پرورش در قفس کپور، قزل آلا و ماهیان خاویاری در کرمانشاه

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

پرورش در قفس

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه گفت: ۱۲۰ هزار قطعه ماهی کپور و ۱۵۰ قطعه ماهی خاویار به روش تولید ماهی در قفس در سد شهدای گمنام قصرشیرین پرورش می‌یابند. به گزارش سایت فیشری و به نقل از تسنیم،  سید فرزاد افضلی اظهار داشت: در سد شهدای گمنام قصرشیرین 10 باب قفس که هشت باب به پرورش 120 هزار قطعه ماهی کپور و مابقی 150 قطعه ماهی خاویار را پرورش می‌دهد خریداری و نصب شده است.

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه با بیان اینکه در نیمه نخست سال 30 تن ماهی قزل‌آلا در سد زاگرس شهرستان گیلان‌ غرب پرورش یافته است، افزود: در این مدت از شش قفس برای تولید 10 تن ماهی گرمابی و 30 تن ماهی قزل‌آلا استفاده شده است.

افضلی با اشاره به اینکه در نیمه دوم سال از سد زاگرس گیلان‌غرب برای تولید ماهی به روش تولید در قفس استفاده می‌‌شود، گفت: در حال حاضر با معرفی 120 هزار ماهی کپور به هشت قفس سد شهدا در شهرستان قصرشیرین، انتظار تولید 120 هزار تن از این نوع  ماهی می‌رود.
وی با اشاره به اینکه روش تولید ماهی در قفس از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، افزود: برای استفاده از دیگر سدهای سطح استان که آب بخش کشاورزی را تأمین می‌کنند برای تولید ماهی به این روش، قفس‌های مربوطه خریداری و نصب می‌شود.

سید فرزاد افضلی سیدفرزاد افضلی

افضلی بهره‌گیری از آب سدها را با هدف توسعه و ساماندهی آبزی‌پروری اعلام و عنوان کرد: روش تولید ماهی در قفس که نسبت به دیگر روش‌های تولید هزینه کمتری دارد از آب بخش کشاورزی بهره‌برداری بیشتری می‌کند.

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه با بیان اینکه ظرفیت تولید به این روش محدودیت ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر 150 قطعه ماهی خاویار 10 تا 12 کیلویی و 120 هزار قطعه ماهی کپور به روش تولید در قفس در حال پرورش هستند.

وی پیرامون مزیت تولید ماهی در قفس گفت: در این روش تولید نیمی از غذای مورد نیاز ماهیان از خود دریاچه تأمین می‌شود که موضوع سبب کیفیت بهتر و مطلوب‌تر گوشت ماهی شده و بهره‌برداری بهینه و منطقی از منابع آب از دیگر مزیت روش تولید ماهی در قفس است.

افضلی با بیان اینکه تولید ماهی خاویار در قفس یک روش جدید برای تولید این ماهی است، بیان  کرد: در حال حاضر در استان‌های گیلان، ملازندران، خوزستان و کرمانشاه ماهی خاویار به این روش تولید می‌شود.

مدیرکل شیلات استان کرمانشاه از تولید ماهی قزل‌الا به روش تولید در قفس خبر داد و افزود: تولید ماهیی قزل‌آلا به این روش از چند سال گذشته در سد شیان اسلام‌آباد غرب انجام شده است و امسال نیز تولید ماهی خاویار به روش تولید در قفس انجام می‌شود.

 

• ظرفیت سد مخزنی شهدای گمنام قصرشیرین 67 میلیون متر مکعب است.
• قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت، بیش از29 هزار و 188 هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد.

عکس پرورش در قفس: عبدالله مرادی

 

 


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی