هرگونه فعالیت در زمینه زالو نیازمند اخذ مجوز است

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

رییس اداره شیلات آستانه اشرفیه گفت: از کلیه متقاضیان ایجاد مراکز تولید و تکثیر زالوهای طبی در این شهرستان حمایت می شود.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایرنا، حسن قاسمپور روز پنجشنبه با بیان اینکه هر گونه فعالیت در خصوص تولید و تکثیر زالو طبی بایستی با اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی و بهداشتی صورت گیرد افزود: این اداره به عنوان یکی از متولیان صدور مجوز فعالیت و تأسیس مراکز تولید زالوهای درمانی و طبی با جدیت روند حمایت از متقاضیان را پیگیری خواهد کرد.

به گفته وی هم اکنون برای فعالیت یک مرکز تولید و تکثیر زالو در این شهرستان پروانه تأسیس صادر شده که هنوز غیر فعال است.

قاسمپور در ادامه با اشاره به ترویج زالو درمانی در جامعه اظهار داشت: به منظور سلامت افراد جامعه دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های مختلفی در جهت صدور مجوز فعالیت مراکز تولید و تکثیر زالو (طبی و درمانی) توسط نهادهای مربوطه و به ویژه شیلات صادر شده و همه تولیدکنندگان بایستی طبق رعایت شرایط خاص بهداشتی در این زمینه فعالیت کنند.

وی گفت: این در حالی است که در سال‌های اخیر پدیده زالو گیری در سطح مزارع برنج، استخرها و آب بندان های طبیعی روستاهای این شهرستان به شدت توسط برخی افراد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: متأسفانه گرفتن این نوع زالوها که در شرایط غیر بهداشتی و آلوده پرورش و تکثیر می‌یابند با هدف استفاده درمانی صوت می‌گیرد که به هیچ عنوان از سوی اداره شیلات مورد تأیید نیست.

وی اظهار داشت: زالوهای طبی بایستی در شرایط خاص بهداشتی و تغذیه مناسب تولید و تکثیر یابند و زالوهایی که از سوی افراد در سطح مزارع و آبندان ها گرفته می‌شوند از لحاظ بهداشتی آلوده بوده و خودشان منشأ بیماری‌های مختلف هستند.

وی اظهار امیدواری کرد تا با آموزش افراد از این پدیده غیربهداشتی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد جلوگیری شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستانه اشرفیه نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: گرفتن زالو در مزارع، آب بندان ها، استخرها، رودخانه‌ها و …به منظور استفاده‌های طبی و درمانی به هیچ عنوان از نظر بهداشتی مورد تأیید شبکه بهداشت و درمان این منطقه نیست.

محمد رضا محدث با بیان اینکه چنین زالوهایی در مناطق غیر بهداشتی و آلوده رشد و تکثیر می‌یابند افزود: خود این زالو ها از عوامل مهم شیوع انواع بیماری در بین افراد جامعه هستند.

وی گفت: زالوهایی که در امور طبی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند در مراکز بهداشتی تولید و تکثیر می‌شوند ضمن آنکه مراکز تولید چنین زالوهایی مجوزهای بهداشتی و لازم را از سازمان‌ها و نهادهای مختلف بهداشتی دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: انتظار می‌رود تا کلیه افراد و به خصوص بومیان منطقه از گرفتن زالو در مناطق غیر بهداشتی و آلوده جهت استفاده در امور درمانی جدا خودداری کنند و در صورت نیاز به زالو درمانی تنها به مراکز قانونی و دارای مجوز فعالیت مراجعه کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان استانه اشرفیه نیز در گفتگو با خبرنگار ایرنا بر پرورش زالوهای درمانی و طبی در مراکز بهداشتی و دارای مجوز فعالیت تاکید کرد و گفت: هرگونه تولید و تکثیر زالو های طبی به منظور استفاده درمانی بایستی با رعایت اصول بهداشتی و دریافت مجوز از سوی سازمان‌های قانونی صورت گیرد.

علی قائمی، گرفتن زالو در سطح رودخانه‌ها، مزارع و… را غیر اصولی و غیر بهداشتی دانست و گفت: این زالوهای آلوده نوعی انگل اند که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

وی شبکه دامپزشکی را یکی از متولیان صدور مجوز برای فعالیت مراکز تولید و تکثیر زالو های طبی عنوان کرد و گفت: تاکید می‌شود مردم برای زالو درمانی از قانونی و بهداشتی بودن مراکزی که به آنها مراجعه می‌کنند اطمینان حاصل کنند.

 طی ماه‌های اخیر و بر اساس گزارشات برخی از دهیاران شهرستان، برخی از افراد بومی و غیر بومی اقدام به زالو گیری در سطح اراضی کشاورزی، آب بندان ها، استخرها، رودخانه‌ها و …می کنند.

در همین حال گفته می‌شود که این افراد پس از گرفتن زالو آنها را به افرادی که معمولاً غیر بومی هستند به قیمت ۲۵ تا ۴۰ هزار ریال به فروش می‌رسانند که گفته می‌شود برای امور درمانی خریداری می‌شود.

برخی از دهیاران منطقه نیز با نصب پارچه نوشته‌هایی، خواستار عدم زالوگیری در روستای خود شده‌اند.

زالو نوعی کرم حلقوی است. زالو حیوانی از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره‌داران است. بدن جانور قابلیت انقباض و انبساط فراوان دارد، طول بدن بین ۳ تا ۲۵ سانتیمتر و عرض بدن حدود ۱ سانتیمتر است. در جلوی بدن یک بادکش وجود دارد که مرکب از ۲ حلقه است و دهان در این ناحیه واقع شده‌است و در انتهای بدن یک بادکش مدور مرکب از ۷ حلقه دارد که توسط این بادکش خود را به یک نقطه متصل می‌کند و نقطه اتکایی برای حرکت کردن است.

زالو ۳ فک دارد و هر فک ۱۰۰ دندان دارد؛ یعنی یک زالو حدود ۳۰۰ دندان فوق‌العاده ریز دارد.

اکثر زالوها در اطراف آب‌های شیرین زندگی می‌کنند، در حالی که بعضی گونه‌ها را می‌توان در خاک و همچنین اطراف دریاها یافت. شناخته‌شده‌ترین زالوها، مثل زالوهای دارویی که در زالودرمانی استفاده می‌شوند خون‌خوراک هستند و از خون مهره‌داران و همولنف بی‌مهرگان تغذیه می‌کنند. بیشتر گونه‌های زالوها شکارچی هستند و در درجه اول با بلع دیگر بی‌مهرگان تغذیه می‌کنند. در حال حاضر تقریباً ۷۰۰ گونه از زالوها شناخته شده‌اند، که ۱۰۰ تا دریایی، ۹۰ تا زمینی و بقیه آن‌ها موجود در آب‌های شیرین هستند.

از لحاظ تاریخی زالوها در پزشکی (زالودرمانی)، برای گرفتن خون از بیماران استفاده می‌شده‌اند.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ویدئوی روز

سایت‌های هم‌خانواده

سایت فیش بیس fishbase.ir

سایت قزل آلا ghezelala.ir

سایت اسبله catfish.ir

سایت گیاهان آبزی aquatica.ir

سایت دانلود کتابهای شیلاتی infofish.ir

سایت ماهیگیری ورزشی angling.ir

سایت فیشری