صادرات ماهیان زینتی از استان البرز به کشورهای اطراف

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مدیر شیلات و امور آبزیان معاونت بهبود تولیدات دامی استان البرز از تولید بیش از دوهزارو400 تن ماهی قزل‌آلا و کپور در استخرهای دو منظوره استان خبر داد.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، سید علی میرجاوید گفت: علیرغم محدودیت منابع آبی در استان و با توجه به اقلیم مناسب در حال حاضر بیش از دوهزار و 400 تن انواع ماهی قزل الاوکپور، بطور عمده در استخرهای دو منظوره کشاورزی استان تولید می‌شود.

وی افزود: از سال 1380 با توجه به برنامه های شیلات مبنی بر استفاده بهینه همزمان از آب در پرورش ماهی و تولید محصولات کشاورزی با اجرای پروژه‌های متعدد، رونداصلاح در طراحی استخرهای تیپ‌، سیستم‌های هواده –سیستم‌های برگشت آب وفیلتراسیون در راستای افزایش بهره‌وری آب انجام شد .

 مدیر شیلات  سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با تاکید بر اینکه بخش آبزی پروری مصرف کننده آب نبوده بلکه بهره بردار آب است، گفت: به عبارت دیگر و براساس مطالعات انجام شده مقدار مصرف آب  در بخش آبزی پروری کمتر از یک درصد بوده و تمامی صد در صد آب بهره‌برداری شده  به منابع آب‌های سطحی و یا به بخش کشاورزی بر می‌گردد و در بخش کشاورزی نیز موجب غنی سازی آب و افزایش محصولات زراعی و باغی می‌شود.

وی افزود: در بخش تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، استان البرز  دارای تولید کنندگان مطرح کشوری بوده که از نظر کیفیت گونه‌های تولیدی قابل توجه است و در سال‌های 94 و 95 بخشی از تولیدات به کشورهای ترکیه –عراق –افغانستان وارمنستان صادر شده است. 

وی ادامه داد: البته این تولید کنندگان هنوز جایگاه واقعی خود را در تولیدات بخش کشاورزی  پیدا نکرده‌اند و نیاز به حمایت مسئولین دارند.

میر جاوید اظهار کرد: گوشت آبزیان در مقایسه با سایر موادغذایی پروتئین قابل جذب و اسیدهای چرب غیر‌اشباء، امگا3  بیشتری داشته و بعنوان غذای سلامتی بیش از پیش باید در جیره غذایی خانوارها تعریف شود.

‌وی افزود: ماهی بعنوان یک غذای سالم و به دور از مواد شیمیایی و دستکاری ژنتیکی است، لذا  بایستی با برگزاری جشنواره‌های عرضه و آموزش پخت آبزیان در طول سال، شهروندان با فوائد مصرف آبزیان بیشتر آشنا شده  و با بالا رفتن سرانه مصرف‌، زنجیره تولید تا بازار،  جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

وی گفت: شناسایی استخرهای دو منظوره کشاورزی و استفاده از آب‌های حجمی در پرورش متراکم  ماهی کپور‌( این پروژه در حال حاضر درشهرستان نظرآباد  اجرا می‌شود)، هدایت تولید به سوی افزایش بهره وری، شامل بهره‌وری آب، افزایش تولید در واحد سطح (که طی یک برنامه ده ساله تولید از 5 کیلوگرم اکنون به بیش از 30 کیلوگرم در مترمربع رسیده است)،  برنامه‌ریزی تولید در پایین دست سد طالقان و نیز هدایت سرمایه گذاری به این بخش و پرورش سایر آبزیان از جمله تکثیر وپرورش زالو طبی از دیگر برنامه‌های شیلات است که در این خصوص مطالعاتی انجام گرفته و نیز مجوزهایی صادر و تولید کنندگان در حال فعالیت هستند.

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی