پرورش میگو به زیرساخت، مواد اولیه و بازاریابی نیاز دارد

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

جلسه هم‌اندیشی و پرسش و پاسخ وضعیت واگذاری اراضی و مزارع پرورش میگو در استان و اقدامات مبارزه با ملخ‌ها با ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان برگزار شد.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، جلسه هم‌اندیشی و پرسش و پاسخ وضعیت واگذاری اراضی و مزارع پرورش میگو در هرمزگان و اقدامات مبارزه با ملخ‌ها با ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیرکل شیلات، مدیرکل جهاد کشاورزی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست و سایر مدیران این استان برگزار شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان در این جلسه اظهار کرد: استان هرمزگان استانی کاملاً اقتصادی و معروف به پایتخت اقتصادی کشور است، هر فعالیتی در این استان شکل می‌گیرد بستر و زمینه‌ساز یک فعالیت اقتصادی است.

ایرج حیدری افزود: با توجه به ظرفیت اقتصاد دریا محور استان هرمزگان در حوزه سواحل و جزایر و توجه ویژه به بخش اقتصادی که در دستور کار نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت قرار دارد، استاندار هرمزگان بر آن داشت از این ظرفیت استفاده کند.

وی ادامه داد: یکی از این ظرفیت‌ها با توجه به ارزآوری و ظرفیت اقتصادی بالایی که دارد بحث پرورش میگو است که نتیجه آن ۱۶۵ میلیون دلار صادرات سالانه میگو و ماهی بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان تصریح کرد: نقدهایی در فضای مجازی مبنی بر گسترش اراضی پرورش میگو شکل گرفت، وظیفه اطلاع‌رسانی و به‌روزرسانی مردم در همه ابعاد و جهت‌دهی به افکار مردم بر عهده مطبوعات و خبرگزاری‌هاست.

در ادامه مدیرکل شیلات استان هرمزگان در این جلسه گفت: پرورش میگو در هرمزگان از اوایل دهه ۷۰ آغاز و توسعه گرفت و دهه هشتاد با مشکلاتی مواجه شد و پس از یک دوره رکود به ثبات رسید و از سال ۹۴ رشد خوبی پیدا کرد.

محسن یکتاپور افزود: پرورش میگو یک صنعت است که به زیرساخت، مواد اولیه و بازاریابی نیاز دارد، سیاست دولت در گذشته این بود که زیرساخت‌ها را خودش ایجاد و به مردم واگذار کند اما امروز دیگر نمی‌تواند این هزینه را بر عهده بگیرد و بنابراین روش کار تغییر پیدا کرد و الآن با توجه به هزینه بالای احداث زیرساخت‌ها از صفر تا صد این صنعت را متقاضیان باید انجام دهند و واگذاری در مساحت کم، دیگر توجیه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: در هرمزگان در دهه ۷۰ حدود ۵۰ هزار زمین در نظر گرفته شد که اکثراً شوره‌زار بودند و فقط مختص پرورش میگو بودند؛ هرمزگان قطب پرورش میگوی کشور است، اراضی که واگذار شد برای برقراری عدالت بحث شهرک‌های شیلاتی را پیش کشیدیم، امروز ۲۰ هزار هکتار زمین را در قالب ۶ سایت شناسایی کردیم، فراخوان زده‌شده تا افرادی که توان مالی کمتری دارند هم با تشکیل تعاونی در این صنعت حضورداشته باشند.

مدیرکل شیلات هرمزگان افزود: اراضی به‌صورت خرد توجیه اقتصادی ندارد و باید به‌صورت کلان باشد و یک سال و نیم وقت دارند به بهره‌برداری برسند و در غیر این صورت خلع می‌شوند، نزدیک به دو هزار هکتار در کراپ اول شروع‌شده است. در تولید لارو میگو نیز این قدرت داریم استان‌های همجوار را پشتیبانی کنیم.

یکتاپور با تأکید بر اینکه در کراپ دوم به ۴ هزار هکتار خواهیم رسید، افزود: در مورد آماده‌سازی زمین ازآنجایی‌که از صفر تا صد هزینه را باید خودشان پرداخت کنند برخی حتی هزینه برق خود را تأمین می‌کنند.

مدیرکل شیلات هرمزگان اضافه کرد: در خصوص سایت سیریک باید گفت که این سایت مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار دارد که دولت زیرساخت را ایجاد کرده است و در قالب ۱۴ سایت واگذار کرده است.

وی اضافه کرد: دولت تسهیلات کم‌بهره اعطا کرد و در سال ۹۳ و ۹۷ دو بار لایروبی کرد اما اینکه توقع باشد هرسال لایروبی شود، اشتباه است زیرا دولت نمی‌تواند هرسال اعتبار بگذارد؛ متقاضیان این بخش سود خوبی دارند و باید بخشی از آن را هرسال به لایروبی اختصاص دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز در این جلسه افزود: اگر در نقطه‌ای اراضی را دریافت کردند و کار را شروع نکردند، اعلام کنید ما رسیدگی و خلع کنیم؛ تا کار شروع نشود، امکانات و تسهیلات و مالکیت را تحویل نمی‌دهیم.

علی باقرزاده افزود: تخلف امکان دارد و درصورتی‌که متوجه شویم یا اطلاع داده شود برخورد می‌کنیم، اما این‌طور نیست که زمین‌ها واگذار و استفاده‌های دیگری شود.

وی تصریح کرد: اینکه سرمایه‌گذار چقدر می‌تواند آورده داشته باشد حداقل ۲۰ درصد است و باقی آن می‌تواند تسهیلات بگیرد هرچند می‌تواند ۱۰۰ درصد آورده داشته باشد.

 

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی