بزرگترین دهکدهء پرورش آرتمیا در رفسنجان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

پرورش آرتمیا در رفسنجان

مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان گفت: بزرگترین دهکده پرورش آرتمیای خاورمیانه در رفسنجان ایجاد شده است.

به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، رها ابوالقاسمی در جمع خبرنگاران با اشاره به شورر بودن منابع آبی در رفسنجان این منطقه را مستعد توسعه و پرورش آرتمیا برشمرد و عنوان کرد: بیش از 70 درصد  نیاز آرتمیای کشور می‌تواند در این شهرستان تولید شود. سیست آرتمیا غذای زنده ماهیان و آبزیان است که هر ساله به میزان 30 تن به کشور وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه آرتمیا ارزش افزوده دارد، خاطرنشان کرد: در مجموعه پرورش آرتمیای نوق رفسنجان واحد فرآوری هم احداث شده که این محصول به صورت بسته بندی می تواند وارد بازار شود.

ابوالقاسمی ادامه داد: یک تن آرتمیا معادل 100 تن ماهی ارزش دارد لذا پرورش این غذای ماهیان و آبزیان می‌تواند جلوی خارج شدن ارز از کشور را بگیرد ضمن اینکه با تولید انبوه می‌توان هم نیاز داخلی را برآورده کرد و هم به کشورهای عربی و امارات صادرات انجام داد. مناطق زرند، راور، شهربابک و انار هم دارای منابع آب شور هستند که می توان از این زیرساخت جهت پرورش آرتمیا بهره مند شد.

وی اظهار کرد: 30 درصد مردم استان کرمان به کشاورزی پسته وابسته هستند و خشکسالی‌های چند سال اخیر موجب شده که تولید این محصول مقرون به صرفه نباشد لذا در کنار حفظ کشاورزی می توان شرایطی را فراهم نمود تا کسب درآمد داشته باشند. یکی از روش‌های کسب درآمد در کار کشاورزی پسته، پرورش آبزیان از جمله ماهیان سردآبی و گرمابی در استان کرمان است.

ابوالقاسمی ادامه داد: در استان کرمان از 5 سال گذشته به صورت تفننی پرورش ماهیان در تعدادی اندک پرورش می یافت که هرساله  نزدیک به 1000 تن ماهی تولید می شد لذا می توان با کمترین هزینه ها این تولید را افزایش داد.

مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان با بیان اینکه اقلیم و جغرافیای استان کرمان مناسب آبزی پروری است، یادآور شد: از 20 هزار منابع آبی شامل قنوات، رودها، چاه‌های کشاورزی و ... از دیدگاه فنی 50 درصد آنها مستعد آبزی پروری است و اگر 10 تا 15 درصد این منابع آبی در اختیار بخش پرورش ماهی قرار گیرد سالانه می توان بالغ بر 6000 تن ماهی پرورش و به بازار عرضه کرد.
ابوالقاسمی با اشاره به وجود 400 واحد پرورش ماهی در استان کرمان گفت: در نیمی از این واحدها ماهی قزل آلا پرورش پیدا می کند، اقلیم مناطق رفسنجان، سیرجان و دریاچه های پشت سدها مناسب برای پرورش ماهیان گرمابی کپور است. پرورش ماهیان خاویاری در استان کرمان هم مقرون به صرفه است و هر یک کیلوگرم خاویار ارزش بالای 20 میلیون تومان دارد که دو مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان داریم.

مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان با بیان اینکه در هر 800 متر مربع می توان 20 تن ماهی در سال تولید کرد، افزود: با ورود دانش به بحث استخرهای ذخیره آب کشاورزی می توان از هر استخر 3 تا 5 تن ماهی تولید و در استان کرمان سالانه 6 میلیارد تومان درآمدزایی و ثروت خلق کرد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی