منطقه پزم، زیستگاه ایده آل آبزیان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ساحل پزم

‌مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: منطقه ساحلی-دریایی پزم (Pozm) در جنوب استان از جاذبه‌های ناب و بکر استان است و زیستگاه مناسب انواع گونه‌های آبزی به شمار می‌رود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: منطقه ساحلی-دریایی پزم در جنوب استان از جاذبه‌های ناب و بکر استان است و زیستگاه مناسب انواع گونه‌های آبزی به شمار می‌رود.

‌به گزارش سایت فیشری به نقل از اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، نیره پورملایی افزود: این منطقه قسمت جنوبی منطقه شکار ممنوع پزم در غرب شهرستان کنارک بوده و شامل بخش اعظمی از خلیج مذکور است و به علت وجود زیستگاه منحصر به فرد پرندگان آبزی و کنار‌آبزی‌، خور، رودخانه فصلی، جنگل‌های حرا‌، علف‌های دریایی و محل تخم گذاری لاک‌پشت‌های دریایی بسیار حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: یک رودخانه فصلی از منطقه ساحلی پزم عبور کرده، این رودخانه در فاصله یک کیلومتری غرب خور پزم قرار داشته و آب شیرین آن در نهایت به دریا می‌ریزد.

نیره پورملایی »» پورملایی

پورملایی افزود: املاح حمل شده از ارتفاعات توسط این رودخانه سبب ته نشین شدن در دهانه رودخانه گشته که این امر باعث می‌شود که رودخانه مزبور در فصول خشک سال بصورت خوری با دهانه بسته نمایان شود.

وی تصریح کرد: عمق آب در منطقه مصب از یک متر تجاوز نمی‌کند و شیرینی آب و حمل املاح توسط رودخانه، سبب تغییر در شوری و شفافیت آب در خلیج پزم می‌شود و افزایش میزان اکسیژن محلول در آب باعث رشد فیتوپلانکتون‌ها و همچنین ورود آبزیان برای تغذیه و تولید مثل شده به همین دلیل این منطقه مستعد تولیدات شیلاتی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این منطقه از لحاظ وجود گونه های منحصر به فرد نیازمند توجه ویژه است. وجود گونه‌های مختلف خرچنگ‌ها، پرندگان آبزی و کنار آبزی و همچنین سواحل شنی تخم‌گذاری لاک پشت سبز یکی از دلایل اهمیت این منطقه ساحلی-دریایی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: در ساحل گلی منطقه نیز پهنهای از جنگل‌‌های حرا وجود دارد.

عکس: رییسی

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی