واگذاری بندر صیادی بابلسر به بخش خصوصی

صید کیلکا

مدیرکل شیلات مازندران: بندر صیادی شهرستان بابلسر به عنوان نخستین بندر شیلاتی استان، امروز به بخش خصوصی واگذار شد. حسن اسحاقی در حاشیه مراسم واگذاری بندر صیادی بابلسر گفت: واگذاری این بندر بر اساس اصل ۴۳ ” قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ” انجام و اتحادیه صیادان کیلکا مازندران، مدیریت بهره برداری آن را بر عهده گرفت.

مدیرکل شیلات مازندران افزود: در راستای تحقق قانون تنظیم مقررات مالی دولت، ۲ پست اسکله ۱۲۰ متری و یک اسکله ۳۰ متری مصارف انسانی به اتحادیه کلیکاداران مازندران واگذار و از این پس خصوصی مدیریت می‌شود.
اسحاقی، با بیان اینکه واگذاری بخشی از بندر صیادی بابلسر بر اساس قانون یک ساله انجام شده است، اظهار امیدواری کرد: با مدیریت درست و ه بهره برداری مناسب اتحادیه، شاهد واگذاری کامل و دائمی آن به بخش خصوصی باشیم.
مدیرکل شیلات مازندران به طرح توسعه این بندر صیادی اشاره کرد و گفت: هم اکنون عملیات ساخت یک پست اسکله ۲۰۰ متری در ساحل شهرستان بابلسر برای صیادی در دست اقدام بوده و قرار است، این قسمت هم به بخش خصوصی واگذار شود.
اسحاقی با اشاره به اینکه بندر صیادی بابلسر هنوز کامل به بهره برداری نرسیده و امیدواریم واگذاری آن مقدمه‌ای برای خصوصی سپاری کامل بندر بر اساس ماده ۸۸ قانون مقررات مالی دولت باشد افزود: در حال حاضر توسعه فاز دوم بندرصیادی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی می‌شود با تکمیل آن، صید کلیکا به بیش از دو برابر افزایش یابد.
مدیرکل شیلات مازندران یکی از مزیت‌های واگذاری بندر به بخش خصوصی و اتحادیه‌های تعاونی صیادی را افزایش درآمد و بازگشت سود حاصله از ماهیگیری به صیادان برشمرد.
مهدی گلچوب مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران هم در این مراسم، فعالیت‌ها و ظرفیت‌های شیلاتی را در حوزه اقتصادی و اشتغال مهم دانست و تصریح کرد: بهره برداری بهینه از ظرفیت‌های موجود، تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و برنامه ریزی برای جهش تولید را به همراه خواهد داشت.
قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، در سال ۸۱ به پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی تصویب شد.
بر اساس این قانون وزارتخانه‌ها و موسسه‌های دولتی می‌توانند، ساختمان‌ها از جمله اداری، مسکونی، آموزشی و دیگر امکانات خود را برای مدتی که مورد نیاز نبوده و استفاده از آن‌ها توسط غیر، موجب استهلاک غیرمعمول نمی‌شود، با رعایت کاربری قبلی به اشخاص حقیقی یا حقوقی و نیز رعایت مقررات مربوط به قیمت ریز، به مدت یک سال یا کمتر به اجاره واگذار کنند.
بندر صیادی بابلسر دارای ۳۷ فروند شناور صید ماهی کلیکا با فعالیت بیش از هزار نفر در زمینه صید و صیادی بوده و این صیادان سالانه بیش از ۱۵ هزارتُن کلیکا از دریای خزر صید می‌کنند.
ساخت بندر صیادی بابلسر در سال ۷۴ با یک موج شکن ۹۵۰ متری آغاز و در سال‌های بعد اسکله‌هایی مانند مصارف انسانی ماهیان کلیکا به طول ۳۰ متر و اسکله ۱۲۵ متری در کنار رودخانه بابلرود ساخته شد.
فاز دوم توسعه این بندر هم در سال ۹۰ با ساخت دیوار هادی و لایروبی حوضچه آرامش به مساحت بیش از ۱۰ هکتار اجرایی و ساخت اسکله ۲۰۰ متری نیز در حال اجرا است.
طراحی گرافیک مهدی محجوب