مرگ نهنگ عنبر، بخاطر بلعیدن 29 کیلو پلاستیک

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نهنگ عنبر با 29 کیلوگرم پلاستیک در احشاء

جسد یک نهنگ عنبر با 29 کیلوگرم پلاستیک در معده، پیدا شد.

دانشمندان از احشاء یک نهنگ عنبر (اسپرم‌وال/Sperm Whale) که فوریه گذشته با امواج دریا به ساحل جنوبی اسپانیا آورده شده بود، حدود 29 کیلوگرم پلاستیک خارج کردند.
محققین مرکز بازیابی حیات‌وحش ال‌بایه (El Valle) در حین تشریح این نهنگ نر ده متری، کیسه های پلاستیکی، گالن و چندین قطعه طناب و تور پیدا کردند.

پس از بررسی کامل، کارشناسان هم‌عقیده بودند که نهنگ موردنظر، بدلیل ناتوانی در دفع پلاستیک‌های بلعیده شده مُرده است. آنها بر این باور بودند که انسداد مجرای گوارش نهنگ، باعث ایجاد نوعی عفونت داخلی به نام التهاب صفاق (Peritonitis) گردیده که باعث مرگ پستانداران می‌گردد.
نتیجه این تحقیق چندان هم عجیب نیست: وقتی بیش از 8 میلیون تن پلاستیک هرساله وارد اقیانوس‌های جهان می‌شود، محتمل است که 29 کیلوگرم آن در معدهء یک نهنگ عنبر آشکار گردد.

نتایج این کالبدشکافی موجب شد که نهادهای دولتی در مورسیای اسپانیا، کمپین آگاهی‌بخشی درمورد خطرات استفاده از پلاستیک به راه بیندازند.

خانم کونسوئلو روسارو، مدیر محیط طبیعی در دولت مورسیا (بخش خودمختاری در اسپانیا) می‌گوید: ورود مواد پلاستیکی در دریاها و اقیانوس‌ها یکی از بزرگترین تهدیدها برای حفاظت حیات‌وحش در جهان است، چراکه بسیاری از حیوانات در این مواد محبوس می‌شوند یا آنها را می‌خورند که در نهایت باعث مرگشان می‌گردد.

منبع: ScienceAlert
ترجمه: فیشری

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی