کاهش صید کیلکا در گیلان و افزایش در مازندران

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران، گفت: در 10 ماهه امسال بیش از 21 هزار تن ماهی کیلکا از دریای خزر صید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش داشته است.

 «مختار آخوندی» با اشاره به این که سال گذشته 18 هزار و 630 تن ماهی کیلکا از خزر صید شده بود افزود: این میزان صید توسط 74 فروند شناور در استان های گیلان و مازندران انجام شد که 44 فروند آن مربوط به استان مازندران و 30 فروند استان گیلان بوده است.
وی، میزان صید کیلکا در استان مازندران را 15 هزار و 880 تن عنوان کرد و اظهارداشت: این میزان صید نسبت به مدت مشابه سال 96 حدود 22 درصد رشد نشان میدهد.
آخوندی با بیان این که در مدت یاد شده در استان گیلان پنج هزار و 138 تن کیلکا صید شد، تصریح کرد: این میزان صید نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد کاهش داشته است.
وی درباره قیمت ماهی کیلکا گفت: امسال قیمت هر کیلوگرم ماهی کیلکا به صورت عمده فروشی برای مصارف انسانی بین 2500 تا 3 هزار تومان و برای مصارف پودر ماهی بین 1600 تا 1800 تومان است.
مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات با بیان این که در حوزه دریای خزر برنامه توسعه صیادی نداریم، اظهارداشت: هدف سازمان شیلات در دریای خزر حفظ اشتغال موجود، ثبات بهره برداری از ذخایر و همچنین صید اقتصادی توسط صیادان است.
وی با اشاره به این که صید کیلکا تا اواخر اسفندماه ادامه دارد افزود: صید ماهی کیلکا در دو مقطع سال در اوایل اردیبهشت و پاییز به علت فصل تخم ریزی متوقف می شود.
به گزارش ایرنا، دریای خزر دارای یکی از ارزشمندترین ذخایر ماهیان گران بها در دنیاست؛ در سواحل جنوبی دریای خزر و رودخانه های منتهی به این سواحل بیش از 78 گونه و 48 زیرگونه از 17 خانواده شناسایی شده که ماهیان خاویاری این دریاچه از شهرت جهانی برخوردارند و 90 درصد خاویار دنیا از این دریا استخراج می شود.
ماهیان استخوانی این دریا شامل سفید، آزاد، کفال، کپور، سیم، سوف، اردک ماهی، اوزون برون، کولمه، کولی و کیلکا است.
از ابتدای فصل صید تا 20 بهمن ماه امسال، 3 هزار و 675 تن ماهیان استخوانی دریای خزر صید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 65 درصد رشد یافته است.
نسل ماهیان کیلکا از سال 91 به دلیل وجود گروه شانه دار مهاجم (ژله فیش) در دریای خزر و کاهش پلانکتون های جانوری در معرض انقراض قرار گرفت.
از آن جا که پلانکتون های جانوری، غذای اصلی ماهی کیلکا و تمامی بچه ماهی ها است، شمار کیلکاها و انواع ماهی هم کاهش چشمگیری داشته است و به این دلیل که کیلکا مهمترین غذای ماهیان خاویاری، ماهی آزاد و فک دریای خزر است، به جمعیت این گونه ها هم آسیب رسیده است. به این ترتیب کل زنجیره غذایی دریای خزر با ورود مهاجم شانه دار با اختلال مواجه شده است.
در سال 1378، بیش از 95 هزارتن ماهی کلیکا از دریای خزر صید می شد، در حالی که با افزایش مهاجم شانه دار در دریا، در سال 1379 میزان برداشت کیلکا به 78 هزار تن رسید که 15 هزار تن کاهش را نشان می داد و به رغم اقدام هایی در مقابله با آبزیان مهاجم شانه دار، میزان برداشت ماهی کیلکا در سال 1389 به 27 هزار تن و در سال 1390 به 21 هزار تن کاهش یافت.

 

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی