علت طعم بد بعضی آبزیان چیست؟

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

علت طعم بد ماهی

گاهی طعم و مزه‌ای که به علت شرایط محیطی در گوشت ماهی و بویژه ماهیان پرورشی ایجاد می‌شود که به این طعم ناخوشایند Taint گفته می‌شود.

 این اتفاق می‌تواند منجر به افت ارزش تجاری ماهی گردد. شناخته‌ترین نوع این مساله ایجاد طعم لجن در گوشت ماهیانی است که در استخرهای خاکی پرورش می‌یابند. تصور می‌شود که ایجاد طعم ناخوشایند به دلیل ورود انواع خاصی از جلبک‌ها به بدن ماهی صورت می‌پذیرد.

طعم ماهیان پرورشی در سیستم‌های مداربسته نیز به دلایلی که به درستی مشخص نیست تغییر می‌کند. احتمال دارد این مساله با ترکیباتی که باید با اوزون‌دهی تجزیه بشوند مرتبط باشد، چرا که اگر اوزون به میزان کافی به آب این سیستم‌ها اضافه شود، و آب هم تمیز بماند طعم بد نیز ایجاد نمی‌گردد.

بنظر می‌رسد ترکیب‌های شیمیایی اصلی عامل طعم بد در بسیاری گونه‌ها، ژئوسمین و 2-متیل‌ایزوبورنئول باشند که احتمالا از 4 یا 5 گونه جلبک از مجموع 100-200  گونه جلبک سبزآبی و سایر جلبک‌ها ایجاد می‌شود.

وجود آلودگی‌هایی نظیر سوخت‌های دیزلی هم می‌تواند منجر به ایجادطعم نامطبوع گوشت ماهی بشود. با انتقال ماهی‌ها به آب‌های پاکیزه می‌توان این طعم ناخوشایند را دفع کرد. مدت زمانی که طول می‌کشد تا طعم ماهی از بین برود به نوع و غلظت عامل آن در بدن بستگی دارد. طعم لجن و نیز طعم‌های حاصل از پرورش مداربسته در عرض چندروز از بدن ماهی رفع می‌شوند، ولی طعم‌های حاصل از سوخت‌های فسیلی ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد

 


+ 0
+ 0