برای نخستین بار آرتمیا در گناباد پرورش داده خواهد شد

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

رئیس اداره تولید و پرورش شیلات و آبزیان خراسان رضوی با اشاره به اینکه پرورش سیست ارتمیا در گناباد آغاز می‌شود گفت: این مجموعه سالیانه می تواند بیش از سه میلیارد ریال درآمد زایی داشته باشد

به گزارش سایت فیشری،  هادی عزتی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد از آغاز پرورش و تولید سیست ارتمیا در کال شور این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: مدیریت شیلات خراسان رضوی با همکاری کار‌شناسان شیلات کشور و این مدیریت پروژه پرورش سیست ارتیمیا را از مرداد ماه آغاز کرده و طبق نظر کار‌شناسان از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

رئیس اداره تولید و پرورش شیلات و آبزیان خراسان رضوی گفت: مطالعات پرورش و تولید سیست ارتمیا در کال شور گناباد از سال 81 توسط شرکت ارتیمای کویر انجام شده و موافقت اصولی برای 100 هکتار صادر شد و شرکت مذکور در مسیر کال نسبت به احداث سد اقدام کرد اما به دلایلی تا سال 91 هیچ گونه اقدام دیگری صورت نگرفت.

هادی عزتی افزود: این پروژه تا سال 91 متوقف بود تا اینکه در جلسه‌ای که با حضور اعضای هیئت مدیره شرکت مذکور و مدیر کل میگوی شیلات ایران برگزار شد قرار شد که برای این پروژه 100 میلیون ریال از طرف شیلات ایران اختصاص یابد که متاسفانه این اقدام صورت نگرفت و به دلایل متعدد دیگری پروژه نیز متوقف بود.

 

وی افزود: سرانجام از ابتدای امسال قرار شد پروژه مذکور توسط شیلات خراسان رضوی فعال گردد تا اینکه امسال اقدام به غنی سازی دریاچه از طریق شیرابه کود مرغی و گاوی نمودیم و سپس مقدار 8. 5 کیلو گرم سیست از گونه فرانسیسکانا در ابتدای مرداد ماه هچ و در دریاچه بند شماره 2‌‌ رها سازی و سپس اقدام به تغذیه ناپلی‌های ارتمیا (نوزاد) از طریق سبوس گندم به همراه مخمر و ملاس چغندر رقیق شده و شیرابه کود شیمایی و حیوانی نمودیم که خو شبختانه تولید سیست اغاز شده و پیش بینی می‌شود در این مرحله مقدار 100 کیلو گرم سیست تولید شود.

عزتی تصریح کرد: اگر عملیات پرورش در اواخر اردیبهشت ماهآغاز می‌شد حدود 300 کیلو سیست در این مرحله برداشت می‌شد.

وی ارزش هر کیلو گرم سیست را بیش از 3 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: سیست تولیدی در مراکز تولید ماهیان اکواریومی پس از هچ کردن جهت تغذیه ماهیان گران قیمت استفاده می‌شود، همچنین از بیومس تولیده شده می‌توان برای تغذیه مزارع میگو و قرل الاو ماهیان ذینتی استفاده کرد.

 عزتی افزود: در حال حاضر نیاز کشور به سیست بیش از 15 هزار کیلو گرم است که قسمت اعظم آن از خارج وارد می‌شودو مقدار کمی هم در ارومیه، بندر عباس و کرمان تولید می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی که اگر با اصول صحیح در این منبع طبیعی (کال شور) اقدام به ذخیره سازی ناپلی گردد با ایجاد اشتغال سالانه حدود یک تن سیست تولید و از خروج ارز جلو گیری شود.

 

 

 


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی