درخواست تخصیص ارز برای واردات تجهیزات پرورش ماهی در دریا

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

وزارت جهادکشاورزی با هدف توسعه صنعت پرورش ماهی در دریا و انتقال تکنولوژی، درخواست تخصیص ارز برای واردات تجهیزات این حوزه را به هیئت دولت ارائه نموده است.

 به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» بخش شیلات و آبزیان به عنوان یکی از بخش های مولد، در سال های اخیر نقش بسیار مؤثری درتولید انواع آبزیان و توسعه صادرات غیرنفتی داشته است. یکی از برنامه های در حال توسعه این قسمت، پرورش ماهی در قفس (در دریا) بوده که قادر است با استفاده از منابع جدید، غیرتعریف شده (به لحاظ موقعیت طبیعی) و در مناطقی که فعالیت تولیدی دیگری برای آن ها متصور نیست اقدام به تولید، اشتغال، تأمین بخشی از اهداف امنیت غذایی و در کنار آن ها ارزآوری نماید تا جایی‌که پروژه پرورش ماهی در قفس های دریایی به عنوان یکی از سرفصل ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی با هدف دستیابی به تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن در پایان برنامه ششم توسعه، مورد توجه قرار گرفته است.

 ایجاد محیط و بستر تولید در دریا به صورت محصور شده، از جمله الزامات توسعه این فعالیت به شمار می رود که به دلیل وابستگی شدید آن به تکنولوژی روز، تجهیزات آن از منابع خارجی و از طریق واردات تأمین می شود.

در سال های اخیر و همزمان با توسعه این فعالیت، بخشی از نیازمندی ها از جمله لوله های مورد استفاده با استانداردهای جهانی و مورد تأیید سازندگان اصلی، بومی‌سازی و در داخل تولید شده‌اند و بخش دیگری از تجهیزات مورد نیاز به منظور ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذارانی که در محیط های دریایی، اقدام به ایجاد بستر تولید می‌نمایند، تاکنون با استفاده از ارز دولتی وارد کشور می‌گردید.

این امر در حالی است که هیئت دولت براساس مصوبه شماره ۷۲۱۹۱/ت۵۶۸۰۳هـ مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ واردات این تجهیزات را از لیست دریافت ارز حذف نموده است. بنابراین وزارت جهادکشاورزی درخواست کرده است در این تصویب‌نامه علاوه بر کمباین و نشاءکار برنج، تجهیزات پرورش ماهی در دریا نیز افزوده شود.

گفتنی است، این پیشنهاد هم اکنون در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی