تاثیری همانند هروئین در نیش یک ماهی

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دندان ماهی با اثر مشابه هروئین

محققان دانشکده طب گرمسیری دانشگاه لیورپول و دانشگاه کوئینزلند موفق به رمزگشایی از گزش بی درد گونه‌ای ماهی مرجانی شده‌اند.

یک گونه ماهی بلنی ساکن مناطق مرجانی که مزاحمین خود را با سمی شبیه هروئین ناتوان می کند، ممکن است به دستیابی به مسکن های جدید کمک کند. محقق دانشگاه کوئینزلند، پروفسور برایان فرای (Bryan Fry) می گوید: ماهی بلنی دنداندار سمی که در اقیانوس آرام از جمله منطقه دیواره بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef) وجود دارد، پپتیدهای مخدر را به ماهیان دیگر تزریق می کند که عملکردی نظیر هروئین یا مورفین داشته و بجای ایجاد درد، باعث کاهش آن می شود. این سم به لحاظ شیمیایی منحصر به فرد است و با تاثیر روی گیرنده های مخدر منجر میشود که حرکات ماهی گزیده شده کند شده و دچار سرگیجه گردد. در مقیاس انسانی، پپتید مخدر میتواند باعث شود یک شناگر نخبهء المپیک، در آب غرق شود!

دندان ماهی با اثر مشابه هروئین

بلنی های دنداندار که به بلنی های سمی یا بلنی های تیزدندان نیز شناخته می شوند، از جنس Meiacanthus و ماهیان محبوب زینتی آکواریوم هستند. پروفسور فرای این ماهیان را جذابترین ماهیانی می داند که روی آنها مطالعه کرده و زهر آنها را جالبترین نوع زهر می شمارد. رفتار این ماهیان شگفت انگیز است: بدون ترس از شکارچیان بالقوه با ماهیان هم اندازه خود بر سر فضا می جنگند. اسلحه مخفی این ماهیان دو دندان بزرگ شیاردار در فک پایین است که به غدد زهری مرتبط هستند.

به گفته پروفسور فرای، زهر منحصر به فرد این ماهی کمک می کند که بلنی دنداندار به راحتی از دست شکارچی فرار کند یا رقیب خود را شکست دهد. این مطالعه مثالی عالی است که نشان می دهد چرا باید از طبیعت محافظت کنیم. اگر منطقه دیواره بزرگ مرجانی را از دست بدهیم، جانورانی مانند بلنی دنداندار و سم منحصر به فردش را که میتواند منبع داروهای ضد درد آینده باشد از دست می دهیم.

پروفسور برایان فرای >> برایان فرای

چگونگی عملکرد سم این ماهی در بدن، بوسیله موشهای آزمایشگاهی بیهوش شده، مورد بررسی قرار گرفته است.

این پژوهش در نشریه Current Biology منتشر شده و با هدایت پروفسور فرای از در مدرسه علوم زیستی UQ و با همراهی دکتر نیکولاس کیسول (Nicholas Casewell) از مدرسه پزشکی تروپیکال لیورپول انگلستان انجام شده است.

ایمیل پروفسور برایان فرای: (bgfry@ uq.edu.au)

ترجمه از گروه ترجمه سایت فیشری

توضیحات:
1. کوئینزلند (به انگلیسی: Queensland) نام یکی از ایالت‌های کشور استرالیاست که در شمال شرقی این کشور قرار دارد.
2. دیواره بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef): مجموعه‌ی بسیار بزرگی از صخره‌های مرجانی گفته می‌شود که در شرق کشور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند.

منبع: وبسایت دانشگاه کوئینزلند

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی