بیش از ۱۰۰ تن ماهی در سد شیرین دره وجود دارد

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی برای دادن مجوزهای لازم صید آبزیان از سد شیرین‌دره در شهرستان مانه و سملقان، به میزان پنج تن موافقت کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اداره کل حفاظت محیط زیست اعلام کرده است که با برداشت آبزیان از سد شیرین دره، در چارچوب قوانین و ضوابط موافق است اما هنوز زمان دقیق آغاز صید اعلام نشده است.

سیدعقیل مرتضوی با اشاره به اینکه حفاظت محیط زیست، برای آغاز صید، مواردی همچون فصل تخم گذاری ماهی ها را در نظر دارد افزود: در برداشت آبزیان از سد شیرین دره، زمینه ها برای اینکه جوامع محلی هم براساس ضوابط از این فرصت استفاده کنند فراهم است. 

وی افزود: برآورد می شود، بیش از ۱۰۰ تن ماهی در سد شیرین دره وجود دارد، البته رقم دقیق آن با مطالعات بیشتر که همزمان با صید انجام می شود، قابل دست یابی است.

وی گفت: یکی از عوامل تغییر کیفیت آب و انتقاد شهروندان از بوی نامطبوع آن براساس مطالعات مشاور تراکم حجم آبزیان در مخزن سد است بنابراین نیاز است برداشت ماهی ها، انجام شود.

وی اظهار داشت: برداشت ماهی، تنها به یک سال محدود نمی شود و نیاز به یک برنامه جامع درخصوص کنترل جمعیت آنها است که بر اساس نتایج مطالعات برداشت برای صید دوره های آتی، تصمیم گرفته می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در باره مبلغ قرار داد برداشت ماهی از سد شیرین دره گفت: بر اساس مفاد قرارداد، برنده مزایده باید حقوق دولتی را پرداخت کند که در راستای نگهداری و بهره برداری از تاسیسات  هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل بوی نامطبوع آب سد شیرین دره ناشی از مرگ و میر و تراکم بالای آبزیان در سد شیرین دره است گفت: اقدامات زیادی  برای ارتقای کیفیت آب در حال انجام است که می توان به اجرای پروژه آبگیر شناور سد نیز اشاره کرد البته هزینه های بالایی در فرآیند تصفیه نیز صورت می پذیرد اما همچنان گاهی وقت ها نارضایتی ها وجود داشته است. 

وی افزود: سال گذشته، صید ماهی، بر اساس مطالعات مشاور، به مزایده گذاشته شد و برنده هم مشخص و قرار داد ابلاغ شد اما در ادامه روند برداشت، با ورود دادستانی، برداشت متوقف شد.

مرتضوی خاطرنشان کرد: در این یک سال، پرونده باز و پیگیری ها در حال انجام است، اخیرا با پیگیری های محیط زیست استان، نماینده ای از سازمان حفاظت محیط زیست در استان حضور یافت و از سد بازدید کرد، نتایج مطالعات و مستندات هم ارائه شد، پس از آن، در نشستی با حضور نماینده اداره کل حفاظت محیط زیست، نماینده شرکت آب و فاضلاب شهر، و نماینده جهاد کشاورزی استان (شیلات)، با صید آبزیان موافقت شد.

وی با بیان اینکه برداشت آبزیان، اولویت با برنده مزایده است گفت: البته رویکرد ما است که جوامع محلی هم از این فرصت استفاده کنند، در این زمینه به درخواست این شرکت از طریق بخشداری به روستاها اطلاع رسانی شده است. 

وی افزود: آمادگی داریم تا بصورت قانونی و در چارچوب ضوابط در صورتی که روستاییان و جوامع محلی با شرایطی که پیمانکار برای صید اقدام می کند، وارد عرصه شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: البته پیشنهادهایی نیز در این خصوص از سوی این شرکت ارائه شده است.

به گزارش ایرنا، بخش زیادی از آب مورد نیاز شهروندان بجنورد از سد شیرین دره تامین می شود و تغییر کیفیت آب این دریاچه در برهه هایی از زمان سبب گلایه و انتقاد مردم شده است.

صاحب نظران که کاهش کیفیت آب آشامیدن را به افزایش حجم ماهیان مرتبط دانسته و از این رو برداشت و صید ماهی ها از این دریاچه انجام شد اما پس از مدت کوتاهی متوقف شد.
سد شیرین دره در شهرستان مانه و سملقان با ۶۱ میلیون مترمکعب ظرفیت، بزرگ ترین سد خراسان شمالی است.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ویدئوی روز

سایت‌های هم‌خانواده

سایت فیش بیس fishbase.ir

سایت قزل آلا ghezelala.ir

سایت اسبله catfish.ir

سایت گیاهان آبزی aquatica.ir

سایت دانلود کتابهای شیلاتی infofish.ir

سایت ماهیگیری ورزشی angling.ir

سایت فیشری