رهاسازی 60 میلیون بچه‌ماهی در گلستان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

رهاسازی 60 میلیون بچه ماهی در گلستان

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان گفت: در سال جاری بیش از 60 میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی تولیدی مراکز بازسازی ذخایر آبزیان، در رودخانه های استان رهاسازی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل شیلات گلستان مهندس محسن یحیایی با اعلام این خبر گفت: این رهاسازی شامل گونه های کلمه، کپور و قره برون بوده که با توجه به مناسب بودن کمیت و کیفیت آب رودخانه های گرگانرود و قره سو از نظر فاکتورهای فیزیکوشیمیایی، این دو رودخانه به عنوان محل رهاسازی مشخص شده است.

وی با اشاره به اهمیت تکثیر نیمه طبیعی و مصنوعی ماهیان خاویاری و استخوانی خاطرنشان کرد: از مزایای این نوع تکثیر می توان به حفظ ذخایر آبزیان، تنظیم چرخه ی زیستی منابع آبی، کمک به صید و اقتصاد صیادان، تثبیت شغل صیادی، جبران بخشی از خسارات وارده به ذخایر آبزیان و کمک به تکثیر طبیعی آبزیان اشاره کرد.

معاون صید و بنادرماهیگیری اداره کل شیلات استان در خصوص ایجاد شرایط مناسب رودخانه ها جهت افزایش درصد رشد و بازماندگی بچه ماهیان حاصل از تکثیر نیمه طبیعی و مصنوعی گفت: تامین روان آب مناسب یا حداقل روان آب در رودخانه های گرگانرود و قره سو به خصوص در محل رهاسازی بچه ماهیان استخوانی و خاویاری، ایجاد شرایط و بستر مناسب در محل رهاسازی و ارتباط آبی مناسب رودخانه های محل رهاسازی بچه ماهیان و دریا، شرایط مناسب جهت رشد بچه ماهیان حاصل از تکثیر نیمه طبیعی و مصنوعی را فراهم خواهد کرد.

محسن یحیایی »» محسن یحیایی


وی جلوگیری از آسیب های آلودگی زیستی را نیز در رشد ماهیان رهاشده موثر دانست و عنوان کرد:  پاکسازی محل رهاسازی تا مصب رودخانه از هرگونه آلودگی زیست محیطی، جلوگیری از ورود انواع پسابها و فاضلابهای شهری و خانگی به رودخانه های استان، ممانعت از ورود سموم کشاورزی به رودخانه های استان و مسئولیت پذیری صیادان شرکت های تعاونی پره در کلیه مراحل کاشت، داشت و برداشت، نیز از جمله شرایطی است که امیدواریم با همکاری مسئولین، مردم،ساحل نشینان و صیادان تمامی این شرایط در جهت رونق صید در سال جاری مهیا شود.

مهندس محسن یحیایی در پایان اظهار کرد: امید است با افزایش ضریب برگشت شیلاتی ماهیان رهاسازی شده، شاهد بهبود ذخایر آبزی استان و همچنین حداکثر محصول قابل برداشت از دریا باشیم.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی