62کشور جهان، فعال در پرورش در قفس

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس

معاون علمی وفناوری رییس جمهوری به منظور بررسی تقویت تولیدات دریایی بالاخص پرورش ماهی در قفس  به جزیره سفر کرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با همراهی محمدسعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی به منظور بررسی تقویت روش تکثیر گونه‌های مختلف دریایی به خصوص پرورش ماهی در قفس وارد جزیره بندر آفتاب در کیش شدند.  

به گزارش سایت فیشری و به نقل از وبسایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی، در این دیدار، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس در آینده‌ای نزدیک خبر داد. محمدسعید سیف در مراسم بازدید دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور از طرح «پرورش ماهی در قفس» اظهار کرد: پرورش ماهی در قفس سامانه‌ای است که ماهی، محصور در یک قفس در منابع آبی پرورش داده می‌شود. در این روش ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می‌گیرد و آب به صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان قرار می گیرد.

وی افزود: از منشأ و مبدأ پیدایش این شیوه اطلاع دقیقی در دسترس نیست و در این خصوص اطلاعات کمی وجود دارد؛ ولی آنچه مسلم است از زمان دور، صیادان برای نگهداری ماهیان صید شده خود تا قبل از حمل و عرضه به بازار از نوعی قفس استفاده می‌کرده‌اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی با اشاره به اهمیت تولیدات اقتصادی خاطرنشان کرد: به‌طور کلی پرورش ماهی با هدف تولید اقتصادی تحت چهار سامانه انجام می‌شود که شامل پرورش در استخرهای روباز خاکی و پرورش در استخرهای سرپوشیده گلخانه‌ای، در تانک و یا در قفس است.

پیش‌بینی تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس در آینده نزدیک

وی با اشاره به پیشینه تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس گفت: در حال حاضر بیش از 62 کشور در زمینه پرورش آبزیان در قفس مشغول به فعالیت هستند. جمع تولید جهانی آبزیان در قفس در سال 2005 حدود 3/4 میلیون تن بود و کل تولید آبزی‌پروری در جهان در سال 2006 (با گیاهان آبزی) در حدود 7/66 میلیون تن به ارزش 9/85 میلیارد دلار و سهم آبزیان دریایی پرورشی 3/19 میلیون تن و ماهیان دریایی پرورشی 2/2 میلیون تن بوده است.

تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی از تولید 200 هزار تن پرورش ماهی طی پنج سال آینده خبر داد و گفت: سازمان شیلات در خصوص تقویت این نوع پرورش وام‌های کم‌بهره را پرداخت کرده است، ولی از طرفی به دلیل تازگی این رویداد بخش‌های خصوص کمتر وارد جریان می‌شوند و دولت باید با راه‌اندازی پایلوت‌ها و زیرساخت‌های مناسب به روند توسعه این طرح سرعت ببخشد.

 


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

بیشتر بدانیم

گاو کوسه (Carcharhinus leucas) تنها کوسه ماهی ایران و جهان است که می تواند مدت طولانی در آب شیرین نظیر رود کارون زندگی کند.