ظرفیت‌های آبزی‌پروری سیستان و بلوچستان

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

‌استان سیستان و بلوچستان به دلیل برخورداری از سواحل کم نظیر و دسترسی به آبهای آزاد زمینه های مناسبی برای فعالیت شیلاتی و پرورش ماهی، میگو و صیادی دارد و می تواند نقش مهمی در افزایش اشتغال، ارز آوری و توسعه روستایی ایفا کند.

‌به گزارش سایت فیشری و به نقل از ایسنا، ‌در استان بزرگ سیستان و بلوچستان ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گوناگونی در حوزه‌های مختلف اعم از کشاورزی، دامداری، شیلات و صیادی وجود دارد که  می توان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال و تولید از آنها بهره برد‌.

توجه به مزارع پرورش میگو، توسعه پرورشگاههای ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه های تون و پودرماهی طرح‌هایی هستند که در چشم‌انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده اند و می توانند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشند‌.

◄ بیش از 600 تن میگوی پرورشی از چابهار صادر شد

سرپرست اداره دامپزشکی چابهار گفت: بیش از 600 تن میگوی پرورشی و سه میلیون و 142 هزار و 88 کیلوگرم انواع آبزیان ماکول و غیر ماکول از ابتدای سالجاری تاکنون از چابهار صادر شده است‌.

محمد افضلی در گفت و گو با ایسنا افزود: امسال حدود 600 هکتار از اراضی سایت پرورش میگوی گواتر در شرق چابهار آماده سازی شده است‌.

وی با بیان اینکه میگوی تولیدی چابهار بسیار بازارپسند است پیش‌بینی کرد؛ در مجموع 800 تن میگوی تولیدی از این نقطه صادر شود‌.

سرپرست اداره دامپزشکی چابهار افزود: همچنین علاوه بر صادرات، مجوز حمل بهداشتی280 هزار کیلوگرم میگوی پرورشی با 102 گواهی به مقاصد داخلی صادر شده است‌.

وی گفت: کارشناسان اداره دامپزشکی چابهار امسال بیش از 800مورد آزمایش بر روی میگوی مولد، بچه میگو و غذای میگو در مراحل قبل از کاشت، کاشت و تولید و در نهایت برداشت میگو انجام دادند تا از صحت و سلامت میگوی تولیدی اطمینان حاصل کنند‌.

افضلی ادامه داد: سه میلیون و 142 هزار و 88 کیلوگرم انواع آبزیان ماکول و غیر ماکول از ابتدای امسال تاکنون به کشورهای عمان، امارات، هنگ‌کنگ، سریلانکا و تایلند صادر شده است‌.

وی افزود: با توجه به اینکه ماهی و آبزیان غیر ماکول به لحاظ شرعی در کشور مصرف نمی‌شود اکنون صادرات این آبزیان به کشورهای غیرمسلمان ازر آوری قابل‌ توجهی برای کشور داشته است.

سرپرست اداره دامپزشکی چابهار گفت: از آنجایی ‌که سواحل مکران بهشت آبزی‌ پروری ایران است و مستعد و قابلیت تولید 60 هزار تن میگو در سال با 42 هزار هکتار اراضی پرورشی را دارد یکی از مجهزترین مراکز آزمایشگاهی آبزیان ایران در چابهار در حال ساخت است‌.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان نیز به ایسنا گفت: یکی از اسناد مهمی که در سیستان و بلوچستان با نگاه اقتصاد و اشتغال تصویب شده سند توسعه و چشم انداز شیلات است. در این زمینه ما ۴۲ هزار هکتار از مزارع را برای کشت میگو شناسایی کرده ایم‌.

وی در ادامه افزود: شیلات سیستان و بلوچستان امروزه ۷۰ درصد ماهیان صنعتی کشور را تأمین می کند و علاوه بر آن مصولات ما به کشورهای روسیه، امارات و چین صادر می شود و ما علاوه بر اینها برداشت ماهیان غیر مأکول مثل: ماهی نعل اسبی، سلطان ابراهیم و ماهی مرکب و ...را هم در برنامه داریم که بیشتر صادر می شود. از این رو بخش شیلات در سیستان و بلوچستان یکی از پتانسیل ها و ظرفیت های مهم در توسعه و اشتغال است که در زمینه صادرات ، غذای سلامت و تأمین مواد اولیه کارخانجات منطقه کاربرد دارد.

مدیرکل شیلات استان بیان کرد: امروزه میگوی پرورشی در مزارع گواتر چابهار از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار است و توانسته نظر بازارهای خارجی را به خود جلب کند‌.

میرمرادزهی گفت: در صنعت شیلات سیستان و بلوچستان پروژه‌های کاربردی بسیاری در راستای سیاست‌های اقتصاد مقامتی در حال اجراست که از جمله آن‌ها می‌توان به پرورش آبزیان و ماهی در قفس اشاره کرد‌.

مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: توجه به مزارع پرورش میگو، توسعه پرورشگاه‌های ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه‌های تون و پودرماهی طرح‌هایی هستند که در چشم انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده ‌و می‌توانند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشند‌.

وی ادامه داد: صیادان استان با پیمودن مسیر طولانی و تحمل سختی و خطرهای این سفر دریایی به عنوان سربازان اقتصادی کشور سبب اشتغال‌زایی و تولید برای کشور می‌شوند‌.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اکنون بیش از ۷۵ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در صنعت شیلات سیستان و بلوچستان مشغول کار هستند‌.

وی افزود: استان سیستان و بلوچستان قطب صید و صیادی و آبزی‌پروری ایران است و بنا به مطالعاتی که انجام‌شده، مستعد پرورش و صید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس و میگو در سال است‌ .

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: در حال حاضر صیادان سیستان و بلوچستان با صید سالانه بیش از ۲۳۰ هزار تن صید ماهی از آب‌های آزاد رتبه اول میزان صید را در بین بنادر کشور دارند و عمده صید تجاری و صنعتی ایران از سیستان و بلوچستان تأمین می‌شود .

میرمرادزهی تصریح کرد: هم‌اکنون بیش از ۲۴ هزار صیاد به‌صورت مستقیم و بیش از ۵۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در صنعت صید و صیادی سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کنند و حدود یک هزار نفر هم در بخش تولید و فرآوری میگو مشغول‌ هستند‌.

◄ ارزش های اقتصادی شیلات

بدون شک فعالیت در زمینه شیلات، آبزی پروری و صیادی همیشه از جذابیت و قابلیت های خاصی برخوردار بوده و مطمح نظر بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گرفته است که استان سیستان و بلوچستان به دلیل برخورداری از سواحل کم نظیر و دسترسی به آبهای آزاد زمینه های ‌مناسبی برای فعالیت شیلاتی و پرورش ماهی، میگو و صیادی دارد‌.

معاون برنامه ریزی استاندار سیستان و بلوچستان درباره این ظرفیت بی نظیر در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: با توجه به پتانسیل تولید ۷۰ درصد تن ماهیان کشور در استان استفاده از فرصت‌های منطقه ویژه اقتصادی شیلات و ایجاد بورس تن ماهیان با هدف دستیابی به سهم جهانی حق استان است و لازم است ساختاری جذاب برای رشد سرمایه گذاری خارجی و فرآورده‌های متنوع شیلاتی با رویکرد منطقه‌ای استان برنامه ریزی شود‌.

غلامرضا مالکی با اشاره به ایجاد اشتغال قابل توجه در حوزه شیلات و فعال کردن استخرهای غیرفعال در استان گفت: چنین اقداماتی که دارای ارزش اقتصادی در حوزه اقتصاد مقاومتی است، نباید از دید افکار عمومی غافل بماند. به عنوان مثال تولید بچه ماهی در چهار سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده، بطوری‌که این استان در سال ۹۱ بچه ماهی مورد نیاز خود را از سایر استانها وارد می‌کرد، اما اکنون نه تنها به خودکفایی رسیده، بلکه به سایر استانها نیز صادر می‌کند‌.

◄ سیستان و بلوچستان سرزمین قابلیت ها

استان سیستان و بلوچستان علاوه بر مناطق جنوبی خود که ظرفیت سرشاری برای پرورش آبزیان دارد در شمال خود نیز از این ظرفیت مستثنی نبوده و دارای شرایط منحصر بفردی در پرورش ماهی است که اشتغال زایی مناسبی را در منطقه بوجود آورده است .

◄ 160 هزار قطعه بچه ماهی سردآبی در سیستان و بلوچستان رهاسازی شد

رئیس اداره شیلات شهرستان زهک در شمال سیستان و بلوچستان گفت: 160 هزار قطعه بچه ماهی سردآبی از نوع قزل آلای رنگین کمانی از اوایل آبان تاکنون در 67 استخر بتنی هشت ضلعی، دایره ای و مستطیلی در این استان رها سازی شده است‌.

عیسی شاهرودی در گفت وگو با ایسنا افزود: با توجه به مساعد بودن شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان برای پرورش ماهی قزل آلا در نیمه دوم سال 160 هزار بچه ماهی قزل آلا در استخرهای این استان رها سازی شد و کار رهاسازی تا ماه های آینده همچنان ادامه دارد‌.

وی بیان کرد: انتظار می رود در پایان دوره (اواسط اسفند) افزون بر 64 تن ماهی قزل آلا از سطح استخرهای سیستان و بلوچستان برداشت شود‌.

رئیس اداره شیلات زهک تصریح کرد: این تعداد بچه ماهی علاوه بر پنج شهرستان سیستان در شهرستان‌های زاهدان و خاش توزیع شده است‌.

وی بیان کرد: وزن ماهی های رهاسازی شده حدود 10 تا 12 گرم است که در پایان دوره برداشت به وزن تقریبی 400 گرم خواهند رسید‌.

شاهرودی گفت: تسهیلات بلاعوض به پرورش دهندگان ماهی داده می شود به طوریکه از تعداد سه ماهی رها شده 2 عدد را شیلات تقبل می کند و همچنین پرورش دهندگان همواره می توانند از مشورت با مشاوران این مرکز استفاده کنند.

وی به بازار عرضه قزل آلا اشاره کرد و ادامه داد: این ماهی ها بعد از پایان رسیدن دوره پرورش در سطح منطقه و شهرستان های سیستان و بلوچستان توزیع و قیمت هر کیلو این نوع ماهی به طور میانگین 300هزار ریال خواهد بود.

سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای 2 اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال هستند.

هر منطقه از کشور پهناور ایران ظرفیت های خاص و ویژه خود را برای فعالیت های اقتصادی دارد که شناسایی آنها می تواند بخش تولید را دگرگون کرده و به اشتغال پایدار بینجامد. استان سیستان و بلوچستان یکی از این مناطق با ظرفیت و قابلیت منحصر به فرد است که می توان از پتانسیل آن برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرد.

طراحی گرافیک, طراحی لوگو, طراحی بروشور, طراحی کاتالوگ, طراحی سربرگ, طراحی وب سایت, طراحی جلد


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی