پرورش انبوه آرتمیا، در استخرهای ژئوممبران

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

استخر ژئو ممبران

برای اولین بار در کشور طرح پرورش انبوه آرتمیا دراستخرهای پرورشی عایق بندی شده با صفحات پلاستیکی(ژئوممبران) در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور_ ارومیه به اجرا در آمد.

به گزارش سایت فیشری، روابط عمومی مرکز تحقیقات آرتمیای ارومیه با اعلام این خبر افزود:در عرصه ۷۰۰متری استخرهای رو باز پوشش داده شده با صفحات پلاستیکی در محوطه بیرونی این مرکز بیش از ۱۴۰۰ کیلوگرم بیومس وحدود ۱۰ کیلوگرم سیست آرتمیا تولید و استحصال گردید. در سال ۱۳۹۵ نیز به منظور بهینه سازی وترویج و توسعه ،روش های تولید و افزایش تولید در واحد سطح ، کار تولیدانبوه آرتمیا با همکاری بخش خصوصی از تاریخ پانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۵ آغاز گردید.
از مزایای استفاده از این سیستم پرورشی می توان به تولید کمی وکیفی بهتر این سیستم وعدم نیاز به تعویض آب استخرها در طی دوره چندین ساله و مصرف آب شور بسیار کمتر نسبت سیستمهای پرورش نیمه متراکم در استخرهای خاکی ویا سیستم متراکم در محیط های بسته اشاره نمود که در راستای صرفه جویی در مصرف آب در حاشیه دریاچه ارومیه اجرا می شود . همچنین بدلیل عدم نفوذ آب شور استخرها به لایه های پایین تر زیر زمینی ، عملیات اجرایی این طرح مشکلات زیست محیطی بسیار کمتری در محیط پیرامون طرح بوجود آورده وهمزمان قابلیت اجرا ی توام یا کشت دوم در اکثر مزارع پرورش میگوی کشور را دارد. مقدار تولید استحصال شده از این سیستم پرورشی حدود دوبرابر سیستم های نیمه متراکم در استخرهای خاکی بوده وبیومس استحصال شده دارای کیفیت مناسبتری برای انجماد ویا نگهداری می باشد.همچنین در این سیستم پرورشی نیازی به پرورش جلبک در محیطهای بسته نبوده و با یکبار آبگیری استخرها در طول سالیان بعدی صرفا مقادیر آبهای تبخیر شده به استخرها اضافه می گردد ولذا دارای کمترین مصرف آب در بین همه سیستمهای پرورشی دیگر آبزیان می باشد. بررسیهای اقتصادی نشانگر اینست که هزینه احداث هرمتر مربع از این استخرها با ضافه هزینه مستحکم سازی کف آنها با لایه های سیمانی ونصب صفحات پلاستیکی ژئو ممبران در آنها حدود ۲ الی ۳ برابر هزینه احداث استخرهای خاکی می باشد.


+ 0
+ 0

نظرات  

 
0 #1 محمد 1395-02-05 11:55
قیمتش خیلی بالا هست و برای هر صنعتی بویژه بخش خصوصی، به صرفه نیست.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی