مشاهده لاشه یک دلفین در ساحل بندرعباس

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مشاهده لاشه دولفین در آبهای هرمزگان

رئیس اداره محیط‌زیست دریایی استان هرمزگان گفت: در پی گشت و کنترل نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست لاشه یک قطعه دلفین در ساحل سورو بندرعباس مشاهده شد.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، ‌افشین عسکری بیان کرد: با توجه به شواهد موجود و پس از بررسی وضعیت ظاهری حیوان مشخص شد، علت مرگ احتمالاً برخورد با پروانه قایق بوده است.

وی با بیان اینکه دلفین‌هایی که در اطراف جزایر قشم، هنگام و لارک زندگی می‌کنند و در فصول خاصی از سال که جمعیت ماهی آنچوی از خانواده موتو ماهیان افزایش می‌یابد از این سفره طبیعی بهره برده و اقدام به ذخیره چربی می‌کنند، اظهار کرد: بر اساس مشاهدات صورت گرفته توسط گروه کارشناسی بیش از 10 روز از مرگ گونه مذکور گذشته و بدن جانور در حال فساد است و با توجه به وجود پدیده مد در روزهای اخیر توسط امواج چندین بار از ساحل به دریا و دوباره بازگشته است، لذا پس از انجام عملیات بیومتری و شناسایی گونه مذکور نمونه‌برداری جهت تکمیل اطلاعات ژنی صورت گرفت.

وی عنوان کرد: جانور مذکور از گونه دلفین بینی بطری اقیانوس هند-آرام (Indo-Pacific Bottlenose Dolphin) بانام علمی Tursiops Aduncus به طول 230 سانتیمتر و حدود 150 کیلوگرم است.

عسکری افزود: این دلفین دارای بدنی ستبر و قوی و طول باله پشتی بلند و هلالی شکل ، شکم معمولاً سفید تا خاکستری روشن و پهلوها و پشت جانور خاکستری پررنگ است که نرها عمدتاً بزرگ‌تر از ماده و حدود 270 سانتیمتر طول و 230 کیلوگرم وزن‌دارند و طول بدن ماده‌ها حدود 85-112 سانتیمتر می‌شود که این‌گونه در آب‌های هرمزگان و اطراف جزایر به‌ویژه قشم، هنگام و لارک دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه با افزایش بی‌رویه صید این ماهیان که توسط صیادان غیرمجاز جهت خشک‌کردن و یا ارائه به صنایع پودر ماهی صورت می‌گیرد، باعث شده که دلفین‌ها منبع اصلی غذای خود را ازدست‌داده و دچار سوءتغذیه شوند و این مهم یکی از دلایل مرگ‌ومیر دلفین‌ها در اطراف این جزایر در سال‌های آتی است.

رئیس اداره محیط‌زیست دریایی استان با تأکید بر اینکه تمامی گونه‌های پستانداران دریایی موجود در خلیج‌فارس اعم از نهنگ‌ها و دلفین‌ها به‌عنوان گونه‌های تحت حمایت محسوب و به‌عنوان گونه‌های در معرض خطر انقراض جهانی معرفی‌شده و به‌منظور ادامه حیات به‌طورجدی نیازمند کمک هستند از مردم خواست به‌محض مشاهده آن‌ها مراتب را با شماره تلفن 33613064_ 076 در بندرعباس و یا ادارات تابعه ساحلی در شهرستان‌ها اطلاع دهند.

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی