اگر شرایط مرز عادی شود: 1میلیون دلار صادرات آذربایجان غربی

رئیس سازمان شیلات کشور با تاکید بر رفع محدودیت ها و موانع تولید گفت: توسعه به کارگیری مکانیزاسیون و استفاده از تجهیزات پیشرفته در شیلات می تواند آبزی پروری و تولید آبزیان در استان فارس را بهبود بخشد.

مدیرکل شیلات و آبزیان آذربایجان‌ غربی گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و در صورت عادی شدن شرایط و امکان صادرات مجدد از مرزها پیش‌بینی می‌شود ارزش صادرات محصولات شیلاتی در سال جاری به یک میلیون دلار برسد.

محمد باقر قریشی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به صادرات شیلات و آبزیان از استان به خارج از کشور اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و در صورت عادی شدن شرایط و امکان صادرات مجدد از مرزها پیش‌بینی می‌شود ارزش صادرات محصولات شیلاتی در سال جاری به یک میلیون دلار برسد.

دانلود کتابهای شیلات و آبزیان

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 300 تن انواع آبزیان از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است افزود: امسال با توجه به شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا، احتمال کاهش 10 تا 20 درصدی این رقم پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل شیلات و آبزیان آذربایجان‌ غربی به کشورهای هدف صادراتی اشاره کرد و گفت: مازاد تولید ماهیان قزل آلا، کپور، بچه ماهیان و ماهیان زینتی آذربایجان‌ غربی به استان ها و همچنین کشورهای همجوار نظیر ترکیه، عراق، نخجوان و ارمنستان صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: سال گذشته بیش از 7.2 میلیون قطعه بچه ماهی در مراکز تولید و تکثیر استان تولید شد که امسال نسبت به سال قبل دو درصد افزایش تولید وجود دارد.

قریشی عنوان کرد: امسال پیش‌بینی می‌شود 16 هزار و 500 تن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در سطح استان تولید شود.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف آبزیان در کشور 10 کیلوگرم بوده و این مقدار در آذربایجان غربی کمتر از هفت کیلوگرم است، گفت: پیش بینی می‌شود امسال تولید در منابع آبی استان به 6 هزار و 500 تن برسد.

وی افزود: همچنین آذربایجان‌غربی سال گذشته در مجموع با صید 6 هزار و 445 تن انواع ماهی از سدها و منابع آبی، همچنان رتبه نخست صید آبزیان را در بین استان‌های غیرساحلی کشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش تسنیم انجام عملیات صیادی در 11 منبع نیمه ‌طبیعی دریاچه پشت سدها آذربایجان‌غربی انجام می شود، از جمله این منابع شامل سدهای نوروزلوی میاندوآب، شهیدکاظمی و خراسانه بوکان، بارون ماکو، قیقاچ پلدشت، ارس، ارس دو، شهرچای ارومیه، سنجاق مهاباد، احمدآباد تکاب و حسنلو نقده است.

در آذربایجان‌ غربی انوع آبزیان از جمله شاه‌میگو و ماهیان گرمابی شامل انواع ماهی کپور، فیتوفاک، بیگ‌هد و آمور و ماهیان بومی از جمله زردماهی صید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

آذربایجان‌غربی با داشتن 10 سد و 9 رودخانه با قابلیت صید ماهی و 420 مجتمع و مزرعه پرورش آبزیان از استان‌های مستعد جهش تولید در زمینه آبزی‌پروری کشور به شمار می‌رود.

طراحی گرافیک مهدی محجوب