صید میگو از 13 مهر آزاد می شود

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

آزاد سازی صید میگو از سیزده مهر

بر اساس گشتهای تحقیقاتی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان زمان آزاد سازی صید میگو در آبهای استان هرمزگان از روز ۱۳ مهر ماه اعلام شد.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان بر این اساس میزان مجاز قابل برداشت (TAC) برای میگوهای درشت برابر ۸۳۰ تن و برای میگوهای ریز برابر ۳۵۰ تن محاسبه گردید.

خلاصه از نتایج بررسی ذخایر میگو استان هرمزگان در سال ۱۳۹۵
بررسی ذخایر میگو در هرمزگان توسط پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان و با همکاری اداره کل شیلات هرمزگان انجام گردید. بر این اساس گشتهای تحقیقاتی با همکاری صیادان محلی از تیر لغایت شهریور ۹۵ در زیستگاه میگو از منطقه کوهستک تا تولا انجام گردید. در گشت تیرماه بررسی ورود جمعیت نوپا میگو از مناطق نوزادگاهی به آبهای ساحلی بود که بوسیله یک فروند شناور لنج صیادی و به مدت ۴ روز انجام شد. گشتهای مرداد ماه نیز توسط یک فروند شناور و به بمدت ۴ روز در آبهای ساحلی تا عمق ۳۵ متر برای بررسی رشد میگوها و نیز توده زنده ذخیره انجام گردید. در شهریور نیز گشت تحقیقاتی با استفاده از ۶ فروند شناور در زیستگاه میگو حدفاصل سیریک تا تولا به مدت ۵ روز انجام شد که طی آن میزان توده زنده با استفاده از روش Swept area محاسبه و در نهایت میزان مجاز و قابل برداشت از ذخیره میگو تخمین زده و به اطلاع موسسه تحقیقات و اداره کل شیلات هرمزگان رسید.نتایج تحقیقات میدانی و بررسی های انجام شده بوسیله این پژوهشکده نشان می دهد که میگوهای موزی به نسبت سالهای گذشته از رشد کمتری برخوردار بوده و فصل صید برای رسیدن میگوها به رشد کافی می بایست کمی با تاخیر در ۱۳ مهر تعیین گردید. بر این اساس میزان مجاز قابل برداشت (TAC) برای میگوهای درشت برابر ۸۳۰ تن و برای میگوهای ریز برابر ۳۵۰ تن محاسبه گردید. نتایج بررسی­های انجام گرفته نشان می­دهد که ذخیره میگو در سال ۱۳۹۵ در قسمت شرقی (حدفاصل سیریک تا هرمز) از تراکم بیشتری نسبت به سال­های گذشته برخوردار است. از طرفی ذخیره میگو در نواحی غربی ذخیره­گاه (منطقه شمال جزیره قشم) بر خلاف سال­های گذشته از تراکم کمتری برخوردار می باشد. این امر در مجموع باعث کاهش اندک ذخیره میگو شده است.با توجه به عدم وجود ارزیابی مناسب از صید غیرمجاز خصوصاً در قبل از شروع فصل صید میگو و اهمیت آن در میزان مجاز برداشت اعلام شده توسط این پژوهشکده، لازم است میزان صید و تلاش صیادی شناورهای صیادی فعال در طول فصل صید بصورت روزانه کنترل شده و درصورت کاهش ذخیره به منظور بقاء میزان کافی از مولدین برای تخم ریزی و احیاء نسل آینده، نسبت به تعطیلی صید اقدام نمود.

طراحی گرافیک، طراحی لوگو، مهدی محجوب، طراحی سایت، طراحی بروشور و کاتالوگ، غرفه آرایی


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی