کشف صخره عظیم مرجانی در دهانه رود آمازون

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

کشف صخره مرجانی در آمازون

رود آمازون، که با مجموعه حیات وحش خود از دلفین صورتی تا ماهیان گوشتخوار پیرانا معروف است، گنجینه ای جدید را معرفی نموده است: تپه مرجانی عظیم که حدود 960کیلومتر طول دارد. گروهی از دانشمندان برزیلی و آمریکایی این صخره مرجانی را در آب های گل آلود دهانه آمازون کشف نموده اند. این سیستم تا 9000کیلیومتر مربع در اقیانوس گسترش یافته است. این یافته شگفت انگیز است چرا که رودخانه های بزرگ بدلیل ایجاد تغییر در فاکتورهایی نظیر شوری، pH و نفوذ نور، منجر به ایجاد شکاف در پراکنش مرجانها می گردند اما این مرجانها به نظر سالم می رسند.

تیم بین المللی دانشگاه جورجیا و دانشگاه فدرال ریو د ژانیرو، که در حال مطالعه روی مطالعه روی اختلاط آب شیرین و شور در رودخانه آمازون بودند به این کشف نائل شدند. «پاتریشیا یاگر» استاد دانشگاه جورجیا و مسوول این پروژه گفت: این یافته کاملا شوکه کننده بود. درکی که ما از صخره‌ها داشتیم بر صخره‌های مرجانی آب های کم عمق استوایی متمرکز بوده که تنوع زیستی قابل ملاحظه‌ای را در خود پناه داده‌اند از این نظر با جنگل‌های استوایی قابل مقایسه هستند. به گفته کارشناسان، صخره‌های موجود در این منطقه در مقایسه با دیگر صخره‌ها نسبتا تحلیل رفته‌اند. با این وجود آنان در این صخره‌ها بیش از 60 گونه اسفنج، 73 گونه ماهی، خرچنگ خاردار و گونه‌های دیگر پیدا کردند. پراکنش این گونه ها بر مبنای میزان نور منطقه متغیر بود. در دهه 1970 نیز محققی با مشاهده ماهیان بومی صخره های مرجانی، چنین پدیده ای را پیش بینی کرده بود.

در کنار این کشف، محققین نسبت به در معرض خطر بودن آن نیز هشدار داده اند. از اسیدی شدن و گرم شدن اقیانوس تا برنامه های اکتشاف نفت دریایی که دقیقا بالای این مکان تازه کشف شده قرار دارد و تمام مجموعه را در معرض خطر قرار داده است.

• منبع:CNN


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی