مشارکت شیلات، در همایش زالو

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

زالوی طبی از دیرباز در جهان و ایران مورد استفاده طبی قرار می گرفته است. این استفاده در سالهای اخیر رو به افزایش گذاشته و بازار جهانی و ملی بسیار ارزشمندی را ایجاد کرده است. استفاده از زالوی طبی در درمان بیماریهای نقرس، بیماریهای قلبی، کاهش فشار خون، سکته مغزی، پیوند اعضا و جراحی پلاستیک پذیرفته شده است و زالو درمانی بعنوان طب مکمل در دانشگاه Duisseberg_Essen آلمان، در آکادمی زالو درمانی آمریکا و سایر نقاط جهان تدریس می شود. همچنین زالو از سال 2004 بعنوان ابزار پزشکی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و بعنوان دارو توسط وزارت بهداشت آلمان مورد تایید قرار گرفت. امروزه مراکز پرورش زالوی طبی در کشورهای پیشرفته جهان مانند فرانسه، آلمان و انگلیس و نیز کشورهای اخیرا توسعه یافته مانند مالزی توسعه فراوان یافته است و این جانور را بصورت استاندارد به بازار عرضه می کنند.
متاسفانه در کشور ما زالوهای مورد استفاده از طبیعت جمع آوری می شوند. در سالهای اخیر جمع آوری بی رویه زالوی طبی از طبیعت، توسعه فعالیتهای کشاورزی و از بین رفتن زیستگاههای طبیعی گونه و استفاده از سموم شیمیایی، این گونه را در معرض خطر انقراض قرار داده است. درصورتیکه جهت جبران کاهش جمعیت این گونه، تکثیر و پرورش مصنوعی صورت نگیرد، نمونه های طبیعی منقرض خواهد شد. از طرفی جمع آوری زالو از طبیعت همواره امکان انتقال بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت یا بیماریهای ناشناخته زئونوتیک (مشترک بین انسان و حیوان) را فراهم می سازد و زالوی آلوده نظیر سرنگ آلوده متحرک می باشد.

نخستين همايش بين المللي زالوي طبي در ايران توسط دانشكده علوم دانشگاه تهران و همكاري سازمان شيلات ايران_ معاونت توسعه آبزي پروري _ به مدت سه روز 30-28 بهمن ماه 93 در تهران برگزار خواهد شد.

بنابراين گزارش در جلساتي متعدد كه با حضور اساتيد دانشگاه ، دكتر عبدالحي معاون توسعه آبزي پروري ، محمدحسن الهي رئيس گروه ماهيان زينتي و ساير آبزيان شيلات ايران در دانشكده علوم دانشگاه تهران برگزار شد نخستين همايش بين المللي زالوي طبي در ايران به مدت سه روز 30-28 بهمن ماه 93 در تهران  برگزار مي شود. در اين همايش كه چند تن از اساتيد معروف اين حرفه از چند كشور دنيا حضور خواهند داشت درباره چند محور عمده از جمله زيست شناسي ، زيست فناوري و كاربرد زالوي طبي علاقه مندان مقالات خود را ارائه خواهند داد.

•برخی از مهمانان خارجی:
خانم Joyce Murphy معروفترین پرورش دهنده زالو از دانشگاه San Diego امریکا
پروفسور William Kristan متخصص علوم اعصاب زالو از دانشگاه San Diego آمریکا
دکتر Maciej Paruzel از لهستان، جراح پیوند اعضا به کمک زالو، دارنده مدال از ریاست جمهور کشور لهستان و رئیس انجمن زالو درمانی لهستان
آقای Detlev Menzel سرپرست مرکز پرورش زالوی Bio Repro آلمان
دکتر Roy Sawyer اولین پرورش دهنده زالو در مرکز biopharm بریتانیا
آقای Detlev Koeppen از مرکز bbez آلمان و رئیس انجمن زالو درمانی و زالوشناسان اروپا
دکتر Serge Utevsky نامگذار گونه زالوی طبی ایرانی از کشور اکراین
پروفسور Isolda Baskova دارای ثبت patent استخراج انزیم از زالو از کشور روسیه
آقای Michael Aurich از مرکز پرورش زالوی bbez آلمان
خانم Alicja Kolyszko رئیس انجمن زالو درمانی آمریکا

• کارگاه ها:
همچنين سه كارگاه آموزشي با پتانسيل بخش علمي و دانشگاهي و با حضور اساتيد ايران و خارجي با عناوين ذيل در حاشيه همايشي برگزار مي شود.

1-    كارگاه تكثير و پرورش زالوي طبي(در دو گروه): دکتر معصومه ملک
2-    كارگاه فرآوري زالوي طبي و عمل آوري ، بازاريابي ، صادرات و واردات: دکتر غلامرضا کرد افشار
3-    كارگاه آموزشي زالو درماني براي بيماري هاي مختلف

علاقه مندان مي توانند درباره محورهاي همايش تاكسونومي ، فيزيولوژي ، اكولوژي حفاظت گونه هاي زالو، ژنتيك، تكثير و پرورش ، تغذيه ، رشد و نمو، عوامل موثر در پرورش صنعتي زالو، ادوات و تجهيزات و ويژگي هاي سالن تكثير و پرورش زالو ، كاربرد زالوي طبي در پزشكي و طب سنتي ، مصارف داروئي،  فرآورده هاي زالو، ايمني و استانداردها و اخلاق پزشكي مقالات خود را به آدرس الكترونيكي این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید   و آدرس وب سايت: www.Leech.ut.ac.ir ارسال نمايند.

 


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی