قارچ‌های فاضلابی و تاثیر آن بر آبزی‌پروری

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قارچ‌های فاضلابی (sewage fungus) در اصل باکتری هستند که به علت ریسه‌ای بودن اصطلاح قارج دروصف آنها به کار می‌رود. شامل توده‌های باکتریایی بویژه گونه-های جنس Sphaerotilus هستند که در شرایط غذایی مناسب در آب ایجاد می‌گردند. این باکتری‌ها در هر نقطه‌ای که جریان آب و نیز مواد غذایی ورودی مانند پسماند غذا و مدفوع وجود داشته باشد ایجاد می‌گردند.

این باکتری‌ها تهدید مستقیم برای ماهی‌ها نیستند، اگرچه در مواقع خاص در صورت پایین بودن کیفیت آب، تودهء آنها برروی آبشش نوزاد بعضی گونه‌ها بعد از تخمه‌گشایی که هنوز کف استخر ثابت هستند ایجاد می‌گردد. مشکل ایجادشدهء اصلی توسط این باکتری‌ها آن است که عملکرد لوله‌‌های آب را مختل کرده و منجر به سفت‌شدن فلکه‌ها و مسدودشدن لوله‌های کوچک می‌گردد. این مساله منجر به محدودشدن جریان آب برای ماهی‌ها و و خفگی و مسمومیت آنها به علت عدم دفع آب‌های کثیف می‌شود. میزان تراکم این باکتری‌های فاضلابی به جریان آب عبوری بستگی دارد، در لوله‌هایی که آب زیادی از آنها عبور می‌ند، لایهء ضخیمی از این موجودات به رنگ سفید برروی سطح داخلی لوله تشکیل می‌گردد، ولی در مخازن و استخرها در نقاط مختلف پراکنده می‌شوند.

در سیستم‌هایی که آب مصرفی مجددا استفاده می‌شود، باکتری‌های فاضلابی مشکلات بیشتری ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از توسعهء این موجودات انجام این امور مفید است: تغذیهء به‌اندازهء ماهی‌ها و جلوگیری از باقی ماندن غذای مصرف‌نشده، فیلترنمودن آب قبل از استفادهء مجدد، به کار گیری فیلترهای زیستی و طراحی مناسب استخرهای ویژه نگهداری پساب‌ها که در آنها نور خورشید خود عامل محدودیت رشد این موجودات می‌شود.

 

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد

 

 


+ 0
+ 0