بحران ماهی آزاد در چشمه کیله تنکابن

با اشتراک گذاری، به ما کمک میکنید:

Submit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

چشمه کیله تنکابن

در پی افزایش بحران های زیست محیطی در چشمه کیله، یکی از آخرین مکانهای تخم ریزی ماهی آزاد دریای خزر، دکتر حمیدرضا جمالزاده، محقق و مدرس دانشگاه و ریاست سابق دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن، در نامه ای ضمن تشریح وضعیت موجود در این مکان، از سازمان حفاظت محیط زیست در آستانه شروع فصل تخمریزی این ماهی، درخواست توجه بیشتر کرد.

دکتر حمیدرضا جمالزاده

متن نامه دکتر حمیدرضا جمالزاده که همراه با تصاویری در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شده، به این شرح است:

سرکار خانم دکتر ابتکار
ریاست محترم سازمان محیط زیست کشور

اینجا رودخانه چشمه کیله تنکابن در غرب استان مازندران است مکانی که سالهاست محل تخمریزی ماهی آزاد دریای کاسپین می باشد. ماهی که پس از مهاجرت به این دریا که احتمالا 14000 سال پیش بوده است، یکی از رودخانه هایی که در جنوب دریا را برای زادآوری انتخاب کرده است، چشمه کیله تنکابن بوده است. امروزه با احداث سد در رودخانه کورا در آذربایجان و آلودگی آبهای این کشور و وضعیت بحرانی رودخانه های کشورما ایران، تنها رودخانه ای که سالانه تعداد قابل ملاحظه ای از این ماهی به آن مهاجرت می کنند همین رودخانه است و این مسئله براهمیت آن افزوده است. متاسفانه در تابستان امسال این رودخانه شاهد حوادثی عجیب در خود بوده است که شاید بتوان گفت بسیار استثنایی بود. احداث یک آب بند در عرض رودخانه و بعد از آن جاری شدن سیل در اوایل تیر ماه بدلیل جابجایی یخچال طبیعی در ارتفاعات، باعث جمع شدن شن و ماسه در پشت آب بند شد که شهرداری تنکابن در اقدامی عجیب در طی مزایده ای تاریخی شن و ماسه را به فروش رساند و بنا به گفته خودشان چند صد میلیون درآمد داشته است، اگر در کنار این برداشت، برداشتهای قاچاق را هم اضافه کنیم، مستحضر خواهید بود که چه بلایی بر سر بستر رودخانه آمده است. همه اینها گذشت..... اما درماه شهریور هستیم، زمانی که ماهی آزاد از اواخر این ماه برای تخمریزی به این رودخانه مهاجرت می کند، هرساله در نزدیک مهاجرت و یا هم زمان بامهاجرت این ماهی شاهد اقدامات عجیب مسئولان شهری در این رودخانه بودیم، مانند لایروبی بستر، احداث پل کنار گذر، عملیات احداث فرودگاه هواپیماهای کوچک، احداث آب نما و....که اگر مقاومت دوستداران محیط زیست در این خصوص نبود فجایع خیلی عظیم تر این میشد. هماهنگی و هم زبانی مسئولان در این حوزه می تواند در نجات این رودخانه و بقای ماهی آزاد و سایر آبزیان این رودخانه که آنها نیز اهمیت زیادی در اکوسیستم دارند گامی ارزنده در جلوگیری از انقراض ماهی آزاد باشد.

از شما سرکار خانم دکتر ابتکار که سالهاست دغدغه محیط زیست دارید انتظار می رود به گونه ای عمل نمایید که اگر بعد سالها هر کسی به فکر یغماگری در محیط زیست رودخانه ها نماید قانون و عرف مانع او گردد. ما دوستداران محیط زیست امسال در تنکابن امیدواریم که با تمهیداتی که از سوی شما اجرایی خواهد شد، دیگر نگرانی به نام ماهی آزاد نداشته باشیم. امروز همه ما باید دست به دست هم دهیم تا نسل آینده ما را زیر سوال نبرند همانگونه که امروز ما گذشتگان را در برخی از امور زیست محیطی نکوهش می کنیم.


دکتر حمیدرضا جمالزاده، زیست شناس دریا

چشمه کیله تنکابن


 

 

 

 + 3
+ 0

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی