مصرف ماهی و کاهش روماتیسم مفصلی

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

غذاهای دریایی کاهنده روماتیسم مفصلی

بسیاری از مردم با تغییر رژیم به سمت غذاهای سالم، توجه بیشتری به انتخاب غذا و چیزهایی که می‌خورند نموده‌اند. درحالیکه رژیم گیاهخواری اغلب تشویق می شود، توجه به مصرف گوشت کمتر می شود، اما ماهی و غذاهای دریایی همچنان به علت خواص سلامتی خود مورد توجه هستند.  آبزیان به عنوان بهترین منبع اسیدهای چرب امگا3  شناخته می شوند که چربیهای خوب ضروری برای انجام وظایف مختلف در بدن هستند.  مکمل‌های روغن ماهی معمولا برای کمک به کاهش دردهای مفاصل تجویزمی گردند. اکنون با توجه به یک پژوهش جدید، خوردن ماهی کامل نیز می‌تواند باعث کاهش درد و تورم ناشی از روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (RA) گردد.

دانشمندان رژیم غذایی 176 نفر را بررسی کردند و به ارتباط بین مصرف ماهی و نشانه های بیماری توجه نمودند. آنها دریافتند که افرادی که بیش از 2بار در هفته ماهی مصرف کرده اند علائم روماتیسم مفصلی را به میزان قابل توجهی کمتر از آنها که مصرف ماهی ندارند یا مصرفشان کمتر از یکبار در ماه است نشان می دهند. هر افزایشی در تعداد دفعات مصرف ماهی، نشانه های بیماری را بیشتر کاهش می دهد.

دکتر سارا تدسکی »» دکتر سارا تدسکی

دکتر سارا تدسکی، محقق اصلی این گروه و پزشک بیمارستان زنان و بریگام در بوستون ایالات متحده می‌گوید: " یافته‌های ما نشان می‌دهد که مصرف بالاتر ماهی ممکن است منجر به فعالیت پایینتر بیماری در مبتلایان به روماتیسم مفصلی گردد و عموما انتظار می‌رود بیماران بعداز مصرف ماهی احساس بهبود بیشتری داشته باشند".
با اینحال محققان اظهار داشتند که این مطالعه تنها بر پایه مشاهدات بوده است و هنوز نمی‌توان آنرا کاملا اثبات شده دانست، اما نتایج از نظر بالینی معنی‌دار بوده، چراکه مصرف کنندگان ماهی، به میزان قابل ملاحظه ای علائم کمتری از بیماری روماتیسم مفصلی را تجربه کردند.

بهترین منابع اسیدچرب امگا3 در غذاهای دریایی شامل ماهی تن، آزادماهیان، ساردین، خوراک های ماهی خام نظیر سوشی یا ساشیمی و سالاد ماهی (poke) ، قزل آلای بخارپز گریل شده، هامورماهیان و ماهی هلیبوت (لوزی ماهی) هستند.

میزان امگا3 در ماهی سرخ شده کاهش یافته و مصرف آن برای سلامتی مفید نیست.

• آرتریت روماتوئید (به انگلیسی: Rheumatoid arthritis) یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است. شیوع این بیماری در جهان حدود یک درصد است و معمولاً نوجوانان سنین میانسالی و در دهه‌های اول-سوم تا پنجم بروز می‌نماید و در زنان شایع‌تر است.  آرتریت روماتوئید مشخصاتی دارد که باعث تمایز آن با سایر انواع آرتریت‌ها (التهاب ودردمفاصل) می‌شود. بعنوان مثال آرتریت بصورت قرینه است یعنی اگر یک زانو یا دست درگیر باشد به احتمال زیاد طرف مقابل نیز درگیر است.

• تهیه مطلب از سایت فیشری(گروه سایت های فیش بیس)

طراحی گرافیک، طراحی پوستر، طراحی لوگو، طراحی وب, طراحی بروشور, طراحی استند,گرافیست


+ 0
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی