بررسی شایعه حضور صیادان خارجی در آب‌های هرمزگان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

صیادان قانون‌شکن خارجی دریا را بی‌برکت و فقیر کرده‌اند نماینده مردم هرمزگان در مجلس: حضور کشتی‌های چینی در آب‌های خلیج فارس پشت پرده دارد سازمان شیلات درباره حضور صیادان خارجی در آب‌های ایران ضد و نقیض‌گویی می‌کند.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از شهروند، خانه‌های کوتاه قامت و قدیمی محله صفین هیچ شباهتی به پیکره غالب جزیره ندارد. محله‌ای با ظاهر فقیرنشین در کیش که می‌گویند منطقه زندگی ماهیگیراناست. ماهیگیران سیه‌چرده که بیشترشان بومی منطقه هستند و حالا از کار و کاسبی کساد دریا می‌گویند. اسحاق تعریف می‌کند که ماه گذشته تنها ٦٠٠‌هزار تومان درآمد داشته است و گاه روز‌های طولانی می‌شود که دست خالی از دریا برمی‌گردد.

او صیاد‌های هندی و چینی را مقصر دریای «بی‌برکت» می‌داند و می‌گوید آن‌ها با کشتی‌های ترال و صید برقی تمام جانداران دریا را می‌کشند و دیگر چیزی برای ماهیگیران ایرانی نمی‌گذارند.

زاهد هم می‌گوید صیادان خارجی دریا را قلع و قمع می‌کنند؛ آن‌قدر که دیگر فرصت تجدید منابع ندارد. او توضیح می‌دهد در حالی که شیلات برای ماهیگیران ایرانی شرایط سختگیرانه‌ای ایجاد کرده است خارجی‌ها به راحتی مقررات دریا را می‌شکنند و ذخایر را نابود کرده‌اند.

غلامرضا دهقانی، مدیرعامل اتحادیه صیادان خوزستان گفته است كه ۵‌هزار شناور بی‌هویتی که در صیدگاه‌های استان به صورت غیرقانونی صید می‌کنند، منابع دریایی را با خطر جدی روبه‌رو کرده‌اند. او گفته است: با کم شدن ذخایر آبزیان در سواحل استان درآمد صیادان بومی بسیار کاهش پیدا کرده است؛ به‌طوری که به صورت میانگین هر صیاد در ماه ۴۰۰ هزار تومان درآمد دارد.

او ادامه می‌دهد: هر شناور صیادی اجازه دارد هر ماه تنها در دو نوبت ١٠ روزه به دریا بزند و خوزستان بیشتر از ۳۴‌هزار صیاد دارد که مقدار ماهی صید شده باید بین آنها تقسیم شود. این در حالی است که صیدگاه‌های خوزستان یک‌پنجم صیدگاه‌های استان بوشهر است.

دهقانی تأکید می‌کند كه ذخایر دریا با توجه به صید بی‌رویه و نبود اقدام جدی برای تجدید این منابع رو به پایان است و خشکسالی و تعطیل‌شدن کشاورزی و بالا گرفتن بیکاری موجب شده است که هر مسئولی که سر کار می‌آید جویندگان کار را به سمت دریا و صید هدایت کند که این موضوع موجب کاهش شدید درآمد صیادان شده است.

برخی دیگر، ماهیگیران غیر قانونی را صیادان چینی و هندی می‌دانند. عباس کثیر، امام‌جمعه بندرچارک گفته است كه با هدایت مسئولان کشتی‌های خارجی به‌ویژه صیادان هندی به آب‌های خلیج فارس ورود پیدا کرده‌اند و زندگی صیادان بومی این منطقه را بشدت تحت‌ تأثیر قرار داده‌اند.

او با اشاره به این‌که زندگی حدود ٧٠‌درصد مردم غرب هرمزگان به‌ عنوان قطب صیادی ایران از راه دریا می‌گذرد، گفته است سفره صیادان هر روز خالی و خالی‌تر می‌شود و تأکید کرده است: صیادان بومی این منطقه باید صدها مایل را طی کنند بلکه بتوانند چند کیلو ماهی برای امرار معاش خود صید کنند و گاهی هم دست خالی باز می‌گردند.

کثیر با اشاره به عدم رعایت استانداردهای صیادی از سوی صیادان خارجی توضیح داد: صیادان هندی با استفاده از تورهای صنعتی تمام آبزیان خلیج فارس را صید می‌کنند و از ظرفیت دریا کاسته می‌شود؛ حتی گاهی آبزیان را از بین می‌برند به گونه‌ای که پس از گذشت دو سال، جوابگوی نیازهای بومیان منطقه نیست.

البته پیش از او امام‌جمعه جاسک هم درباره ورود صیادان چینی به حریم ماهیگیران ایرانی تذکر داده بود. علاوه بر تریبون نمازجمعه بنادر هرمزگان، نمایندگان مجلس هم در این‌باره انتقاداتی را مطرح کرده‌اند.

◄ پاسخ مسئولین شیلات به نقل از روابط عمومی این سازمان: هیچ شناور خارجی در هرمزگان فعالیت نمی‌کند.

  مدیر کل شیلات هرمزگان ضمن اعلام خبر فوق گفت: خوشبختانه این شناورها مالکیت ایرانی داشته و تنها کشور سازنده آنها چین است.

سید پرویز محبی با اشاره به خدمه ی گاها چینی این شناورها گفت: فعالیت این شناورها که طی سال های اخیر به ناوگان صیادی جمهوری اسلامی ایران افزوده شده اند برای ملوانان ایرانی نا آشنا بوده که برخی شناورها برای آموزش شیوه راهبری فنی صید خود از خدمه چینی استفاده کرده اند و با توجه به خرید شناورها از کشور چین با خدمه چینی موجود در شناورها قرار داد بسته اند  که آن هم در حال جایگزینی با نیرو های آموزش دیده ایرانی است.

وی افزود: البته در همه شناور های بزرگ دنیا از نیروهای مجرب خارجی استفاده  می شود و این امر در عرصه های بین المللی طبیعی است.
پرویز محبی با بیان اینکه مطالعه اولیه ذخایر فانوس ماهیان از پشتوانه پنجاه ساله پژوهشی برخوردار است تصریح کرد:پس از مطالعات و تحقیقات به عمل آمده مشخص شد آبهای جنوب کشور در حوزه دریای عمان از ذخایری بالغ بر دومیلیون تن برخوردار است که با توجه به عمر کوتاه این گونه از ماهیان بین 300تا400هزار تن از آن قابل برداشت است.
◄ تنها یک بیستم ظرفیت قابل برداشت فانوس ماهیان هم صید نشده است.
مدیر کل شیلات هرمزگان در همین راستا تصریح کرد صید تجاری این ماهیان از سال 1378 با فعالیت دو فروند کشتی آغاز گردید که با توجه به ظرفیت خوب این فانوس ماهیان و امکان هدر رفت آن در صورت عدم صید در حال حاضر تعداد آنها به حدود 100فروند رسیده است.
محبی میزان صید این آبزیان در سال 95 را بالغ بر 15هزار تن خواند و افزود: این میزان در سال 96 به بیست هزار تن رسیده است و هنوز تا رسیدن به مرز ظرفیت قابل برداشت فاصله زیادی باقیست به طوری که می توان گفت میزان برادشت صورت گرفته فعلی فقط نزدیک به یک بیستم ظرفیت  قابل صید است.
وی ابراز داشت بر اساس سیاست ها و برنامه ریزی های سازمان شیلات ایران در پایان برنامه ششم صید 100هزار تن از این آبزیان در دریای عمان قابل انتظار است که این مهم در راستای خود کفایی کشور در  رابطه با تولید پودر ماهی و قطع واردات آن گامی مهم و ضروری است. 
محبی افزود :این در حالی است که برای تهیه غدای ماهیان پرورشی در کشور تا ۱۰۰ هزارتن پودر ماهی وارد می شود و حداقل صید ۵۰۰ هزارتن ماهی میکتوفیده برای تهیه ۱۰۰ هزارتن پودر لازم است.
◄ شبکه های مجازی غرض ورزانه اقدام به شایعه سازی و جو سازی می کنند
برخورد انتظامی و امنیتی لازمه برخورد با آزار دهندگان روان صیادان:
مدیر کل شیلات هرمزگان در ادامه با بیان اینکه متاسفانه برخی از شبکه های اجتماعی در فضای مجازی و همچنین یکی از روزنامه ها با کنار هم گذاشتن مطالب قدیمی و همچنین تصاویر غیر مرتبط اقدام به تشویش اذهان عمومی کرده است که این غرض ورزی ها با هدف بر هم زدن آرامش جامعه صیادی 30هزار نفره استان است و بدون شک از طریق مراجع ذی صلاح در حال پیگیری این مهم و علت این جو سازی ها هستیم.
محبی با اشاره به خبرکذب منتشر شده در فضای مجازی مربوط به درگیری و تیر اندازی بین صیادان سنتی هرمزگان و کشتی های صید صنعتی  گفت: این خبر کذب پس از انتشار با تکذیب مسئولین اداره بنادر و دریانوردی ،دریابانی و همچنین شیلات همراه شد تنها باعث اتلاف وقت و انرژی دستگاه های اجرایی برای تحقیق و رسیدن به کذب بودن شد.
 
سیدپرویز محبی » سیدپرویز محبی
 
وی افزود: ادامه این روند شایعه پراکنی می تواند تبعات جبران ناپذیری را برای کشور به ویژه استان هرمزگان و صیادان داشته باشد  چرا که جمعیت صیادی استان بخش عظیمی از استان هرمزگان را شامل می شود که این شایعات رزق و روی و مسایل معیشتی آنها را هدف گرفته است و روان صیادان را آزار می دهند.

◄ هیچ کشتی ماهیگیری با مالکیت چینی اجازه ورود به آب های سزمینی ایران را ندارد
مدیر کل شیلات هرمزگان با بیان اینکه آب های سرزمین تعریف شده است و هیچ کشتی خارجی برای صید اجازه ورود به آبهای سرزمینی ایران را ندارد.
وی تصریح کرد: این شناورها در اعماق بالای 2۰۰ متری صیادی می کنند و در جاسک، قشم و بندرعباس فقط تخلیه ماهی و تدارکات شناورها انجام می شود.
اقدامات نظارتی خوبی ازسوی  شیلات صورت گرفته است.
◄ تشدید برخوردهای قهری با شناورهای متخلف
در ادامه معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان با بیان اینکه در رابطه نظارت بر صید فانوس ماهیان و همچنین کنترل هرچه بیشتر صید این شناورها پیگیری برای اصلاح آئین نامه شناورهای صید فانوس ماهیان از سوی مجموعه شیلات صورت گرفت که تعیین فاصله ده مایلی از ساحل،اجباری شدن به کارگیری نیروی انسانی در شناورها،برگزاری جلسات و تشکیل کنسرسیوم های مختلف از اهم تغییرات ایجاد شده در آئین نامه صید شناورهای فانوس ماهیان بوده است.
مسعود بارانی در ادامه نصب تجهیزات کنترل دریایی آنلاین بر روی کلیه شناورهای صیادی،نظارت های سرزده از طریق کارشناسان شیلاتی و نیروهای یگان حفاظت منابع آبزین شیلات، نظارت بر تخلیه صید کلیه کشتی های صیادی در بنادر و اسکله ها توسط کارشناسان شیلات، برخورد با شناورهای مختلف و طرح پرونده های آنها در کمیسون های رسیدگی به تخلفات صیادی و اعمال محرومیت،ارجاع پرونده شناورهای گاها متخلف به مراجع قضایی و قرار دادن جرایم سنگین برای آنها را از اهم اقدامات نظارتی شیلات هرمزگان خواند.
وی رسیدگی به بالغ به 100 پرونده که منجر به محرومیت از صید بیش از 60فروند شناور با مجموع هزار و 423 روز منع صید و همچنین معرفی 26شناور متخلف به دادگاه از اهم برخوردهای صورت گرفته در سال 96 خواند.
 
طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد

+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی