25 هزار صیاد در سیستان و بلوچستان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

صیادی مهم‌ترین پیشه در سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که قدمتی تاریخی دارد به‌گونه‌ای که در حال حاضر زندگی حدود ۲۵ هزار صیاد و خانواده‌هایشان در سواحل سیستان و بلوچستان از کنارک و چابهار گرفته تا «گواتر» از صیادی تأمین می شود.

صیادی مهم‌ترین پیشه در سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که قدمتی تاریخی دارد به‌گونه‌ای که در حال حاضر زندگی حدود ۲۵ هزار صیاد و خانواده‌هایشان در سواحل سیستان و بلوچستان از کنارک و چابهار گرفته تا «گواتر» از صیادی تأمین می شود.

به گزارش ایسنا- در حال حاضر استان سیستان و بلوچستان با ۹۰۰ فروند لنج فراساحل، ۱۸۰۰ قایق صیادی و حدود ۲۵ هزار صیاد رتبه دوم تعداد ناوگان صیادی در اقیانوس هند بعد از سریلانکا و نیز رتبه دوم میزان صید در اقیانوس هند را بعد از کشور اندونزی دارد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در خصوص اهمیت صنعت آبزی پروری و صیادی در استان بیان کرد: یکی از پتانسیل‌های مهم استان سیستان و بلوچستان بخش صید و آبزی‌پروری است.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: ۷۰ درصد از صید صنعتی و تجاری کشور توسط صیادان این استان انجام می‌شود.

میرمرادزهی گفت: در بنادر ماهیگیری و جایگاه‌های تخلیه صید واقع در شهرستان‌های چابهار و کنارک در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ قایق و لنج صیادی وجود دارد که ۲۴ هزار و ۸۹۶ نفر صیاد و نیروهای فنی نیز روی این شناورها کار می‌کنند.

وی اظهار کرد: توسعه آبزی‌پروری به‌ویژه پرورش ماهی در قفس می‌تواند نقش بسزایی در افزایش اشتغال و درآمد خانوارها، ارزآوری و توسعه سواحل مکران داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های بخش صیادی و شیلات استان توسط بخش خصوصی انجام شده است، بیان کرد: وجود بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در حوزه صید یا شیلات با توجه به ظرفیت‌های آبی منطقه می‌تواند توسعه اقتصادی را به همراه داشته باشد و از سویی هم برای تعداد قابل‌توجهی از بومیان منطقه اشتغال پایدار ایجاد کند.

وی افزود: چابهار و کنارک با دارا بودن ۴۲ درصد سهم صید در میان استان‌های جنوبی، ۴۰ درصد سهم صید ایران و تأمین بیش از ۷۰ درصد ماهیان صنعتی نقش مهم و بسزایی در اشتغال‌زایی و اقتصاد کشور ایفا می‌کنند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: مناطق جنوبی استان ظرفیت‌های نهفته بسیاری برای آبزی‌پروری و ایجاد اشتغال پایدار در این بخش را دارد که اگر از این ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده شود می‌تواند علاوه بر بهبود معیشت و اقتصاد مردم منطقه بخشی از اشتغال کشور را نیز تأمین کند.

مدیر کل شیلات افزود: رونق صنعت پرورش میگو و زیر کشت قرار گرفتن هزار هکتار از اراضی مستعد شهرستان‌های چابهار و کنارک با جذب سرمایه گذاری خارجی و صادرات آن به کشورهای همسایه از دیگر دستاوردهای این سال‌ها در تولید، ارزآوری و اشتغال بود.

همچنین دکتر خون میرزایی رئیس سازمان شیلات ایران در سفر اخیر خود به چابهار و بررسی وضعیت صنعت صیادی استان نیز گفت: توانمندیهای شیلاتی بخصوص در این استان یک ظرفیت بی بدیل و برگشت ناپذیر است و هیچ عامل خارجی از جمله جنگ نمی‌تواند بر آنها اثرگذار باشد و آن ظرفیت‌ها را از بین ببرد و اکنون که کشور در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌برد، سرمایه گذاران این حوزه نیز در خط مقدم جبهه اقتصادی در کشور هستند و ما نیز وظیفه داریم تا با تمام توان از این عزیزان پشتیبانی نمائیم.

وی افزود: وجود شرایط اقلیمی مناسب، موقعیت منطقه‌ای، نهادینه شدن فرهنگ صید و آبزی پروری، نیروی انسانی کارآمد و مدیران آگاه و آماده به خدمت مزیت اقتصادی چشمگیری را در این خطه از کشور جهت بهره وری بهینه از ظرفیت‌های شیلاتی ایجاد نموده و ما نیز با تمام توان از فعالیت‌های شیلاتی این استان حمایت می نمائیم و برای این کار هیچ محدودیتی به جز صید از سواحل استان به دلیل تعهدی که به حفظ معیشت جامعه صیادی بومی منطقه و همچنین حفظ ذخایر موجود آبزیان داریم، نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صید فراساحل، پرورش میگو، پرورش ماهی در دریا و سایر آبزیان در این استان ظرفیت‌های بی نظیری وجود دارد خاطر نشان کرد: سرمایه گذارانی که در این حوزه‌ها ورود کنند از اولویت حمایت در سازمان شیلات ایران نیز برخوردار خواهند بود.

نبی اله خون میرزایی تصریح کرد: فعالیت‌های شیلاتی و کاربری اراضی در این استان را در چارچوب آمایش سرزمینی و طبق برنامه ریزی های استانی بر اساس نظر استاندار محترم و دیگر مسئولین مربوطه اجرایی خواهیم نمود.

همچنین نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی در خصوص پتانسیل صنعت شیلات استان به ایسنا گفت: چابهار و کنارک پتانسیل‌های خوبی در زمینه صید انواع آبزیان دریایی دارند و این ظرفیت باید برای ایجاد اشتغال بیشتر بکار گرفته شود.

ایران نژاد گفت: متأسفانه عدم صدور مجوز صید برای شناورهای قایق سبب شده تا عده زیادی از افراد جویای کار جنوب بلوچستان در حسرت استفاده از ظرفیت عظیم دریا باشند و همچنان در همجوار تنها بندر اقیانوسی ایران با فقر و بیکاری دست و پنجه نرم کنند.

ایران نژاد گفت: سواحل مکران، سواحلی با ظرفیت‌ها و موقعیت‌های منحصربه‌فرد اقتصادی، ترانزیتی، کشاورزی، شیلاتی و گردشگری است که قطعاً نقش غیرقابل‌انکاری را در آینده اقتصاد ایران و حتی منطقه و جهان بازی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دسترسی به آب‌های اقیانوسی، وجود اسکله‌های متعدد شیلاتی، فراهم بودن زمینه صادرات، وجود شهرک‌های صنعتی وابسته، وجود اراضی مستعد پرورش میگو و توسعه روزافزون آن، صنایع شیلاتی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه سیستان و بلوچستان مطرح کرده است به‌گونه‌ای که در حال حاضر تعداد ۶ شهرک و ناحیه صنعتی شیلاتی در جنوب استان وجود دارد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

ویدئوی روز

سایت‌های هم‌خانواده

سایت فیش بیس fishbase.ir

سایت قزل آلا ghezelala.ir

سایت اسبله catfish.ir

سایت گیاهان آبزی aquatica.ir

سایت دانلود کتابهای شیلاتی infofish.ir

سایت ماهیگیری ورزشی angling.ir

سایت فیشری