16 درصد قزل آلای رنگین کمان جهان در ایران تولید می شود

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

حسین عبدالحی عصر امروز در بازدید از استخرها و مزارع تولید ماهی شهرستان مشگین شهر اظهار داشت: کشورمان سهم عمده‌ای در تولید آبزیان دارد به طوری که در حال حاضر 16 درصد ماهی قزل‌آلا در جهان توسط ایران تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به ظرفیت‌های ایران در زمینه پرورش ماهیان و آبزیان گفت: ایران رتبه نخست جهانی را در امر تولید ماهی در آب‌های شیرین دارد به طوری که 140 هزار تن ماهی قزل‌آلا تولید و روانه بازار مصرف می‌کند.

وی با اشاره به رتبه دومی ایران در بخش آب بیان کرد: بعد از کشور شیلی که رتبه نخست آب‌های شیرین، شور و لب‌شور را دارد ایران رتبه دوم را در این حوزه دارد که یک ظرفیت خوب و عظیم برای تولید انواع آبزیان و به ویژه ماهی قزل‌آلا به شمار می‌رود.

عبدالحی با تشریح اقدامات در راستای توسعه صادراتی آبزی کشور تصریح کرد: براساس قراردادی که با کشور روسیه به امضا رسیده آبزیان تولیدی در کشور به روسیه صادر می‌شود تا بتوانیم با توسعه صادرات در این زمینه سبب بهبود و رونق در ابن بخش شویم.

معاون آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران از افرایش 65 درصدی تولید میگو نسبت به سال گذشته در کشور خبر داد و افزود: علاوه بر افزایش میزان میگوی پرورشی در بخش تولید خاوریار نیز رشد خوبی داشته‌ایم به طوری که یک هزار و 200 کیلیوگرم خاویار کشور صادر شده است.

وی با اشاره به تولید انواع مختلف آبزیان در در کشور گفت: امسال 140 هزار تن ماهی قزل‌آلا و 13 هزار تن میگو در کشور پرورش و تولید شده و در مجموع ما در پرورش انواع آبزیان توانستیم 370 هزار تن انواع آبزی را پرورش و روانه بازار مصرف داخل و خارج کنیم.

عبدالحی با تشریح ظرفیت‌ها و توانمند‌ی‌های مناسب و خوب استان اردبیل در پرورش انواع آبزیان اظهار کرد: با وجود غیرساحلی بودن این استان اما ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی آن در حوزه پرورش آبزیان سبب شده تا جزو استان‌های برتر و ممتاز در سطح کشوری باشد.

• درباره دکتر عبدالحی:

دکتر حسین عبدالحی از نخستین دانش‌آموختگان رشته شیلات در مقطع کارشناسی از دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران کرج بوده و دارای مدرک دکترای تکثیر و پرورش آبزیان با گرایش ژنتیک از خارج کشور است.

وی دارای سوابق اجرایی در سمت‌های کارشناس کمیته امور دام و آبزیان دفتر مرکزی جهاد سازندگی سابق، رئیس مرکز آموزش عالی علوم و صنایع شیلات (1367)، رئیس مرکز تحقیقات شیلات گیلان در بندر انزلی به مدت سه سال، مدیرکل تکثیر ماهی و بازسازی شیلات ایران به مدت 10 سال، عضویت در هیئت علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی، مدیر گروه تکثیر و پرورش ماهی در بخش آبزی‌پروری مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور بوده که به‌طور خلاصه به آن اشاره شد.
دکتر عبدالحی با دارا بودن ده‌ها مقاله تخصصی شیلاتی، مجری بسیاری از طرح‌های شیلاتی با گرایش تکثیر و بازسازی ذخایر، مشاور پایان‌نامه دانشجویان دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد از همکاران قدیمی و باسابقه اجرایی متمادی در سازمان شیلات ایران و مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور نیز هست.

 

 

 


+ 1
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی