واگذاری پرورش در قفس در سدهای الیگودرز به بخش خصوصی

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

سد خان آباد

 مدیرکل شیلات لرستان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 900 تا هزار تن ماهی در پشت سدهای استان تولید کنیم. به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، مهندس کیارش بیرانوند گفت: پرورش ماهی در قفس سامانه‌ای است که ماهی، محصور در یک قفس در منابع آبی پرورش داده می‌شود. در این روش ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می‌گیرد و آب به‌صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: به‌طور کلی پرورش ماهی با هدف تولید اقتصادی تحت چهار سامانه انجام می‌شود که شامل پرورش در استخرهای روباز خاک و پرورش در استخرهای سرپوشیده، گلخانه‌ای در تانک و یا در قفس است.

بیرانوند ادامه داد: پرورش ماهی در قفس با توجه به شرایط مساعد استان می‌تواند با سرمایه‌گذاری مناسب به اشتغال و اقتصاد کمک کند.

مدیرکل شیلات لرستان وجود 5 سد در استان را ظرفیتی مطلوب برای پرورش ماهی در قفس دانست و افزود: این سدها شامل ایوشان، خان‌آباد، حوضیان، مروک و هاله هستند؛ سد ایوشان دارای 6 قفس بوده که یک کار الگویی مطالعاتی آن انجام اما به بهره‌برداری کامل نرسیده است.

به گفته وی دو سد خان‌آباد و حوضیان واقع در شهرستان الیگودرز هستند که به بخش خصوصی واگذار شده است.

بیرانوند خاطرنشان کرد: سد حوضیان با 10 قفس دایره‌ای شکل و قطر 20 متر و عمق 7 متر و نیز سد خان‌آباد 6 قفس مربع شکل با ابعاد 8×8 و عمق 5 متر توسط بخش خصوصی در حال انجام است.

مدیرکل شیلات با بیان اینکه سد مروک و هاله نیز در دست مطالعه قرار دارد، گفت: با پیش‌بینی‌های انجام شده انتظار می‌رود در سال‌جاری چیزی حدود 900 تا 1000 تن ماهی در پشت این سدها پرورش داشته باشیم.

::::

• سد ایوشان: سد ایوشان در 57 کیلومتری خرم آباد واقع شده است و مساحت حوزه‌ی آبخیز رودخانه هرود تا محور سد مخزنی ایوشان 120 کیلومتر مربع است.
• سد خان آباد: این سد در ارتفاع 2084 متر از سطح دریا ودر 25 کیلومتری جنوب شهرستان الیگودرز بر روی رود خانه اِصل شاه قرار دارد. حجم مخزن 14 میلیون متر مکعب ارتفاع از سنگ کف 33/5 متر طول تاج 270 متر وعرض تاج 8 متر و طول دریاچه 2950 متر می باشد
• سد حوضیان: سد مخزنی حوضیان در دو کیلومتری جنوب شرقی الیگودر و بر روی رودخانه حوضیان قرار دارد. این سد از نوع خاکی سنگ ریزه ای با هسته رسی است. طول تاج این سد 533 متر، عرض آن 10‌ متر حجم مخزن آن 31‌ میلیون مترمکعب است.


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

بیشتر بدانیم

گاو کوسه (Carcharhinus leucas) تنها کوسه ماهی ایران و جهان است که می تواند مدت طولانی در آب شیرین نظیر رود کارون زندگی کند.