بیمه آبزی‌پروری اجباری می‌شود

پروژه پرورش میگو

معاون وزیر و رئیس شیلات ایران گفت: همه آبزیان پرورشی مشمول بیمه اجباری خواهد شد تا درصورت وقوع حوادث، بخشی از خسارت‌ها جبران شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران،  دکترخون میرزایی پس از بازدید از مزارع پرورش میگو در مرکز شیف شهرستان بوشهر بیان کرد: پرورش تمام آبزیان مشمول بیمه اجباری خواهد شد و در این زمینه حمایت‌های لازم صورت خواهد گرفت وبا صنعت بیمه کشور هماهنگی انجام می‌گیرد. وجود بیمه در کنار دانش و تجربه پرورش دهندگان کمک می‌کند که درصورت وقوع خسارت بتوان آن را جبران کرد.

وی با اشاره به اینکه پارسال بیش از یک میلیون و ۲۸۲ هزار تن آبزی صید و تولید شده است، ادامه داد: بیش از ۷۵۵ هزار تن از این میزان را آبزیان صید شده و بیش از ۵۲۵ هزار تن را آبزیان پرورشی تشکیل می‌دهند.

دانلود کتابهای شیلات و آبزیان

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: ۴۶ هزار تن از آبزیان پرورشی، میگو بوده که بیشتر در هرمزگان و بوشهر تولید می‌شود و استان بوشهر پارسال رتبه اول را در این زمینه داشته و امسال هم به نظر می‌رسد با شرایط موجود همین رتبه را در زمینه تولید میگو در آب شور داشته باشد.

دکترخون میرزایی بیان کرد: استان بوشهر هم پیشتاز در تولید میگوی پرورشی است و هم زنجیره تولید آن کامل است که می‌تواند دراین زمینه در کشور الهام بخش باشد.

وی گفت: این استان توانسته با دانش و تجربه بهره‌برداران و نیرو‌های متخصص خود، روش‌های جدید پرورش خرد، متراکم و فوق متراکم را اجرا کند.

رئیس سازمان شیلات ایران درباره صید ترال هم عنوان کرد: یک پنجم صید دنیا به روش تِرال است یعنی از صد میلیون تن صیدی که در دنیا صورت می‌گیرد ۲۰ میلیون تن به روش ترال یا کف روب به دست می‌آید.

دکترخون میرزایی با اشاره به فعالیت پنج ناوگان شناور صید ترال در کشور افزود: ناوگان شناوری در چابهار، بوشهر، هرمزگان و آب‌های بین ایران و عمان و ناوگان سبک صید میگو در استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان در این زمینه کار می‌کنند.

او با بیان اینکه ترال به روش‌های سطحی، میان سطحی و نزدیک به کف دریا صورت می‌گیرد، تاکید کرد: صید ترال فقط برای آبزیانی به کار می‌رود که روش دیگری برای صیدشان وجود ندارد.

رئیس سازمان شیلات ایران درباره بیماری لکه سفید میگوی پرورشی هم گفت: این بیماری ویروسی جهانگیر است و در کشور ما هم بومی شده است به طوری که در بسیاری از مزارع وجود دارد. مطابق با الگوی جهانی، ما نیز پرورش در کنار بیماری را در دستور کار قرار داده‌ایم.

دکترخون میرزایی بیان کرد: با همکاری سازمان دامپزشکی، پشتوانه فعالیت‌های موسسه تحقیقات امور شیلاتی کشور، دانش و تجربه پرورش دهندگان تلاش شده لکه سفید کنترل شود و آسیب زیادی به مزارع وارد نکند.

 

 

طراحی گرافیک مهدی محجوب