اخبار ضد و نقیض از موافقت محیط زیست با پرورش تیلاپیا

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دکتر صالحی و مهندس کلانتری

در حالی که طی یک دهه گذشته سازمان حفاظت محیط زیست در برابر درخواست اجرای طرح پرورش وتکثیر ماهی "تیلاپیا" در آب های ایران به علت پیامدهای خطرناک آن برای تنوع زیستی و رودخانه ها ایستادگی کرده است حالا خبرهای غیررسمی می گویند عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست دولت دوازدهم با این طرح موافقت خود را اعلام کرده است. این درحالی است که تمام کارشناسان تنوع زیستی و حیات وحش وآبزیان سازمان حفاظت محیط زیست با این طرح مخالف هستند و علاوه بر آن، وزارت نیرو نیز بارها نسبت به سلامت ذخاير آبي پشت سدها درصوت اجرای چنین طرحی ابراز نگرای و با آن مخالفت کرده است.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از اسکان نیوز، این خبر ساعاتی پیش از سوی سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست رد شد و عنوان شد که صدور مجوز پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا در مرکز تحقیقات بافق استان یزد به عنوان پایلوت در این منطقه و برای انجام برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی صورت گرفته و سیاست محیط زیست کمافی السابق جلوگیری از تکثیر و ورود تیلاپیا به اکوسیستم های طبیعی است.

یک منبع آگاه در سازمان حفاظت محیط زیست که نخواست نامش فاش شود به اسکان نيوز گفت:«عیسی کلانتری دیروز سه شنبه در نشستی با حضور مدیران سازمان شیلات و مدیران و کارشناسان محیط طبیعی و دفتر حیات وحش سازمان، موافقت خود را با پرورش ماهی غیربومی و گونه مهاجم تیلاپیا اعلام کرده و از معاون محیط طبیعی سازمان خواسته با تمام مخالفان به شدت برخورد کرده و کارشناسان مخالف را از سازمان اخراج کند و بیرون بیندازد.»

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، دیروز میزبان مدیران شیلات بود. مدیرانی که طی یک دهه در فکر گرفتن مجوز پرورش ماهی "تیلاپیا" از سازمان حفاظت محیط زیست بودند؛ اما این سازمان در دوره های مختلف و دولت های نهم، دهم و یازدهم در برابر این خواسته بحران زا و غیرعلمی شیلات کشور ایستادگی کرده و هر بار با نظر متخصصان طراز اول و استادان بنام دانشگاهی محیط زیست با این درخواست مخالفت کرده بود.»

او در ادامه گفت که کلانتری پس از آن، خطاب به حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان با ادبیاتی تحکم آمیز گفته است که « مخالفان تیلاپیا را از سازمان محیط زیست اخراج کن! و اصلا هر کسی مخالف است از سازمان بیرون بریزید و به تمام استان ها مجوز تیلاپیا بدهید.»

عیسی کلانتری »» عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست

این منبع آگاه افزود:« پس از آن در جلسه عصر، که در دفتر مهندس ظهرابی معاون محیط طبیعی و با حضور شیلاتی ها، دکتر کلانتری و مدیرکل دفتر حیات وحش تشکیل شد، دکتر خرازی مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به مهندس ظهرابی گفت که اگر مجوز تیلاپیا را بدهید برای رسانه ها و فعالان محیط زیست چه پاسخی خواهید داشت؟ پس از این قضایا، ظهرابی با اعلام مخالفت با این طرح مخرب تنوع زیستی، خطاب به کلانتری گفت که "من نمی توانم مجوز پرورش تیلاپیا را در همه استان ها بدهم.»   

این منبع آگاه خبر داد که فشار عیسی کلانتری به معاون محیط طبیعی اش ظهرابی، تا آنجا بوده که همانجا، نامه مجوز پرورش تیلاپیا در "بافق" را در داخل جلسه تهیه کرده و به اداره کل یزد  ارسال کرده است.

بنابر اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN ماهی تیلاپیای نیلی، یکی از گونه‌های به شدت مهاجم است که معرفی آن به اکوسیستم‌های طبیعی کشورهایی که این ماهی بومی در آن نبوده می‌تواند به بحرانی جدی برای تنوع زیستی تبدیل شود؛ از این رو سازمان حفاظت محیط زیست که متولی حفظ طبیعت و تنوع زیستی ونیز مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در ایران است با تکیه بر قانون و اصول علمی اکولوژیکی، طی نزدیک به دو دهه مخالف پرورش، تکثیر و معرفی این گونه در کشور بوده است؛ در مقابل، شیلاتی‌ها معتقدند که چون پرورش این ماهی بسیار آسان و کم هزینه بوده و می تواند از یکسو میزان تولید گوشت را در کشور افزایش دهد و از سوی دیگر اشتغال‌زایی ایجاد کند؛ پس باید با تکثیر و پرورش آن موافقت شود.

در همین حال مجید خرازی مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم سال گذشته در گفت‌و‌گو با رسانه ها در این باره گفته بود:« پرورش و تکثیر و معرفی هر گونه‌ای که بومی کشور ایران نباشد و از همه بدتر نام آن در فهرست گونه‌های مهاجم "اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت" به ثبت رسیده باشد از اساس خط قرمز سازمان حفاظت محیط زیست بوده و خواهد بود و امکان ندارد این سازمان با پرورش این گونه‌ها از جمله تیلاپیا است موافقت کند. شما ببينيد اکوسيستم هاي طبيعي کشور ما در سال هاي گذشته از ناحيه معرفي همين گونه هاي غير بومي چه به روزش آمده است. هنوز لکه ننگ معرفي آزولا و کپور هندي در کشور در زمره چالش هاي بزرگ محيط زيستي کشور ما است. يا همين تيلاپياي زيلي در آب هاي خوزستان را ببينيد چه نتیجه ای داشته است.

شگفت آور است که گونه هاي غير بومي بدون نظر کارشناسان اصلح به طبيعت معرفي مي شوند و بعد که مساله ساز شدند هيچ کس مسئوليت آن را به عهده نمي گيرد و تازه طلبکار از سازمان حفاظت محيط زيست هم مي شوند که چرا کاري براي تيلاپياي زيلي که نسل ماهيان بومي خوزستان را در آستانه انقراض قرار داده نمي کنيد.

همچنین احمدعلی کیخا معاون اسبق محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از آسیب های وارده به محیط زیست کشور به دلیل تصمیم های نادرست و شتابزده بوده به رسانه ها گفته بود:« اجازه نمی دهیم تجربه ماهی آمور تکرار شود؛ آمور نیز در اقدامی شتاب زده ولی بر اساس هدفی خیر در دهه 1360 در تالاب هامون رهاسازی شد و اگرچه به واسطه رشد خوبی که داشت و صید و صیادی را رونق بخشید در ابتدا موجب شادمانی شد، اما بعدها یکی از دلایل مهم خشک شدن هامون شد.»

اما سازمان محیط زیست، یگانه مخالف پرورش تیلاپیا در ایران نبوده و پيش از اين وزارت نيرو نيز نسبت به پرورش ماهي تيلاپيا و خطرهایي که مي تواند به علت رشد و تکثیر آسان و سریع، براي سلامت ذخاير آبي پشت سدها داشته باشد با آن مخالفت کرده است.

این کشمکش ها در حالی اتفاق می افتد که آلودگی های متعدد اکوسیستم های مختلف خشکی و آبی کشور در اثر ورود گونه های غیربومی جانوری و گیاهی هر روز از پیش گسترده تر می شود و معرفی گونه مهاجم و غیربومی تیلاپیا نیز به یک بحران جدی در آب های جنوب ایران تبدیل شده است. ماهی کاراس در دریاچه نئور اردبیل، ماهی آمور در زریوار و هامون، سرخس آزولا در تالاب بین‌المللی انزلی و تمامی پهنه‌های آبی شمال کشور تنها گوشه‌ای از رخدادهای جبران ناشدنی و تحمیل شده به طبیعت ایران است که به رغم مخالفت های کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاهیان این رشته، اما با اصرار به بهانه ایجاد اشتغال اجرایی شد.

از سوی دیگر اکنون باید از سازمان شیلات ایران پرسید که چرا با وجود مخالفت‌ها و هشدارهای سازمان حفاظت محیط زیست، محافل علمی و وزارت نیرو همچنان بر پرورش ماهی تیلاپیا در کشور تقریباً تمامی پهنه‌های آبی خوزستان آلوده به یک گونه دیگر از ماهیان تیلاپیا به نام تیلاپیای زیلی شده است.

به رغم تماس های مکرر خبرنگار اسکان نيوز با معاون محیط طبیعی و مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، پاسخی به این تماس ها داده نشد. اما به دنبال اظهارنظرهای منتقدین طی مدتی کوتاه پس از جلسه دیروز، سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه ای که بر روی پرتال این سازمان قرار گرفت اعلام کرد که « صدور مجوز پرورش و تکثیر ماهی تیلاپیا در مرکز تحقیقات بافق استان یزد به عنوان پایلوت در این منطقه و برای انجام برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی صورت گرفته و سیاست محیط زیست کمافی السابق جلوگیری از تکثیر و ورود تیلاپیا به اکوسیستم های طبیعی است.» 

■ الهه موسوی/اسکان نیوز

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی