افزایش صید کپور و ماهی سفید در گلستان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

صید پره

 معاون صید و صیادی اداره‌کل شیلات گفت: صید دو گونه از ماهیان بومی استان در فصل برداشت 95-94 با افزایش همراه بوده است.
به گزارش سایت فیشری و به نقل از سایت شیلات گلستان، مهندس «محسن یحیایی» با اعلام این خبر گفت: دو گونه از ماهیان بومی استان به نام‌های کپور و سفید امسال با رشد 147 و 30 درصدی مواجه شده‌اند که این رشد نسبت به سال قبل با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

 

معاون صید و صیادی اداره‌کل شیلات گلستان با اشاره به‌علت افزایش این دو گونه از ماهیان بومی گفت: از علل رشد صید این دو گونه می‌توان به فعالیت خوب کارگاه‌های بازسازی ذخایر اشاره کرد که در خرداد و تیرماه سال 94 ، 84 میلیون قطعه بچه ماهی شامل 49 میلیون قطعه کپور، 13 میلیون سفید و 20 میلیون کلمه، در کارگاه‌ها تولید شده و داخل رودخانه‌های منتهی به دریای خزر از جمله گرگانرود و قره‌سو رهاسازی شده است که با این کار مطمئناً سال‌های بعد شاهد شکوفایی صید در آب‌های استان خواهیم بود.

 

وی در خصوص روش‌های صید متداول در سواحل گلستان خاطرنشان کرد: روش صید سواحل شمالی به‌صورت سنتی است که این روش حداقل آسیب را به ذخایر وارد می‌کند. نوع ساحل، شیب آن و رفتار ماهی در سواحل شمالی به گونه‌ای است که ناگزیریم از روش صید پره استفاده کنیم و روش‌هایی مثل پرساین و روش‌های رایج در سواحل جنوبی کشور در شمال پاسخگو نیستند. پیش از این از روش صید گیل نت یا انتظاری استفاده می‌کردیم که این روش آسیب شدیدی به ذخایر ماهیان به خصوص ماهیان خاویاری وارد می‌کرد که به این علت هم‌اکنون منسوخ شده و روش صید پره جانشین آن شده است.

 محسن یحیایی » محسن یحیایی

یحیایی با بیان این‌که پیش‌بینی امسال در خصوص صید ماهیان استخوانی 226 تن و نسبت به سال گذشته با 37 درصد کاهش همراه خواهد بود، در خصوص علل این کاهش گفت: یکی از علل کاهش صید ماهیان استخوانی به خصوص در سواحل گلستان صید غیر مجاز است.

 

معاون صید و صیادی اداره‌کل شیلات گلستان در خصوص برخورد با صیادان غیر مجاز تصریح کرد: در راستای برخورد با صیادان غیر مجاز جلسات متعددی در شورای تأمین استان و شورای حفظ حقوق بیت‌المال از اراضی ملی و منابع طبیعی برگزار شده است. یگان حفاظت شیلات استان هم فعالیت خود را به بهترین نحو انجام می‌دهد. در سال 94 نسبت به سال 93، میزان توقیف قایق‌های غیر مجاز توسط این یگان 38 درصد افزایش داشته است. اما جلوگیری از فعالیت صیادان غیر مجاز به یک عزم جدی و ملی نیاز دارد و باید با فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و ایجاد اشتغال برای مردم ساحل‌نشین استان مانع از فعالیت صیادان غیر مجاز شویم.

 

یحیایی در خصوص تمدید فصل صید ماهیان استخوانی گفت: هر سال فصل صید ماهیان استخوانی 15 فروردین‌ماه به پایان می‌رسد اما امسال به‌علت کاهش صید، مهاجرت نکردن ماهی سفید به سواحل که یکی از علل کاهش صید بوده است و نامناسب بودن شرایط جوی در فصل صید گذشته که شمار دفعات پره‌کشی را کاهش داده است، باعث شد فصل صید تا 22 فروردین تمدید شود. البته این امکان وجود دارد که اگر شرایط به همین منوال ادامه داشته باشد این تمدید 5 روز دیگر ادامه یابد.

 

فصل صید ماهیان استخوانی هر سال از 20 مهرماه آغاز و تا 15 فروردین‌ماه ادامه دارد که این تاریخ امسال با تمدید 7 روزه همراه بوده است.


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی