ادامه فعالیت پروژه پرورش میگوی هرمزگان با دخالت قضایی

پروژه پرورش میگو

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران صنعت آبزی‌پروری را راه‌کار مناسبی برای حفاظت از ذخایر دریایی در کنار پاسخ به تقاضای بازار دانست و به نقش قوه قضاییه در رفع موانع تولید و حمایت از این صنعت اشاره کرد.

در خصوص صنعت آبزی‌پروری با بیان اینکه این صنعت در راستای حفظ محیط زیست و همگام با حفاظت از منابع دریایی است، گفت: نه تنها فشار به دریا و صید آبزیان و استفاده از منابع و ذخایر دریایی کاهش پیدا می‌کند بلکه می‌توانیم در کنار حفظ محیط زیست دریایی، پاسخگوی نیاز بازار و تقاضای جامعه برای این محصولات باشیم؛ به عنوان مثال با صید ماهیان خاویاری از سال ۲۰۱۱ در دریاچه خزر ممنوع شد، اما با کمک استفاده از این صنعت در سال گذشته حدود ۱۰ تُن خاویار پرورشی در استان‌های شمالی کشور تولید شد و پیش‌بینی ما برای تولید امسال این محصول حدود ۱۵ تُن است.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران، تولید میگو پرورشی را نمونه دیگر رشد و توسعه در این صنعت اعلام کرد و با اشاره به تولید ۴۶ هزار تُن میگو پرورشی در کشور، تولید محصولات مختلف آبزی‌پروری را نویدی برای حفظ بهتر دریا‌ها و کاهش استفاده از منابع و ذخایر دریایی دانست و افزود: با تولید محصولات دریایی از طریق آبزی‌پروری علاوه بر پاسخگویی به تقاضای جامعه، می‌توانیم بازار‌های بی المللی را هم حفظ کنیم.
وی در ادامه به برنامه‌های این سازمان برای توسعه این صنعت در کشور اشاره و تصریح کرد: برنامه‌های سازمان در راستای افزایش سهم آبزی‌پروری در مقایسه با برداشت از دریاست بطوریکه امیدورایم تا پایان برنامه ششم توسعه در سال ۱۴۰۴ این سهم را به بیش از ۵۰ درصد برسانیم.
به گفته معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران، در سال گذشته این صنعت با تولید ۵۲۶ هزار تُن انواع ماهیان گرم‌آبی، سردآبی، میگو پرورشی، ماهیان خاویاری و برداشت از منابع آبی بر اساس رها سازی توانسته است سهم ۴۱ درصدی را در مقایسه با صید از آن خود کند.
معاون آبزی پروری شیلات ایران » حسین عبدالحی
عبدالحی در ادامه گفت‌وگوی خود با میزان درباره طرح مطالعه و توسعه آبزی‌پروری بیان کرد: براساس این طرح و در راستای توسعه این صنعت، مطالعات مجتمع‌های آبزی‌پروری انجام و مجوز‌های مربوطه صادر و به متقاضیان واگذار می‌شد که در حال حاضر این طرح استانی شده است و  با مکاتباتی که انجام شده است سازمان شیلات تعدادی از این طرح‌ها را که برای تامین اعتبار نیاز به حمایت دارند از طریق ستاد تسهیل پیگیری می‌کند.
با توجه به گفته‌های عبدالحی، ایجاد تاسیسات زیربنایی مانند جاده و یا انتقال آب و برق توسط دولت انجام و سپس به بخش خصوصی واگذار می‌شد، اما با توجه به استقبال خوبی که در حوزه پرورش میگو وجود دارد ایجاد و ساخت زیرساخت‌ها نیز به خود سرمایه‌گذار واگذار شده است.
وی عمده توسعه آبزی‌پروری را مربوط به استان‌های ساحلی کشور ماندد هرمزگان و خوزستان در جنوب کشور و گلستان، گیلان و مازندران در شمال عنوان و بیان کرد: مشکلات مربوط به این واحد‌ها معمولا در ستاد‌های رفع موانع استانی پیگیری می‌شود.
معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران، با اشاره به کمک‌های مقامات قضایی و دادگستری‌های استان‌های مختلف در حمایت از توسعه صنعت آبزی‌پروری و حل مشکلات واحد‌های تولیدی این حوزه گفت: پروژه پرورش میگو در استان هرمزگان با ورود دادستان و رئیس دادگستری استان، توانست به فعالیت خود ادامه دهد.
با توجه به ممنوعیت صید ترال و ضرورت توجه و حفاظت از ذخایر طبیعی و منابع دریایی کشور، به‌نظر می‌رسد توجه به صنعت آبزی‌پروری در دریا و یا قفس یک راه حل مناسب برای پاسخگویی به این ضرورت باشد که در کنار آن، به نیاز‌های حوزه اشتغال‌زایی و حفظ بازار‌های داخلی و جهانی و حفظ امنیت غذایی نیز پاسخ داده می‌شود. موضوعی که معاونت توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران توجه مجلس و نمایندگان مردم را به آن دعوت می‌کند و خواستار تخصیص اعتبار مناسب در برنامه بودجه سال آینده است.
طراحی گرافیک مهدی محجوب