IMAGE

قایق‌های صیادی، به یاری سیل‌زدگان رفتند...

رئیس اداره شیلات شهرستان پارسیان از اعزام بالغ بر 25 فروند شناور صیادی قایق به مناطق سیل زده در خوزستان خبر داد.به گزارش سایت فیشری و به نقل از سایت شیلات هرمزگان،ابراهیم بدیعی با اشاره بسیج نمودن صیا...

IMAGE

صید هر کوسه، سیصد میلیون ریال جریمه دارد...

فرمانده انتظامی و دریابانی کیش از کشف 85 قطعه کوسه ماهی صید شده به عنوان گونه ای از آبزیان کمیاب و در حال انقراض آبهای خلیج فارس خبر داد. به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایرنا، سرهنگ علی اصغر جمالی رو...

IMAGE

ایران در جمع 5 کشور تولیدکننده قزل‌آلای SPF جهان...

 با کسب دانش فنی و به منظور قطع وابستگی به محصولات خارجی، قزل‌آلای رنگین‌کمان عاری از عوامل بیماری‌زای خاص (SPF) در کشور تولید شد و ایران در جمع پنج کشور تولیدکننده این نوع ماهی در دنیا قرار گرفت. به ...

IMAGE

ناگفته‌های صالحی از کشتی‌های چینی تا استعفا...

حسن صالحی رییس سابق سازمان شیلات ایران گفت: براساس گزارش رسمی سازمان خواربار جهانی (فائو) در 1357 کل تولید آبزیان در ایران از طریق صید و پرورش حدود 32 هزار و 400 تن بوده که این رقم در پایان 1396 به یک...

IMAGE

راه‌کارهای افزایش عمر ماهی قرمز...

متخصص بهداشت و بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: ماهی های آکواریومی که ماهی قرمز یکی از این نوع ماهی هاست نقش موثری در کاهش استرس افراد خواهد داشت. به گزارش سایت فیشری و به نقل از ...

شایعات شیلاتی و سکوت کارشناسان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ماهی عجیب با دندانهایی شبیه انسان در خراسان رضوی

اختصاصی سایت فیشری: رشد و گسترش شبکه های اجتماعی، بویژه نوع موبایلی آن نظیر تلگرام و وایبر و ... ، در کنار خوبیهای فراوان آن، چالشهای زیادی نیز ایجاد نموده است. یکی از مهمترین این چالش ها، گسترش شایعات و عدم تحقیق در مورد آنها می باشد. این شایعات انواع گوناگونی دارند. دسته ای از آنها که کشف پوچ بودن آنها ساده تر است، آنهایی هستند که از اساس دروغ و ساخته ذهن شایعه ساز هستند. اما دسته دوم که پیچیدگی بیشتری دارند، آنهایی هستند که راست و دروغ در آنها به هم بافته شده و تشخیص آنها از هم کمی سخت است. در این میان شایعات تصویری با کمک تکنولوژی امروز راحت تر قابل شناسایی می باشند.
به عنوان مشتی نمونه خروار، به بررسی یکی از این شایعات می پردازیم:

»» شایعه: کشف ماهی با دندان هایی شبیه انسان در خراسان رضوی!

به گزارش ستاره نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک ماهیگیر که برای صید ماهی به سدی درشمال خراسان رضوی رفته بود پس ازصید این ماهی متوجه شد که تفاوت فاحشی با سایر ماهیان صید شده دراین استان دارد و به همین جهت بسیار شگفت زده شد.این شگفتی وقتی دوچندان شد که دید این ماهی دهانی شبیه دهان انسان و دندان وزبانی درست مانند انسان دارد.این گونه ماهی نه تنها دراستان خراسان رضوی که تاکنون درهیچ نقطه از ایران صید نشده است.

ماهی عجیب با دندانهایی شبیه انسان در خراسان رضوی


»» تحلیل شایعه:


• اول: ستاره نیوز و باشگاه خبرنگاران:

سایت ستاره نیوز، یک سایت مصرف کننده خبر (و نه تولید کننده آن) است، که در متن شایعه نیز به باشگاه خبرنگاران ارجاع می دهد. با بررسی جستجوگر سایت باشگاه خبرنگاران، مشخص شد که در سه ماه اخیر با کلمه های کلیدی دندان و ماهی، هیچ خبری مرتبط با خبر فوق وجود ندارد.

عدم ذکر محل دقیق مورد ادعا و اکتفا به نام سدی در شمال خراسان رضوی، خود خبر را زیر سوال می برد. سدهای مهم خراسان رضوی شامل سد دوستی، سد پاباز نیشابور، سد پساوه تایباد و سد پاگدار تربت حیدریه هستند که با توجه به اطلاعات موجود در شایعه، احتمالا سد دوستی بر روی هریرود در مرز ایران و ترکمنستان، منظور بوده است. سدی که از نقاط کوهستانی و سرد افغانستان (که تفاوت زیادی با رودهای گرم آمریکای جنوبی دارد!) سرچشمه می گیرد.


• دوم: آیا این ماهی اساسا چیز عجیبیست؟

خیر! ماهی فوق، با نام عمومی پاکو (Pacu) از خانواده Serrasalmidae یک ماهی بومی آمریکای جنوبی است که هم به لحاظ صید و هم پرورش اعم از زینتی و خوراکی حایز اهمیت بوده و به همین دلیل به نقاط دیگر جهان راه یافته است. پاکو با پیرانا همخانواده است اما تفاوتهایی با آن بویژه در شکل دندان و نوع غذا دارد. پاکو یک ماهی همه چیز خوار است با دندانهایی آسیابی و به قول دوستان شایعه پراکن، شبیه دندان انسان!
ماهی پاکو دارای هشت جنس است که هر کدام یک یا تعداد بیشتری گونه دارند. در ایران گونه هایی نظیر Piaractus mesopotamicus به عنوان ماهی آکواریومی عرضه می گردند. این ماهی در نوزادی از سخت پوستان میکروسکوپی و پس از آن از حشرات و گیاهان و نیز دانه هایی که از درختان به داخل آب می افتد استفاده می نماید. خواستگاه این گونه پاراگوئه می باشد. بعضی آکواریوم داران، پاکو را پیرانای اهلی! نیز می نامند.


• سوم: آیا عکسها مربوط به ایران هستند؟

خیر! در گذشته متاسفانه مواردی داشتیم که ماهیان زینتی در آبهای ایران رها شده اند، اما هم به علت تعداد کم آنها، هم خصوصیات زیستی و فیزیولوژیک، ماهیان شکارگر  و... خوشبختانه پا نگرفته اند. اما چطور بفهمیم عکسها مربوط به کجاست؟

گوگل به شما این امکان را می دهد تا ریشه و مبدا هر عکسی را پیدا کنید. کافیست در صفحه جستجوگر تصویری گوگل، روی آیکون دوربین کلیک کنید و عکس مورد نظر را آپلود نمایید یا لینک آدرس آن در وب را به گوگل بدهید، لحظاتی بعد گوگل اطلاعاتی از آن عکس و نام سوژه و سایتهایی که در سراسر جهان این عکس را کار کرده اند ارائه خواهد داد. این بهترین راه برای کشف اصل موضوع، در هر عکس جعلی یا مشکوک است.

پیدا کردن عکس در گوگل جهت بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید

 

• چهارم: آیا این ماهی توان مقاومت در آبهای ایران در صورت رهاسازی را دارد؟

تا کنون گزارشی از منابع موثق نظیر ادارات شیلات و یا محیط زیست در مورد مشاهده این ماهی در ایران وجود نداشته است. عکسهای منتشر شده منسوب به استان خراسان رضوی نیز همانطور که ذکر شد، واقعی اما مربوط به نقطه دیگری از جهان هستند! اما در مورد امکان مقاومت و گسترش این ماهی در صورت رهایی احتمالی از آکواریوم و یا مخازن پرورشی، نیاز مطالعات بیشتری حس می شود، اگرچه هرنوع رهاسازی ماهیان غیر بومی از تیلاپیا و قزل آلا تا گامبوزیا در محیط زیست کشور، نتایج بعضا فاجعه باری داشته است.
معدود تحقیقات انجام شده بر روی ماهی پاکو در ایران (از جمله توسط کربلایی مجید و همکاران، 1393) نشانگر مقاومت بالای این ماهی در مقابل شرایط و مرگ و میر کم آن بوده است. در شرایط پرورشی این ماهی در سه سال در صورت شرایط مناسب بویژه گرما، به وزن بیش از 6 کیلوگرم می رسد که آنرا تبدیل به یکی از ماهیان مناسب برای پرورش نموده است.


• پنجم: سکوت کارشناسان و مسوولین

بنظر می رسد هیچ فردی در کشور ما چه به لحاظ قانونی و چه به لحاظ اخلاقی، خود با ملزم به ایستادگی و پاسخگویی در مقابل شایعاتی که به این شکل در بین عامه مردم گسترده می شود نمی داند. متاسفانه دیده شده که حتی عزیزان دارای تحصیلات عالیه در رشته های مرتبط نظیر شیلات نیز صرفا به فوروارد کردن این شایعه و کمک به گسترش آن اکتفا می کنند، بدون اینکه با تحقیقی چند دقیقه ای، زنجیره شایعه را قطع کنند.
فراموش نکنیم کار یک متخصص، صرفا نشستن پشت میز تصمیم گیری، نوشتن مقاله و... نیست. بسیاری از مردم و حداقل اطرافین، روی واکنشهای اهالی شیلات حساس بوده و مواضع آنها را در خبرهای اینچنینی جدی می گیرند. پس سکوت در مقابل اخباری که در حیطه تخصص تحصیلکرده شیلات است، پسندیده نیست، حداقل می توان از بازنشر آن خودداری کرد، چون بازنشر یک خبر غیرموثق شیلاتی توسط یک عضو این خانواده مفهومی متفاوت دارد. پیشنهاد می شود در این مورد یا هر مورد مشابهی، قبل از بازنشر خبر، کمی در مورد آن فکر کنیم. ما استفاده کنندگان شبکه های اجتماعی، خبرگزاری نیستیم که اگر خبری را ده دقیقه دیرتر اطلاع رسانی کنیم، آن خبر کهنه شود!

 

نویسنده: محمدمهدی محجوب

 

 

 


+ 1
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی