شیلاتی دارد.
وی در عین حال یادآور شد: استان تهران دارای مزارع پرورشی پاک آبزیان از لحاظ بیماری است به طوری که تاکنون مزارع آن بر اثر ورود بیماری از بین نرفته است و حتی 2.5 میلیون تن بچه ماهی قزل آلای تولیدی در این استان به سایر استان ها ارسال می شود.

◄ رشد تولید محصولات شیلاتی نیازمند افزایش تولید غذای زنده آبزیان است


«محسن بابایی» دبیر اجرایی همایش ملی تغذیه آبزیان با غذای زنده نیز به خبرنگاران گفت: مجموع تولید سالانه آبزیان در کشور یک میلیون و 100 هزار تن است که بخش آبزی پروری با تولید بیش از 500 هزارتن آبزی در سال نیمی از تولید را در حوزه های مختلف ماهیان گرم آبی، سردآبی، میگو و ماهیان زینتی به خود اختصاص داده است.
به گفته وی، با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و نوسان نرخ ارز، تولید غذای زنده از جمله انواع جلبک و آرتمیا در داخل کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است به طوری که بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده به این امر ورود پیدا کرده اند.
وی تصریح کرد: با وجود اینکه تولید قزل آلا، میگو، ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی در ابتدای انقلاب بسیار محدود بود، اما در دو تا سه دهه اخیر تولید این آبزیان رشد چشمگیری پیدا کرده است بنابراین تامین غذای زنده برای این گروه از آبزیان اهمیت دارد.
بابایی اظهارداشت: در سالهای گذشته در زمینه تولید جلبک، هیچ شرکتی فعالیت نداشت اما با توجه به افزایش تولید آبزیان اکنون چندین شرکت در زمینه تولید جلبک وارد کار شده اند.
وی بر این باور است، با توجه به هدف گذاری تولید 200 هزارتن پرورش ماهی در قفس در دریای شمال و جنوب کشور، توسعه تولید غذای زنده اهمیت ویژه ای دارد.
دبیر اجرایی همایش ملی تغذیه آبزیان با غذای زنده، اضافه کرد: سرانه مصرف آبزیان در جهان به 20 کیلوگرم رسیده درحالی که سرانه مصرف این محصولات در ایران نزدیک 10 کیلوگرم است.

◄صنعت تولید غذای زنده آبزیان مورد توجه قرار گیرد


«علی حاجی زاده» دبیر علمی همایش ملی تغذیه آبزیان با غذای زنده گفت: تمامی آبزیان در مراحل رشد اولیه از جلبک ها و آرتمیا تغذیه می کنند، بنابراین توجه به این صنعت امری اجتناب ناپذیر است.
وی به توسعه پرورش میگو، ماهیان خاویاری، ماهیان زینتی و سیبس در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: با وجود آنکه این گروه از آبزیان در مراحل اولیه رشد نیاز به غذای زنده دارند، انتظار می رود شرکت های تولیدکننده بیشتری به سمت تولید این محصولات گام بردارند.
وی اظهار داشت: برخی گونه ها همچون آرتمیا، روتیفر، جلبک ها (میکروجلبک ها)، شیرو نومید، کرم سفید، کرم خاکی، کرم فرمیش، کرم توبیفیکس به عنوان غذای زنده آبزیان است.
حاجی زاده اضافه کرد: برای این همایش ملی 65 مقاله علمی به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد 54 مقاله پذیرفته شده است و در روز همایش 45 پوستر و 13 مقاله علمی ارایه می شود.
به گفته وی؛ در حاشیه این همایش سه کارگروه تخصصی نیز برای علاقه مندان صنت شیلات برگزار می شود.
همایش ملی تغذیه آبزیان با غذای زنده با محوریت نقش غنی سازی غذاهای زنده با تاکید بر آرتمیا در تغذیه آبزیان، کاربرد غذاهای زنده در تغذیه و افزایش سیستم ایمنی آبزیان، اقتصاد تولید غذاهای زنده، اکولوژی و بیولوژی غذاهای زنده و روش های تکثیر و پرورش غذاهای زنده دهم مهر ماه جاری در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار می شود.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی