نتیجه بررسی ها در مورد شکوفایی پلانکتونی مرداد ماه خلیج فارس

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

شکوفایی پلانکتونی در خلیج فارس

در تاریخ ششم مرداد ۹۵ صیادان محلی وقوع شکوفایی پلانکتونی در آبهای دریایی خلیج فارس را به پژوهشکده میگوی کشور گزارش نمودند.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از روابط عمومی پژوهشکده میگوی کشور، بوشهر به دنبال بروز شکوفائی های گسترده کوکلودینیوم در سال های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ و اطلاع رسانی به صیادان محلی در تاریخ ششم مرداد ۱۳۹۵ صیادان محلی وقوع شکوفایی پلانکتونی در آبهای دریایی خلیج فارس را به پژوهشکده میگوی کشور گزارش نمودند. این شکوفایی در موقعیت جغرافیایی ۷.۷۵۰ ۵۰ E: ۱۲.۴۵۰ ۲۸N: به فاصله ۵۲ مایل دریایی از ساحل بوشهر در محدوده ای به مساحت تقریبی یک مایل مربع رخ داد. توسط صیادان نمونه برداری صورت گرفت و تاریخ ۱۳ مرداد ۹۵ به آزمایشگاه پژوهشکده منتقل گردید.


پس از بررسی توسط کارشناسان آزمایشگاه پلانکتون شناسی پژوهشکده مشخص شد فیتوپلانکتون غالب در این نمونه از جنسProrocentrum متعلق به رده دینوفیسه‌ها است. نمونه ارسالی دارای تراکم ۶۰۰۰۰۰ سلول در لیتر بود که علاوه بر گونه غالبProrocentrum minimum، تعداد محدود گونه های دیگری از این جنس همچونP. lima ،P. gracile ،P. dentalum مشاهده شد. همچنین تعداد محدودی از جنسAmphora ،Dactylosolen ،Pseudonitzschia وCeratium نیز در نمونه ارسالی مشاهده گردید. با توجه پتانسیل گونه هایProrocentrum در بروز شکوفایی های جلبکی مضر ، مطالعه بیشتر این پدیده در دستور کار پژوهشکده میگوی کشور می باشد.


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

بیشتر بدانیم

گاو کوسه (Carcharhinus leucas) تنها کوسه ماهی ایران و جهان است که می تواند مدت طولانی در آب شیرین نظیر رود کارون زندگی کند.