کشف جالبی از سیستم بینایی ماهیان عمق‌زی

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 محققان دانشگاه باسل واقع در سوییس دریافتند عمق دریا محل زندگی گونه‌هایی از ماهی است که قادرند طول موج‌های مختلف نور را در محیطی نزدیک به تاریکی مطلق ببینند. این ماهی‌ها بر خلاف سایر مهره‌داران به ژن‌هایی مجهز هستند که امکان دریافت سیگنال‌های نوری گسیل شده از موجودات زنده را دریافت کنند.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایرنا، محققان با بررسی ژنوم 100 گونه ماهی از جمله ماهیان ساکن عمق دریاها دریافتند که برخی از این آبزیان به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که ژن‌های مربوط به نوعی رنگدانه حساس به نور موسوم به رودوپسین را توسعه داده‌اند و این امر امکان دید رنگی در عمق دریا را برای این جانوران فراهم کرده است.
دید رنگی در مهره‌داران معمولا به واسطه تعامل رنگدانه‌های حساس به نور با سلول‌های مخروطی موجود در شبکیه چشم ایجاد می‌شود. هریک از این رنگدانه‌ها به طول موج‌های خاصی از نور واکنش نشان می‌دهند. برای مثال در چشم انسان این طول موج‌ها شامل طیف‌های قرمز، سبز و آبی از نور مرئی هستند. دید رنگی تنها در نور روز امکان‌پذیر است اما در تاریکی عمق دریاها مهره‌داران با استفاده از سلول‌های استوانه‌ای حساس به نور که تنها دارای یک نوع رنگدانه رودوپسین هستند،‌ نور بسیار کم موجود را تشخیص می‌دهند.

» Diretmus argenteus


اکنون محققان دریافتند گونه‌ای از ماهیان موسوم به باله‌خاری نقره‌ای (Diretmus argenteus) دارای بیش از 38 نسخه از ژن رودوپسین هستند. به گفته محققان هریک از این ژن‌ها به‌گونه‌ای تکامل یافته است که یکی از طول موج‌های نور را دریافت می‌کند و محققان با مدل‌سازی کامپیوتری دریافتند که این ژن‌ها دقیقا طیف نورهای ساطع شده از ارگانیسم‌های نور ده عمق دریا را پوشش می‌دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر شده است.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی