IMAGE

ایران بزرگترین وارد کننده زباله پلاستیکی به خزر...

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اختلاف نظرهای مطرح در مورد پیش بینی تراز آب دریای خزر گفت: باید با توجه به آمارهای گذشته حداقل و حداکثر تراز را برای برنامه‌های توسعه ای محور ...

IMAGE

با امریکا مراودات شیلاتی نداریم...

 مدیر کل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه آبزیان سازمان شیلات کشور گفت: عملیات بومی سازی انجام شده و در بخش‌های باقی‌مانده هم در حال بومی‌سازی هستیم. در بخش‌های صید و صیادی هم ما کمترین میزان وابستگی ...

IMAGE

ممنوعیت واردات تیلاپیا تا سال 1400...

 رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: تمام پیگیری‌های لازم برای تولید تیلاپیا و توسعه مراکز آن در بافق یزد انجام شده است و این استان آمادگی کامل برای تولید این گونه را دارد. به گزارش سایت فیشری و ...

IMAGE

60 تالاب کشور خشک شده‌اند

 معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست از خشک شدن ۶۰ تالاب‌های کشور خبر داد. مسعود باقرزاده کریمی (معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست) در گفت‌وگو ب...

IMAGE

جزئیات آزمون استخدامی شیلات ایران...

شیلات ایران پس از چند کش و قوس، رسما زمان آزمون استخدامی را اعلام کرد، متن خبر سازمان شیلات به این شرح است:  بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی استخدام می رساند:ثبت نام آزمون استخدامی سازمان شیلات ای...

ماهی، در خدمت ترمیم ستون فقرات

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

سلولهای دیسک نخاعی ماهیان توانایی خود ترمیمی دارند

سلولهای دیسک نخاعی ماهیان توانایی خود ترمیمی دارند
به گزارش سایت فیشری، پژوهشگران دانشگاه دوک در آمریکا، مکانیسم بازسازی منحصر به فردی در ستون فقرات در حال تشکیل ماهی گورخری کشف کرده‌اند که می‌تواند مشخص کند چرا دیسک نخاعی در جانداران پرعمرتری نظیر انسان، با افزایش سن از بین می‌رود.
ظاهرا این مکانیسم بهبودی، از سلولهای مملو از مایع نوتوکورد، پیشساز ستون مهره ها، از استرسهای مکانیکی که بچه ماهی با آن مواجه می شود محافظت می نماید. سلولهای نوتوکورد، تشکیل یک هسته ژلاتینی در دیسکهای بین مهره ای که مسئول ضربه گیری هستند می دهد. از بین رفتن این سلولها در طول زمان، مرتبط است با بیماری تخریب دیسک مهره ای (DDD) که عامل ایجاد د رد و ناتوانی در انسان می باشد.

ماهی گورخری »» زبرا فیش (ماهی گورخری)

دکتر میشل بگنت(Michel Bagnat)، نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار بیولوژی سلولی در دانشگاه علوم پزشکی دوک ایالات متحده می گوید: دشوار نیست  که حدس بزنیم مشابه این مکانیسم بازسازی و بهبود، در مراحل اولیه حیات انسان هم وجود دارد و به مرور زمان از بین می‌رود. اگر به تکنیکهای افزاینده بازسازی مهره ها فکر می‌کنیم، باید پایه زیست شناسی آنها را درک کنیم. بجنت نوتوکورد را به یک شلنگ باغبانی پر از آب تشبیه  می‌کند. ساختار سخت شامل پوسته‌ای از سلولهای اپیتلیال که در برگیرنده مجموعه ای از سلولهای بزرگ مملو از مایعات(واکوئلدار) است. در هنگام نمو، این سلولهای واکوئلدار ، با وجود  بودن تحت استرس مکانیکی ثابت،  به ندرت تغییر می کنند. مطالعه اخیر نشان داده که کیسه های کوچک موسوم به کاوئولا Caveolae (به معنای غار کوچک) که در غشای پلاسمایی این سلولها تشکیل می‌شوند، می‌تواند به عنوان یک مانع در برابر کشش یا تورم عمل کند.
به گزارش سایت فیشری این تیم تحقیقاتی بکمک همکاران آلمانی برای اینکه مشاهده کنند آیا کاوئولا از واکوئلها در برابر تخریب مراقبت می کنند یا خیر، موتانت های سه ژن دارای کاوئولا را در بدن جاندار مدل، یعنی ماهی گورخری ایجاد کردند. بدلیل ساختار شفاف بدن جنین این ماهی آکورایومی، محققین می‌توانستند هرنوع نقص ستون مهرها ناشی از فقدان کاوئولا را براحتی ببینند.
محققین دریافتند که وقتی جنینهای جهش یافته از تخم خارج شده و شروع به شنا می کنند، فشار اعمال شده روی ستون مهرهای تکمیل نشده شان، منجر به شکستن سلولهای واکوئلدار آنها می‌شود. با کشف این مساله، ابهامات دیگری ایجاد شد. دکتر بگنت می‌گوید: در موتانت های کاوئول دار، این ضایعات سریالی در بالا و پایین نوتوکورد قابل مشاهده است، در حالیکه ستون فقرات بالغین به صورت طبیعی شکل می‌گیرد و این برای ما گیج کننده بود.
برای درک چگونگی این مساله، دو محقق به نامهای جیمی گارسیا و جنیفر بگول، نگاه دقیقتری به نوتوکورد ماهی جهش یافته انجام دادند. آنها سلولهای واکوئلدار را با رنگ سبز و سلولهای اپیتلیال پوشش اطراف را به رنگ قرمز علامتگذاری کردند و بعد ماهیان مربوطه را بلافاصله بعد از تخمه گشایی و شروع شنا مورد بررسی قرار دادند. در ابتدا آنها توانستند شکستگی های موردی را در سلولهای واکوئلدار ببینند که محتویات آن مثل یک کیسه آب به بیرون نشت پیدا می کردند. سپس طی یک دوره پانزده ساعته، یک سلول پوششی اپیتلیال مجاور، حرکت کرده و روی باقیمانده سلولهای متلاشی شده قرار می گیرد و تبدیل به یک سلول واکوئلدار جدید می شود. آنها چند آزمایش دیگر انجام دادند و دریافتند که عمل ترمیم، در پاسخ به آزاد شدن محتویات سلولها بویژه بلوکهای ساختاری یعنی نوکلئوتیدها انجام می‌شود. در مرحله بعد محققین سلولهای پوششی اپیتلیال زنده را جداسازی کرده و با آنالوگهای نوکلئوتید تیمار نمودند تا تبدیل آنها به سلولهای واکوئلدار را ببینند.
دکتر بگنت می گوید: این سلولها که در دیسک مهره های انسان و ماهی گورخری مشاهده می‌شوند، قادر به کنترل خودترمیمی و بازسازی هستند. شاید رهاسازی مستمر نوکلئوتیدها برای حفظ عملکرد صحیح دیسک مهره‌ها مهم است.
نتایج این مطالعه نه تنها در مورد درمان دردهای گردن و پشت، بلکه در مورد منشا سرطان ها نیز می تواند کمک کند. این اطلاعات نشان می‌دهد که آغاز به فعالیت تومورهای کرودوما (تومورهای نادر و تهاجمی سلولهای نوتوکورد) ممکن است  همزمان با ترک نوتوکورد توسط سلولهای پوششی اپیتلیال بوده و به بافت جمجمه و سایر بافتها حمله کنند.
• مطلب اختصاصی ترجمه شده جهت سایت فیشری

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 1
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی