نقص شنوایی ماهیان پرورشی،علت احتمالی شکست برنامه های بازسازی ذخایر

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نقص شنوایی ماهیان پرورشی

بنا به نتایج تحقیقی منتشر شده در نشریه گزارشات علمی، ناهنجاری در استخوان گوش نیمی از ماهیان پرورشی دنیا منجر به کاهش شنوایی آنها شده است. سیستم شنوایی در ماهیان برای حفظ تعادل آنها علاوه بر شنیدن ضروری است. نویسنده این گزارش معتقد است که اگر عاملی در مراحل پرورش منجر به این نقص شنوایی می شود، این مساله از دید حقوق حیوانات باید مورد بررسی قرار بگیرد.  بعلاوه، این تغییر شکل می تواند علت شکست بعضی برنامه های حفاظت از ماهیان را که در آنها ماهی در اسارت تکثیر یافته و سپس در آب رهاسازی می شود را روشن کند.

به گزارش سایت فیشری، استخوانهای گوش این ماهیان به دلیل ساختار شیمیایی ناقص، بزرگتر، سبکتر و شکننده تر از حالت عادی هستند. میزان شیوع این ناهنجاری در ماهیان پرورشی، ده برابر بیشتر از ماهیان وحشی است و توسط پژوهشگران دانشگاه ملبورن کشف گردیده است. این پژوهشگران در حال تحقیق روی ماهی آزاد اقیانوس اطلس در کشورهای مهم تولید کننده آن یعنی کانادا، شیلی، نروژ، اسکاتلند و استرالیا بودند.

این ناهنجاری در مراحل ابتدایی عمر و بیشتر در سالنهای تکثیر روی می دهد، اما تاثیر اصلی خود را در سنین بالاتر در ماهی نشان می دهد و می تواند تا پنجاه درصد قدرت شنوایی ماهی را کاهش دهد. محققین ساختار گوش ماهیان وحشی و پرورشی را در کشورهای تولیدکننده اصلی مقایسه کردند و در کنار آن از یک مدل ریاضی برای پیش بینی آنچه ماهیان می توانند برحسب ساختار گوش خود بشنوند استفاده نمودند. پژوهشگران دریافتند که این ناهنجاری در تمام ماهیان پرورشی مورد مطالعه، بدون در نظر گرفتن اینکه در کدام کشور پرورش داده شده اند مشاهده می شود. این محققین هنوز در مورد اینکه این ناهنجاری چه تاثیری بر زندگی آنها در مزارع پرورشی می گذارد پاسخی ارائه نداده اند. تولید حیوانات پرورشی دارای ناهنجاری، نقض کننده دو مورد از پنج قانون اخلاقی پرورش حیوانات است. این پنج قانون (پنج آزادی) شامل: عدم گرسنگی یا تشنگی حیوان پرورشی، عدم ناراحتی در حین پرورش، جلوگیری از درد و زخم و بیماری، آزادی انجام رفتارهای طبیعی و نهایتا جلوگیری از ترس و استرس است. پژوهشگران این تحقیق می گویند که در حال حاضر به این مساله نیاز است که ریشه اصلی این ناهنجاری شناسایی شود تا بتوان به صنعت پرورش آزاد ماهیان با حفظ استانداردهای رفاه حیوان پرورشی کمک نمود.

محققین همچنین می‌گویند که ناهنجاری استخوان گوش، می‌تواند ریشه مشکلات ایجاد شده در مسیر برنامه‌های حفاظتی و بازسازی ذخایر باشد که در آنها میزان ماندگاری ماهیان پرورشی بعد از رهاسازی در طبیعت، بسیار کم است: اگر ماهی رهاشده در طبیعت دارای نقص شنوایی باشد، توانایی آنها در برابر شکارچیان و نیز پیدا‌نمودن مسیر خود در حین مهاجرت‌ها کاهش می‌یابد. تمام برنامه های بازسازی ذخایر آبزیان لازم است بررسی کنند که آیا ماهیان رهاسازی شده دارای نواقص شنوایی هستند و این نواقص احتمالی چه تاثیری بر ضریب زنده‌ماندن آنها بعد از زهاسازی دارد.

منبع: دیسکاوری نیوز به نقل از نیچر
ترجمه و آماده سازی: فیشری


+ 0
+ 0

نظرات  

 
0 #1 زهرا 1395-05-26 08:06
خوب بود
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی