ثبت جهانی 124 ژن آبزیان خلیج فارس و دریای عمان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ثبت ژن سرپایان خلیج فارس

۱۲۴ ژن از گونه‌های سرپایان خلیج فارس و دریای عمان از سوی عضو هیات علمی گروه منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس برای نخستین‌بار در بانک جهانی ژن ثبت شد.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از خبرگزاری آنا، دکتر شادی خاتمی با بیان اینکه انجام این پروژه دو سال زمان برد، گفت: انجام همه مراحل این پروژه در آزمایشگاه ژنتیک واحد بندرعباس انجام شده و نمونه‌برداری‌ها از آب‌های بندر بوشهر، بندر لنگه، جاسک، جزیره هرمز و چابهار در خلیج فارس و دریای عمان بوده است و نمونه‌ها به آزمایشگاه ژنتیک منتقل و استخراج DNA و سایر مطالعات در این آزمایشگاه انجام شد.»

عضو هیات علمی واحد بندرعباس هدف از این کار پژوهشی را مطالعه بر روی گونه‌های سرپایان اعلام کرد و افزود: «شناسایی این گونه‌ها در حوزه بیولوژی دریا بسیار حائز اهمیت است و می‌توان با شناسایی دقیق گونه‌ها، ذخایر آنها را ارزیابی و مدیریت کرد.».

وی افزود: «سرپایان شامل ماهی مرکب، اسکویید و هشت‌پایان است که از لحاظ اکولوژی و اقتصادی در جهان حائزاهمیت هستند و در ایران جنبه صادرات داشته و ارزآور است.»

خاتمی گفت: پس از نفت، مهم‌ترین ثروت در خلیج فارس و دریای عمان ذخایر آبزیان و صیادی است که باید با مطالعه و دقت در آن علاوه بر موضوع ارزآوری و تجاری‌سازی به حفظ و تکثیر آنان نیز توجه ویژه‌ای شود و از این پتانسیل خدادادی در مسیر درست استفاده شود.

این مسئول دانشگاهی با تاکید بر اینکه دو گونه غالب در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان، ماهی مرکب ببری و اسکوئید هندی است، افزود: «با آگاهی به این موارد می‌توان در مبحث حفظ این ذخایر ارزشمند همت لازم را به کار گرفت و علاوه بر اشتغال‌زایی در حوزه صنعت دریایی، راه را برای ارزآوری نیز هموار کنیم.

استادیار واحد بندرعباس توجه به موارد پژوهشی را با اهمیت دانست و افزود: «تشویق دانشجویان رشته‌های شیلات، بیولوژی دریا و محیط زیست در این دانشگاه برای مطالعه بر روی گونه‌های دریایی مختلف می‌تواند کمک شایانی به حوزه پژوهشی کند و راه را برای مطالعات و پژوهش‌های بهتر، تجاری‌سازی، تکثیر و پرورش و صادرات هموارتر کند.

وی خاطرنشان کرد: این پژوهش حاصل کار گروهی بوده و دکتر تورج ولی‌نسب، مهندس پرویز توکلی کلور و دکتر احمد فرهادی به عنوان همکاران این تحقیق، کمک‌های شایانی داشتند.

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 1
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی