آلاینده های شیمیایی، باعث تغییر جنسیت ماهی های نر می شوند

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ماهیان تحت تاثیر قرصهای ضد بارداری تغییرجنسیت می دهند

یک تحقیق گسترده نشان می دهد که ماهیان رودخانه های انگلستان تحت تاثیر ترکیباتی مشابه استروژن قرار گرفته اند که در قرصهای ضدبارداری و محصولات خانگی بکار می رود، به نحوی که بعضی از نرها دارای بافتهای مشابه تخمدان شده اند. این تحقیقات، در پی مجموعه مطالعات 25 ساله بر روی اثرات گروهی از ترکیبات مشابه استروژن (هورمون جنسی زنانه) صورت گرفته است.

تیم تحقیقاتی دانشگاه اکستر از حدود 50 نقطه در سراسر انگلستان ماهیانی از جمله ماهیان مشابه کُلمه (Roach) را بررسی کردند و در کنار آن بر روی زبرافیش (ماهی گورخری) نیز در آزمایشگاه تستهایی را انجام دادند. آنها دریافتند که این مواد هورمونی داخل آبها، طیفی از اثرات را روی ماهی نر گذاشته است.

چارلز تایلر از محققین دانشگاه اکستر می گوید این تاثیرات تنها محدود به تولیدمثل و تغییر جنسیت نیست، بلکه می توانند روی رفتارهای ماهی، سیستم ایمنی آن و تشکیل استخوانهای ماهی نیز تاثیرگذار باشد. بعضی ماهیان نر مطالعه شده، تخم هم تولید کردند. این ماهیان کمتر قادر به تولید مثل هستند. هنوز مشخص نیست که آیا ماهیان نر می توانند بطور کامل تغییر جنسیت را انجام داده ون کاملا به جای اندام جنسی نر،تخمدان تولید کنند یا نه.

این ترکیبات مخرب در داروها، پسماندهای خانگی و فاضلاب های صنعی یافت می شود و برای ساخت پلاستیک هایی مثل بیسفنول(دسته‌ای از ترکیبات آلی دارای دو گروه عاملی هیدروکسی فنیل ) استفاده دارند. همچنین هورمونهایی که بصورت طبیعی توسط بدن ساخته می شوند، ترکیبات ضدبارداری و مواد هورمون تراپی نیز شامل آنها می شوند.

این پژوهشگر می گوید: ما روزانه 20 تا 30 هزار ماده شیمیایی در زندگی روزمره استفاده می کنیم. بسیاری از آنها وارد طبیعت می شوند. هزاران مورد آنها تاثیرات مخرب هورمونی دارند.ما بر روی موادی تمرکز کرده ایم کاملا مطمئنیم که روی اختلالات جنسیت ماهی موثر هستند.
در کنار تاثیر روی تغییر جنسیت، تاثیرات دیگری نیز تدریجا مشخص می شود. در حالیکه هورمونهای موجود در قرصهای ضدبارداری، برروی گیرنده های استروژن ماهی نر عمل می کند، بیسفنول ها از طریق طیف گسترده ای از مسیرها از جمله گیرنده های تیروئید، تاثیرات خود را گذاشته و منجر به اختلالات پیچیده تری می شوند.

اگرچه این مطالعه روی یک گونه ماهی فراوان صورت گرفته، اما تاثیرات بیولوژیک این هورمونها می تواند گونه های نادرتر را در معرض خطر قرار دهد. ماهی ماده شده، در نقاط مختلفی از کره زمین دیده می شود که احتمال می رود آنها هم تحت تاثیر عوامل خارجی دچار این مساله شده باشند.

» عکس: ماهی کلمه Roach که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته است.

• ترجمه از سایت فیشری

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست

 


+ 1
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی