رهاسازی ماهی کلمهء مولد برای کاهش هزینه‌های تکثیر مصنوعی

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ماهی کلمه

 معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان گلستان گفت: یک‌هزار قطعه مولد ماهی کلمه با هدف بازسازی ذخایر دریای خزر در رودخانه گرگانرود رهاسازی شد.

محمود سقلی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به رهاسازی مولد ماهی کلمه در رودخانه گرگانرود اظهار داشت: از این تعداد مولد 3 تا 4 میلیون قطعه بچه ماهی تولید و راهی دریا خواهند شد که بیشتر این ماهی‌ها توسط صیادان بومی صید می‌شوند.

وی با بیان اینکه استان گلستان و رودخانه گرگانرود و قره‌سو را می‌توان به عنوان خاستگاه ماهی کلمه معرفی کرد، افزود: عمده صید صیادان ماهیان استخوانی گونه کلمه است چرا که این گونه به علت کیفیت بالای گوشت و طعم و مزه از شرایط مناسبی برخوردار است.

محمود سقلی »» محمود سَقَلی

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان گلستان با اشاره به دیگر گونه‌های تکثیر شده در آب‌های استان اظهار کرد: در سال جاری علاوه بر تولید گونه‌های دیگر ماهیان استخوانی مانند سفید و کپور دریایی، تکثیر طبیعی گونه کلمه نیز با هماهنگی مرکز تحقیقات آب‌های داخلی استان انجام می‌گیرد.

سقلی درباره فاکتورهای مهم در زمینه مکان‌یابی برای رهاسازی مولدین کلمه گفت: در جلسات برگزار شده با کارشناسان مرکز تحقیقات شیلات استان در زمینه تعیین مکان مناسب برای اجرای پروژه و با بررسی فاکتورهای فیزیکوشیمایی و هیدروشیمی آب از محل‌های مورد نظر، براساس نتایج حاصله مناسب‌ترین محل برای اجرای این طرح محدوده مصوب گرگانرود تعیین شد که رهاسازی در این مکان انجام شد.

معاون آبزی پروری اداره کل شیلات استان گلستان با اشاره به مزایای تکثیر طبیعی ماهی کلمه یادآور شد: از مهم‌ترین مزایای این طرح می‌توان به کاهش هزینه‌های انتقال و تکثیر مولدین در کارگاه، کاهش هزینه‌های، پرورش، صید و رهاسازی بچه ماهیان اشاره کرد.

وی افزود: این رهاسازی از سوی معاونت آبزی پروری، با همکاری معاونت صید و بنادر ماهیگیری و فرماندهی یگان حفاظت شیلات استان، مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان استخوانی گلستان و با همکاری صیادان بومی منطقه انجام شد.

سقلی اظهار کرد: در سال گذشته نیز تعداد 1000 قطعه مولد ماهی کلمه در مسیر رودخانه گرگانرود رهاسازی شد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی