مصرف ماهی زنجان، نصف میانگین کشور است

پرورش قزل آلا

مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان گفت: مصرف ماهی در استان زنجان، نصف میانگین کشور است. منصور حقی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از سال ۹۵ به بعد، تولید خوبی در بخش آبزی‌پروری داریم. ۷۸۳ استخر آبزی‌پروری با تولید بیش از ۱۷ هزار تن در سال گذشته داشتیم که اگر سرانه مصرف استان را ۷ کیلوگرم در نظر بگیریم بیش از ۱۰ هزار تن ماهی از استان خارج می‌شود که بیشتر آن قزل‌آلا است.

وی افزود: از سال ۹۷ به بعد توانستیم وزن ماهی‌های پرورشی در استخرها را بالا ببریم تا واحدها به صورت صادرات‌محور فعالیت کنند اما مشکل عمده این بخش نبود زنجیره تولید در استان است که سبب پراکندگی مزارع در استان شده تا نتوانیم بر اساس کشورهای استاندارد، تولید کنیم.

این مسئول با بیان اینکه دیگر مشکل صنعت آبزی‌پروری در زنجان، نبود صنایع بالادستی است، ادامه داد: وزن ماهی در آبزی‌پروری برای صادرات باید بالای ۱.۵ کیلوگرم بوده و تولید رنگ‌دانه در استان نیز باید بالاتر باشد. همچنین وجود زنجیره تولید ماهی، صادرات را افزایش می‌دهد.

دانلود کتابهای شیلات و آبزیان

مدیر امور شیلات و آبزیان استان زنجان با بیان اینکه در زنجیره تولید ماهی، تولید بچه‌ماهی و خوراک دو عنصر اساسی است، تصریح کرد: مشکلی در تولید بچه‌ماهی نداریم ولی در تامین نهاده‌ها و خوراک آبزیان نیز چون بخش عمده آن از خارج از استان تامین می‌شود، نمی‌توانیم هیچ دخالتی داشته باشیم.

حقی‌راد، سرانه مصرف ماهی استان زنجان را نصف کشور اعلام و خاطرنشان کرد: برای افزایش آن نیاز به ایجاد بازارچه عرضه مستقیم بر اساس استانداردهای دامپزشکی است. در حال حاضر تخصیص آب به آبزی‌پروری در استان ممنوع است و متاسفانه در تصمیم‌گیری‌هایی که برای اعمال محدودیت آب در نظر گرفته شده، توسعه آبزی‌پروری مورد توجه قرار نگرفته است.

طراحی گرافیک مهدی محجوب