تولید 200 کیلوگرم خاویار در آذربایجان‌شرقی

خاویار تولیدی ایران

 مدیر شیلات و امور آبزیان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از تولید 200 کیلوگرم خاویار در استان خبر داد. قاسم جعفروند امروز در حاشیه بازدید از مزرعه پرورش ماهیان خاویاری آقای خانی در سیه‌رود شهرستان جلفا در ارتباط با پرورش ماهیان خاویاری اظهار داشت: تولید گوشت ماهیان خاویاری در استان از سنوات قبل در 6 مزرعه در استان آذربایجان‌شرقی شروع شده و پیش‌بینی می‌شود که امسال حدود 20 تن گوشت ماهیان خاویاری تولید و به بازار مصرف عرضه شود.

وی افزود: یکی از مزارع امسال به مرحله خاویاردهی نزدیک شده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با رعایت اصول فنی مورد نیاز پیش‌بینی می‌شود در پایان سال 1400 به تولید حداقل 200 کیلوگرم خاویار برسد.

دانلود کتابهای شیلات و آبزیان

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان گفت: برای پرورش ماهیان خاویاری سواحل رودخانه ارس تا مرز استان اردبیل به لحاظ اقلیمی مناسب‌ترین منطقه استان بوده و می‌توان با هدایت سرمایه‌گذاران، برای تولید این محصول استراتژیک چشم‌انداز روشنی متصور شد.

وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای این طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مطمئن بتوان میزان تولید این محصول را در سال‌های آینده افزایش داد.

مزرعه‌دار برجسته تولید خاویار در آذربایجان‌شرقی نیز با بیان اینکه پس از آغاز بهره‌برداری مزرعه از سال 1397 برنامه ریزی لازم برای تولید 10 تن گوشت و 100 کیلوگرم خاویار در سال را مطابق ضوابط فنی مورد نیاز در دستور کار خود قرار داده است، افزود: طرح توسعه‌ای که شامل تولید، فرآوری و بسته‌بندی می‌باشد با اخذ مجوزهای لازم برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است که ان‌شاءالله به‌زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

خانی از برنامه‌ریزی خود برای اجرای فاز سه مزرعه با احداث 24 استخر با قطر 12 متر در سال 1401 خبر داده  و خاطرنشان کرد: امیدوار است بتواند به عنوان بخش خصوصی نقش کوچکی در توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان آذربایجان‌شرقی و کشور داشته باشد.

طراحی گرافیک مهدی محجوب